Recenze whisky Michel Couvreur
Psal se rok 1990 když jistý belgický rodák a bývalý obchodník s vínem Michel Couvreur udělal důležitý krok na cestě za svým snem, produkcí vlastní whisky. Ve francouzské Bouze-Iès-Beaune založil stejnojmennou společnost a po pěti letech zde, ve sklepích hlubokých až 150 metrů, uložil první sudy své whisky. Whisky, která v sobě spojuje destilát ze skotských palíren a kvalitní sudy po sherry ze španělských sklepů. Dnes již Michel Couvreur bohužel nežije, zemřel v roce 2013. O produkci whisky se však stará jeho nástupce Jean-Arnaud Frantzen, kterého zakladatel sám vybral a předal mu veškerá výrobní tajemství.
Před více než rokem jsem zde recenzoval whisky Michel Couvreur Candid. Dnešní recenze whisky Michel Couvreur, má za úkol podrobit bližšímu zkoumání další čtveřici whisky z této francouzské produkce. První přijde na řadu whisky Intravaganza. Tato mladá whisky (udává se věk 3-4 roky) zrála v sudech po sherry Oloroso a Muscatelu. Druhou whisky Overaged tvoří whisky z pěti různých palíren, které jsou ve věku 12 až 27 let. Zrála v sudech po sherry Pedro Ximénez. Hned poté ochutnáme whisky Overaged CS což je stejná whisky jako předchozí, jen tentokrát ponechaná v sudové síle. Nakonec nás čeká whisky Special Vatting, kterou tvoří single malt whisky ze tří skotských palíren a jejímž srdcem je rašelinná whisky z Islay. Whisky minimálně 17 let zrála v sudech po sherry Oloroso, Pedro Ximénez a Amontilado.
Michel Couvreur Intravaganza
Věk: NAS Síla: 50 % Sudy: Moscatel & Oloroso WB: WB213950
Cítím sladkou vůni, ze které se postupně objevují stopy cereálií a vína. Voní příjemně, ale cítím tam jakoby lehký závan něčeho spáleného, co mi tam moc nesedí.
V chuti sladkosti moc není. Whisky je suchá, kořenitá a taková trochu drsnější. Závěr je delší, ale postupně se překlání do hořkosti.
První vzorek v recenzi a hned zklamání. S tu to whisky jsme si úplně nesedli. Nejspíše to bylo tím, že mi přišla trochu neotesaná.
81 % (jak hodnotím)
Koupit:
– vzorek na DramRoom.cz
– láhev na DramRoom.cz
Michel Couvreur Overaged
Věk: NAS Síla: 43 % Sudy: sherry Pedro Ximénez WB: WB191107
Ze sklenky mě přivítá hutná sladká vůně. Výrazně cítím hrozinky a také karamel. V pozadí pak lehkou stopu síry. Baví mě k ní čuchat.
V chuti se vedle sladkosti objevují tóny hořké čokolády a poprvé i stopa kouře. Výraznější sirné tóny se znovu objeví až v dozvuku.
Krásně pitelná whisky s výrazným vlivem sherry. Možná bych se však bál, abych po pár skleničkách nebyl přeslazený.
89 % (jak hodnotím)
Koupit:
– vzorek na DramRoom.cz
– láhev na DramRoom.cz
Více of whisky Michel Couvreur
Michel Couvreur Overaged CS
Věk: NAS Síla: 52 % Sudy: sherry Pedro Ximénez WB: WB194357
Oproti předchozí ředěné verzi je vůně více uzavřená a chce více času na průzkum.
V chuti je nepřekvapivě plnější a hutnější. Rozhodně vám ale krk nevypálí alkohol. Přijde mi v chuti méně sladká a o trochu více kouřovější. Závěr je mě zaujal více než u předchozího vzorku.
Jak se předchozí whisky hodí na popíjení s přáteli, verzi v sudové síle bych spíše volil pro večery, kdy si chci dát jeden dram, který budu pomalu upíjet.
87 % (jak hodnotím)
Koupit:
– vzorek na DramRoom.cz
– láhev na DramRoom.cz
Michel Couvreur Special Vatting
Věk: NAS Síla: 45 % Sudy: Oloroso, Pedro Ximénez & Amontilado WB: WB209699
Whisky voní velice jemně. Musím se dost snažit, abych ze sklenky ucítil lehké stopy kouře, sladkosti a hrozinek.
Po napití cítím více kouře s výrazným vlivem sherry. Dobře pitelná, nicméně by jí slušelo silnější tělo. Středně dlouhý dozvuk se nese v kouřovém duchu.
Dobrá whisky, která mi připomněla nedávno recenzovaný Kilchoman Loch Gorm. Bohužel však nenabídla nic výrazného a zapamatovatelného.
