Takový byl rok 2020

Z letošního roku nám zbývá posledních pár dní a nám se naskýtá skvělá příležitost k ohlédnutí se za končícím rokem tak, jak jste ho mohli sledovat na PoznejWhisky.cz. Rok 2020 se asi do historie nezapíše jako ten nejlepší. Zrušené festivaly, zavřené palírny, bary a restaurace bojující o přežití. To vše nás letos potkalo. Pozitiv bylo málo, ale přeci jenom se nějaká našla. Vedle velké vlny solidarity je to hlavně rozmach on-line degustací, kdy jste mohli ochutnat whisky a dozvědět se spoustu zajímavých informací z tepla svého obývacího pokoje. Pojďme si nyní zavzpomínat na rok 2020.

Leden

Do nového roku jsme vstoupili s optimismem, přesvědčeni, že ten divný virus z Číny se k nám nedostane. Představili jsme si český Ladies Whisky Club a oslavili Burns Night. Také jsme se v recenzi podívali na zoubek nové české whisky Martin’s Barrel z lihovaru v Blatné.

Mladá londýnská palírna Bimber vydala první whisky pro členy svého věrnostního klubu a palírna Craigellachie představila svou doposud nejstarší whisky.


Únor

V únoru jsme navštívili českou destilérii Svach, domov Svach’s Old Well whisky. O týden později pak proběhlo první setkání členu klubu Old Well Whisky, v rámci kterého palírna vydala whisky Petr Vok Tripple Wood, první whisky řady Distillery Edition (recenze zde). Českou republiku také navštívila Nicole Lindsay z palírny Springbank, která během degustací v Olomouci, Brně a Praze představila produkci palíren Springbank a Kilkerran.

Palírna Springbank představila novou whisky Longrow Red a Glenfiddich přidal novou whisky do své Rare Collection.



Březen

V březnu už bylo jasné, že se nový coronavirus České republice nevyhne. Začalo zavírání po celém světě. Uzavřely se palírny a odložil se i známý Whisky festival na Malé Morávce. Nakonec se uzavřela celá země. Ani to nám nezabránilo oslavit první narozeniny PoznejWhisky.cz. Přečíst jsme si také mohli rozhovor s Miroslavem Motyčkou, nebo článek o vlastnictví skotských palíren.

Irská whiskey Redbreast rozšířila svou základní řadu a palírna Glenfarclas přidala novou whisky do své Pagoda Reserve Series. Chivas Regal představila řadu Chivas Extra 13 a japonská společnost Yoshino vyrobila whisky Umiki obsahující mořskou vodu.


Duben

Duben jsme začali odhalením šokujících novinek ze světa whisky. Velikonoce nám zpříjemnilo uvolňování opatření i článek o historii skotské whisky. Na Facebooku a Instagramu také proběhl první souboj palíren. Tentokrát si to spolu rozdaly palírny z ostrova Islay a v napínavém souboji vyhrála palírna Ardbeg.

A právě palírna Ardbeg vzbudila velký rozruch, když svou základní řadu rozšířila o 5letou whisky Wee Beastie, která se setkala s rozporuplným hodnocením (mě v recenzi celkem chutnala). Palírna Glenlivet vydala sadu Glenlivet Spectra, tři 200 ml láhve, na kterých jste si mohli vyzkoušet své degustátorské schopnosti.


Květen

Květen byl ve znamení whisky festivalů, které se přesunuly do virtuálního prostoru. Zahájili jsme roční experiment, na jehož konci snad rozsekneme otázku, zda whisky degraduje v otevřené láhvi. V prvním investičním článku jsme se pak dozvěděli 10 věcí, co musíme vědět, než začneme investovat do whisky.

Řada palíren z Islay připravila nové whisky i pro letošní virtuální festival Fèis Ìle. Své novinky tak představily palírny Bunnahabhain, Lagavulin, Caol Ila nebo Kilchoman. Bruichladdich představila 16letou Port Charlotte, Laphroaig whisky Càirdeas Port & Wine Casks a Ardbeg pak vychvalovanou BlaaacK. Palírna Balvenie také rozšířila svou edici Stories.



Červen

Červen se nesl ve znamení jediného letošního českého whisky festivalu. Dočasné uvolnění opatření umožnilo setkání whiskařů na Svachovce. Kombinace hezkého prostředí, skvělých lidí a možnosti se po dlouhé době někam vydat, vyústila v nezapomenutelný víkend. Už se těším na další ročník. Na této akci se také představila Svach’s Old Well Whisky Green Rose, druhá whisky z edice Páni z Růže. (recenze je tady).

V dalším článku, který se věnoval výrobě whisky, jsme se dozvěděli zajímavé věci o sudech a o zrání whisky. Proběhl také další souboj palíren. Tentokrát se spolu utkalo 16 palíren z oblasti Speyside, které jste sami vybrali. O překvapení nebyla nouze (třeba vypadnutí palírny Macallan) a vítězem se stala palírna Glenfiddich.

