Recenze whisky GlenDronach Traditionally Peated

Ačkoliv byla palírna GlenDronach založena už v roce 1826, a patří tak mezi první licencované palírny, širokou fanouškovskou základnu se jí dlouho získat nedařilo. Až v roce 2008, kdy palírnu koupila společnost Benriach Distillery vedená legendárním Billy Walkerem, se situace pomalu začala měnit. V roce 2016 palírnu zakoupila společnost Brown Forman a od března následujícího roku nastoupila na pozici master blendera Rachel Barrie. Mnozí fanoušci značky tuto změnu dodnes těžce nesou, nicméně prodeje whisky GlenDronach stále rostou. Za posledních deset let vzrostly o 420 %.

Palírna je známá využíváním sudů po sherry. Whisky vyrábí hlavně z nenakouřeného sladu, občas ale v palírně produkují i nakouřenou whisky. A právě na whisky GlenDronach Traditionally Peated, jejíž název odkazuje k dávným časům, kdy se slad běžně sušil nad rašelinou, se podíváme v dnešní recenzi. Jedná se o NAS plnění ze základní řady zrající ve třech typech sudů. V sudech po sherry Oloroso, sherry Pedro Ximénez a portském. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48 % a představená byla v roce 2019. Volně navazuje na whisky GlenDronach Peated z roku 2015.


GlenDronach Traditionally Peated

Whisky: GlenDronach Traditionally Peated (Whiskybase)
Palírna: GlenDronach
Region: Highland
Věk: NAS
Síla: 48 %
Sudy: sherry Oloroso, Pedro Ximénez & portské
Koupit:
vzorek na DramRoom.cz

Vůně: sladký kouř, dřevo, pomeranče, med
Chuť: sladká, kořenitá, kouřová
Dozvuk: delší s nádechem kouře

Hodnocení: 85 % (jak hodnotím)


Moc to Rachel Barrie nezávidím. Když převezmete produkci whisky po Billy Walkerovi, je jasné že budete muset čelit porovnávání a kritice. O to je to horší, že ve společnosti Brown Forman jistě nemáte tolik volnosti jako Billy, který se zodpovídal jen sám sobě. Není se proto co divit, že když z lahví whisky GlenDronach zmizela informace, že whisky nebyla filtrovaná za studena, dost lidí to dávalo za vinu právě Rachel. Tak jí popřejme pevné nervy a pojďme se podívat na whisky, co se na mě vyzývavě kouká ze skleničky.

Že se opravdu jedná o kouřovou whisky je jasné hned po prvním přivonění. Kouř se sladkými tóny mě vítá ze skleničky spolu s vůní čerstvě nařezaného dřeva. Dlouho nejsem schopen se dostat k ničemu dalšímu. Až po nějaké době, když si nos zvykne, ucítím ještě trochu šťavnatého ovoce, hlavně pomerančů, a medu. V chuti je kouře méně a doplňují ho sladké a kořenité tóny. Závěr je delší, kouřový. Jako bych si kousl do lehce připečené celozrnné housky.

Whisky GlenDronach Traditionally Peated mně zachutnala. Zpočátku mi přišla trošku nudná. Jednolitá šeď kouře. Jak jsem ale postupoval ke dnu skleničky, začaly prosvítat barvy. Whisky je navíc pěkně pitelná a stále mě nutila k dalšímu napití. Přiznám se vám, nemusela mě moc přemlouvat.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 4 Hodnocení: 4.8]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk
1 rok před

Taky Rachel nezávidím, ale čísla hovoří jasně. Vypouštěcí cena vlajkových lodí GD od Rachel (15yo a 21yo) startovala o třetinu níž, než produkty Billyho na sekundárním trhu. Dnes se prodávají v zahraničí s dodatečnou slevou 15-20% a stále jich je dost na skladě. Takhle asi nevypadá úspěch?
Zdeněk