85 % (jak hodnotím)
Koupit:
– vzorek na DramRoom.cz
– láhev na DramRoom.cz
S nastupujícím podzimem vždycky dostanu chuť na sherry whisky. Minulý rok jsem adventní čas strávil ve společnosti whisky Candid od Michel Couvreur a teď mám proto tuto francouzsko-skotskou whisky spojenou s Vánoci. Je tedy více než příhodné, že naše další recenze této značky přichází v předvečer Vánoc. Původně tedy měla vyjít o dva týdny dříve, školkovská viróza však řekla jasné ne. Rýmička je holt neúplatný nepřítel recenzenta. Nakonec se však povedlo a já si všechny čtyři vzorky náramně užil.
Nejvíce mi chutnala ředěná varianta whisky Overaged, těsně následovaná stáčením v sudové síle. I s whisky Special Vatting bych si dovedl představit příjemně strávený předvánoční čas, bohužel jí však chybělo trochu více jedinečnosti. S whisky Intravaganza jsme si bohužel nesedli. A jaká je vaše vánoční whisky? Podělte se v komentářích.
Čtěte také:
Odběr novinek:
Recenzovanou značku jsem ještě neochutnal, k té se vyjádřit nemohu. Nicméně v zimě (žádná souvislost s Vánoci) mám obecně chuť na silnější whisky. O Vánocích, stejně jako celý rok, budu užívat toho, že otevřených mám několik desítek lahví a nezaměřím se tedy na jedinou. Ono je to asi pochopitelné, člověk si obvykle vybere dram v souvislosti s náladou, co předtím nebo současně jí a jakou činnost k tomu provozuje.
A stejně jako dycky Most!, tak dycky rozinky, nikoliv hrozinky 🙂
Nedalo mně to a podíval jsem se, kolik by stála sedmička toho nejlevnějšího ze čtyř zde recenzovaných francouzských whisky na zdejších e-shopech. Nejlevnější je Intravaganza a sedmička téhle zřejmě nikterak mimořádné ( i podle recenzenta, tak mne prosím nekamenujte) NAS whisky stojí nejméně 1690 Kč. Jak všichni víme, za tyhle peníze tady seženeme stovky plnění výborných pravých skotských, a to i mnohaletých whisky (skoro i ten rovněž nedávno recenzovaný Kilchoman Loch Gorm, který jsem si dal hned po přečtení recenze na wish list). A v souvislosti s touto úvahou jsem si vzpomněl na komentář s příměrem o sériové či naopak kusové výrobě aut pana Dvořáka v bohaté diskuzi na tomhle webu nedávno. Well, Svachovku si někdo koupí, protože je „patriot“, ať už si pod tím pojmem představím cokoliv, ale proč bych si měl kupovat francouzskou whisky s tímhle poměrem cena/výkon? Stejně jako pan Dvořák bych si to dovolit naštěstí mohl, ale proč bych to proboha dělal? Pro intelektově méně obdařené zdůrazňuji, že tento příspěvek není kritikou článku ani jeho autora. A když už padla zmínka o Svachovce, pan Andrlík dodržel slovo a skutečně mně poslal slíbené vzorky, za což se mu klaním, je fakt frajer a doufám, že zdravotně už je v pořádku a doma (on ví, co mám na mysli).
Zde recenzované whisky ale nejsou francouzské ve smyslu, že by byly vypálené ve Francii. Jedná se o čistě skotské whisky patřící do kategorie blended malt nebo v pár případech o single malt. A ten poměr cena výkon je zcela standardní na skotské poměry. Neexistují stovky adekvátních sherry matured whisky za nižší cenu, to si zase nebudeme lhát. I ten zmiňovaný Loch Gorm stojí 80 EUR 😉
Pokud majitelé zmíněné palírny dovezou new make ke zrání do Francie, tak bych dovezenou lihovinu nenazval skotskou whisky, protože nezrála nejméně tři roky ve Skotsku. Nebo vozí už zralé whisky a ve Francii je jen míchají? Jaký to proboha má smysl? A o „sherry matured“, navíc „adekvátních“ (?) píšete Vy, ne já. Loch Gorm je zřejmě whisky výborná a pokud je jen o dvě stovky dražší, než Intravaganza, která je zřejmě podprůměrná (bohužel mám dojem, že Honza u svých oblíbenců nedokáže být zcela objektivní a je tedy u jeho recenzí oblíbenců nutno automaticky odečítat několik bodů, viz Svachovka), tak si v deseti případech z deseti koupím – hádejte kterou. Jestli to ale Vy máte jinak, jak je ctěná libost.
A jenom bych doplnil, že podle dostupných zdrojů je Intravaganza cca čtyřletá single malt. Fakt vám cena za něco takového 1690 Kč přijde adekvátní ve srovnání s normální skotskou (teď zcela pomíjím, že takhle mladou single malt skoro žádné palírny kromě začínajících na trh nedávají)?
