Horké novinky ze skotských palíren

Světem se šíří pandemie koronaviru a ovlivňuje většinu průmyslových odvětví. Není proto divu, že ani odvětví skotské whisky nezůstalo ušetřeno. V posledních týdnech přicházely ze Skotska zprávy o rušení akcí a uzavírání palíren. Já bych tu dnes chtěl ale napsat o dvou zprávách, které vám v té záplavě informací mohly uniknout. Byly to však pro mě tak překvapivé novinky, že jsem se právě dnes rozhodl se s vámi o ně podělit.

Macallan pokořil další rekord

Verze pro německý trh

Palírna Macallan je především známá svou whisky, která již na aukcích pokořila několik rekordů. V době probíhající pandemie se však palírna nechala inspirovat známým českým lihovarem Žufánek a začala místo whisky vyrábět dezinfekci.

To by to ale nemohl být Macallan, aby se to odehrálo jen tak. Vedle základního plnění palírna také nabídla řadu limitovaných edic nazvanou The Art of Disinfection. V rámci této edice vyšlo 20 různých limitovaných verzí dezinfekce, které palírna svým fanouškům nabídla formou ballotu. Obal každé dezinfekce pak vytvořil umělec, který měl osobní zkušenost s nákazou novým koronavirem.

Jak říká Mac McInfection, mluvčí palírny Macallan: “Naším cílem bylo vytvořit něco speciálního. Něco co bychom mohli, v těchto nelehkých časech, nabídnout našim fanouškům. V rámci této edice jsme měli možnost vyzkoušet vliv různého typu lihu a aloe vera na výslednou desinfekci. A z výsledku budete určitě překvapeni.”

Určitě vás však, nepřekvapí, že první desinfekce z řady Macallan Art of Disinfection se již objevují ve známých aukčních síních. Hned první aukce pak pokořila letitý rekord a vydražená desinfekce se stala tou nejdražší na světě.

Islay vyhlašuje samostatnost

Probíhající pandemie plně zaměstnává britskou vládu. Toho využili zástupci všech devíti palíren na skotském ostrově Islay a založili Independent Committee. Založení této rady by měl být první krok k nezávislosti ostrova Islay na Skotsku i Velké Británii.

Pro mnohé obyvatele Skotska to není velké překvapení. Separatistické tendence začali na ostrově bujet již po odhlasování Brexitu. Stále rostoucí obliba rašelinné whisky ve světě pak naplnila obyvatele ostrova důvěrou v ekonomickou sílu palíren.

Independent Committee by tak měla koordinovat akce, které přinutí vládu britské královny uznat samostatnost tohoto malého ostrova. Plánují mimo jiné akce občanské neposlušnosti či zákaz vývozu whisky do Velké Británie. Vše pak bude vrcholit mohutnou letákovou kampaní.

Po vyhlášení nezávislosti se chce Islay vydat švýcarskou cestou. Být neutrální a klidný ostrov v rozbouřených vodách evropské politiky, kam si každý bude moci zajet odpočinout a dát si dram své oblíbené whisky.


Čtěte také:

Skotské palírny #33 – Bunnahabhain

Recenze Svach’s Old Well Whisky Petr Vok Triple Wood

Rozhovor s Miroslavem Motyčkou nejen o whisky Gold Cock

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
JáraK
4 let před

Musím říci, že takové novinky jsem nečekal, jde vidět, že nejen v nošení roušek se od nás má a učí svět, ale i podle Žufánka se opičí přímo Macallan 😱 moc mi tyto články zpříjemnily 1.duben 😁

Admin
4 let před
Reply to  JáraK

To jsem moc rád. Mě to nešokovalo o nic méně.