Palírna Benromach změnila design svých lahví. Palírna Glenfarclas pak završila svou edici raritních whisky Pagoda Reserve. Palírna Kilchoman vydala svou nezvyklou whisky Am Bùrach a palírna Glen Moray rozšířila svou experimentální řadu.


Červenec

V červenci se opět začaly otevírat skotské palírny. My jsme si prázdninové dny mohli zpříjemnit dvěma články o koktejlech z whisky. Velkou pozornost také vzbudil Johnnie Walker v papírové láhvi. Jinak šlo o vcelku poklidný prázdninový měsíc.

Sesterské palírny Arran a Lagg představily speciální projekt Nort & South. Společnost Diageo představila řadu Prima & Ultima a řada Double Cask palírny Macallan se rozšířila o nové 15leté a 18leté plnění.


Srpen

V srpnu jsme se vydali k Olomouci a navštívili palírnu Tōsh, kde se chystalo vydání jejich první whisky King Barley. Vyšel také druhý článek na téma investování do whisky. Tentokrát jsme se s Nidanem podívali na whisky aukce. Velký ohlas také vzbudila palírna Nc’nean, která láhev číslo 1 své inaugurační whisky prodala v aukci za rekordní částku.

Rudolf Jelínek rozšířil základní řadu whisky Gold Cock o nový Gold Cock Peated (recenzi najdete tady). Palírna Bowmore vydala společně s Aston Martinem novou Black Bowmore DB5 1964 a palírna GlenDronach zase vydala whisky u příležitosti premiéry filmu The King’s Man (té premiéry jsme se však doposud nedočkali).


Palírna Tōsh

Září

V září začaly počty nakažených stoupat a s tím jak se opět zpřísňovaly opatření, začalo být jasné, že letos se už žádného whisky festivalu nedočkáme. Malá Morávka, Brno i Whisky Life! Prague byly zrušeny. My se alespoň mohli rozptýlit u článku na téma rašelina a whisky. V palírně Ardbeg odešel do důchodu dlouholetý a oblíbený Distillery manager Mickey Heads a nahradil ho Colin Gordon.

Česká palírna Tōsh vydala své první dvě whisky King Barley Virgin Oak Finish a King Barley Marsala Finish, na které jsme se podívali ve speciální dvoj-recenzi. Společnost Diageo představila letošní složení edice Special Release a palírna Ardbeg vydala druhý batch své 19leté whisky Traigh Bhan. Palírna BenRiach změnila složení své základní řady a palírna Glenmorangie upoutala pozornost svou novou whisky Glenmorangie A Tale of Cake (recenze zde).


Říjen

V říjnu se naše země se řítila vstříc dalšímu zavírání. Postupně se zavřely obchody, bary i restaurace.  Nezbylo nám nic jiného než sedět doma a upíjet domácí zásoby. K tomu domácímu popíjení vyšel první článek z nové rubriky o osobnostech světa whisky. První osobností byl Michael Jackson, slavnější jmenovec známého zpěváka.

Tento měsíc se roztrhl pytel s inauguračními láhvemi. Své první whisky vydaly palírny Ardnamurchan, GlenWyvis či Torabhaig. Palírna Svach vydala svou whisky Drunk Cats on the Road, která se setkala s velkým ohlasem (zde jsem recenzoval).


Listopad

V listopadu jsme seděli doma a objednávali si vzorky ze zavřených barů. Přečíst jsme si mohli rozhovor s Václavem Šitnerem o Zámeckém lihovaru Blatná, první whisky Martin’s Barrel a jeho dalších plánech. Velkou pozornost také upoutala vznikající palírna Wolfcraig, která se sice ještě ani nezačala stavět, ale už oznámila jméno svého Master Blendera. Není to nikdo menší než Richard Paterson.

Svou inaugurační whisky vydala palírna Raasay. Palírna GlenAllachie rozšířila svou základní řadu o novou 21letou whisky. Mladá skotská palírna Kingsbarns přidala první whisky do svojí základní řady.



Prosinec

Začátek prosince se nesl ve znamení vánoční soutěže. Také se otevřely bary a restaurace. S omezeními, a jak se nakonec ukázalo, jen na krátký čas. Vyšel druhý článek o osobnostech světa whisky. Tentokrát jsme si mohli přečíst o životě bratrů Chivasů. Před Vánoci pak vyšla ještě jedna speciální recenze.

Rudolf Jelínek představil single cask whisky Gold Cock Wine Brandy Finish. A palírna Tobermory představila první whisky z nové Sinclair Series.

Tak to byl končící rok 2020 tak, jak jste ho mohli sledovat na těchto stránkách. Do nového roku 2021 Vám přeji jen to nejlepší. Budu rád, když ho opět strávíte se mnou u novinek a zajímavostí ze světa whisky.

Honza


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments