Skotské palírny #33 – Bunnahabhain [buh•nah•hav•enn]

Palírna Bunnahabhain byla na ostrově Islay založena v roce 1881. Založili jí bratři Greenleesovi. Spolu s palírnou založili i stejnojmennou vesnici, ve které se zabydleli jejich zaměstnanci.  V té době se kouřové whisky z tohoto ostrova používaly výhradně do blendů. A to jen v limitovaném množství. Aby v palírně zvýšili odbyt své whisky, vydali se pro Islay netypickou nekouřovou cestou, které se drží dodnes.


Palírna Bunnahabhain

Oblast: Islay
Založena: 1881
Majitel: Distell International Ltd
Kapacita: 2,7 mil. litrů
Web: https://bunnahabhain.com/


Během roku 2021 v palírně měla skončila velká rekonstrukce s rozpočtem 10 milionů liber. Její součástí bylo i zbourání několika skladišť, vybudování nových blíže k moři a také nové návštěvnické centrum. Po této rekonstrukci zraje většina produkce mimo ostrov Islay na “pevnině” ve Skotsku.

Palírna Bunnahabhain je vybavena dvěma páry destilačních kotlů. V roce 2021 činila produkce palírny 2,5 milionů litrů alkoholu. Rostoucí obliba typických Islay whisky, se projevuje i na produkci palírny, která zvyšuje podíl kouřové whisky. V roce 2019 tvořila kouřová whisky 35% produkce. Použitý slad byl nakouřený na 35 – 45 ppm.


Skotské palírny

Základní řadu tvoří 12letá, 18letá, 25letá a 40letá whisky. Kouřová stránka whisky Bunnahabhain je zastoupena NAS plněními Toiteach a Dhà, která zrála v sudech po bourbonu a po sherry a Stiùireadair, zrající v ex-sherry sudech. V nabídce pro bezcelní zóny najdete trojici NAS whisky Cruach-Mhòna, Eirigh Na Greine a An Cladach.

Palírna Bunnahabhain
Palírna Bunnahabhain

Příště se můžete těšit na návštěvu ostrova Mull a palírny Tobermory.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.