Nejdříve jsem se chtěl ohledně pochybování o mé neobjektivnosti ohradit, ale popravdě řečeno, nemůžu to vyloučit. Ačkoliv se u každé jednotlivé recenze snažím k whisky přistupovat bez předsudků či osobních preferencí, mysl je záludná věc. Možná by opravdu stálo za to, bodové hodnocení úplně opustit.
Opustit nebo třeba přepracovat. Podle mě záleží jak k danému číslu kdo dojde. Já jsem byl nucen si vytvořit vlastní systém který může použít kdokoliv jelikož teprve hodnotit začínám. Dám příklad: Glenfi. proj. XX, každá složka má 3(4) body 0-děs, 1-bída, 2-půměr 3-pecka, takže vůně 2/3 chuť 1,5/3, finiš 2/3 a pak je 0/1 extra bod ke shrnutí když mě něco fakt unese. Zde mi vyšlo 5,5/10 což převádím na Michael Jackson skóre: ((počet bodů z deseti * 5,5) + 50) zde tedy 80, celkem mi to vyhovuje. Samo, k tomu mám ještě poznámky jako sladká, ovocná, hřeje, apod.
http://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/86461/glenfiddich-project-xx
Předně – Honzo a samzřejmě i Petře, přeju pohodové Vánoce a díky za vaše články.
Pokud jde o otázku na konci článku, tak za mě vánoční whisky jsou Big Peat Christmas edition čistě pro tu zábavu, se kterou to mám spojené (jsem podobně fousatej a můj nejmenší synek se při pohledu na tu láhev naučil říkat „táta“), a pak Glen Garioch 15y sherry cask matured.
Pokud jde o hodnocení, objektivitu atd. – Honzo, recenze je jakožto literární útvar z podstaty subjektivní text, tam o žádnou objektivitu jít nemá (snad až na nějaký obecný rámec) a čtenář by ji tam ani čekat neměl. Vždycky odráží osobnostní nastavení a preference autora a tak by ji měl čtenář číst. Plus si k tomu samozřejmě „mezi řádky“ musí přidat něco, co se těžko popisuje – kdo poslal vzorky k recenzi, co tím sleduje, proč poslal tyhle vzorky a ne nějaké jiné. Prostě všichni mají svoje zájmy, ambasadoři zvlášť, ale tak svět prostě funguje a nemá smysl se tím trápit. Tím nemyslím to, že bys psal na objednávku, jen prostě jak praví klasik – vlak nelze svést z jeho cesty, ale pojede vždycky tam, kam mu položíme koleje.
A pokud jde o řešený bodový systém, osobně jsem tento konkrétní u whisky nikdy pořádně nepochopil a nepřijal. Naprostá většina normálních whisky se vejde někde do rozpětí 78 až 89 bodů, což mi přijde na 100-bodové škále jako lehce podivné. Budiž, whiskaři jsou na to tak zvyklí a nechci jim do toho dělat dirky. Vypovídací hodnotu to nemá, nevidím rozdíl, jestli něčemu dáte 86 bodů nebo 87 bodů. V čem je rozdíl? Jako recenzent se pohybuju v jiném oboru a tam 100-bodovou škálu využívám naplno … samozřejmě k lehké nelibosti těch, kteří se dostanou do spodní poloviny. I takový je ale život a svět, jen jsme si v tom dnešním zvykli na to, že všichni mají právo na úspěch a na kritiku nejsme zvyklí. Dřív se dávaly medaile za první tři místa, dneska ji dostanou všichni za účast.
A jinak o koupi Michel Couvreur za mě zatím neuvažuju (abych reagoval na Robertovu poznámku), byť jsem člověk z podstaty zvědavý a kdyby se ke mně zatoulal vzorek, ochutnal bych jej s chutí. Jinak je to taková přebalená skotská, což by mi nevadilo. Moji oblíbení whisky makers Compass Box dělají něco podobného (byť v rámci UK), Douglas Laing’s rovněž …. je to prostě regulérní byznys, který na konci nemusí mít vůbec špatnou whisky.
Tak krásné svátky!
Jo, krásné svátky všem. A redakci také děkuji za jejich záslužnou práci. Tou poznámkou jsem se nechtěl Honzy dotknout, ale fakt to tak vnímám. A po ochutnání prvních několika vzorků, které mně zaslal pan Andrlík, ještě víc…..Nicméně Svachovku někdy rád navštívím a jestli si budu moci prohlédnout provoz a popovídat si s master distilerem, možná už taky potom nedokážu být objektivní…Tedy subjektivně objektivní 🙂
Hezké Vánoce pánové.