Skotské palírny #27 – Glen Grant [glen grant]

Palírnu Glen Grant založili v roce 1840 bratři Grantovi poté, co jim skončil nájem v palírně Aberlour. Palírna se stále snažila držet krok s technickým pokrokem. Proto se také v roce 1861 stala první palírnou vybavenou elektrickým světlem.


Glen Grant

Oblast: Speyside
Založena: 1840
Majitel: Campari Group
Kapacita: 6,2 mil. litrů
Web: http://www.glengrant.com/


V roce 1897 byla v těsném sousedství postavena palírna Glen Grant II. Palírna měla sloužit ke zvýšení produkce. I když však využívali stejný zdroj vody a kotle udělali identické jako v původní v palírně, výsledný destilát byl jiný. Proto byla palírna Glen Grant II v roce 1902 uzavřena. V roce 1965 pak palírna znovu ožila, tentokrát však už pod jménem Caperdonich. Tak fungovala až do roku 2002 kdy byla opět uzavřena.

V padesátých letech spojila palírna síly s palírnou Glenlivet. I díky tomu její prodeje rostly. Whisky slavila úspěch hlavně v Itálii, kde se stala nejprodávanější single malt whisky. Do roku 2002 pak byla whisky Glen Grant druhou nejprodávanější single malt whisky na světě. Od té doby však prodeje klesají. Současný majitel (Campari Group) i ten předchozí (Pernod Ricard) totiž whisky z této palírny používají především do blendů.

Majitel se však nyní rozhodl klesající trend změnit a znovu zvýšit prodeje této whisky. Toho chtějí dosáhnout zaměřením se na starší plnění s USA jako hlavním trhem.

Všech osm kotlů má velký reflux. Díky tomu produkují lehký a delikátní destilát. V roce 2013 palírna zprovoznila novou lahvovací linku v ceně 5 milionů liber s kapacitou 12 000 lahví za hodinu. Díky ní je Glen Grant jediná z velkých palíren, která si sama zvládne nalahvovat celou produkci. Ročně pak palírna produkuje 2 miliony litrů čistého alkoholu.

Základní řadu palírny tvoří NAS whisky Major’s Reserve, 5letá whisky dostupná pouze v Itálii a pak whisky 10letá, 12letá a 18letá. V nabídce pro duty free obchody je pak 12letá whisky nefiltrovaná za studena.
(aktualizováno 4. 2. 2020)

Palírna Glen Grant
Palírna Glen Grant

Příště se vydáme na sever do oblasti Highlands kde navštívíme palírnu Glenglassaugh.


Skotské palírny


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.