Kdo vlastní skotské palírny?
Skotské palírny již dávno nejsou jen rodinné firmy, které se dědí z otce na syna. Hlavní část palíren je v součastnosti v rukou několika málo nadnárodních společností. Najdou se však i výjímky. Palírny, kterým se stále povedlo udržet si nezávislost a zůstávají v majetku jedné rodiny. Pojďme se podívat kdo vlastní vaši oblíbenou palírnu a jací jsou největší producenti skotské whisky.
Diageo
Společnost Diageo z Velké Británie je největší hráč na poli skotské whisky a také jeden z největších světových výrobců alkoholu. Společnost je domovem takových značek jako je Johnnie Walker, Guinness, Smirnoff či Captain Morgan.
Do jejího portfolia patří 28 skotských palíren, které pokrývají 30% z celkové výroby skotské whisky. Mezi palírnami patřícími pod Diageo najdete taková jména jako Brora, Caol Ila, Lagavulin, Mortlach, Oban, Port Ellen či Talisker.
Pernod Ricard
Dvojkou v počtu skotských palíren je francouzská společnost Pernod Ricard. Ta vlastní takové značky alkoholu jako je vodka Absolut, Beefeater gin, Chivas Regal, Ballantine’s, Jameson či naše Becherovka.
Ve Skotsku pod tuto skupinu patří 13 palíren. Díky tomu pokrývá společnost 18,9% výrobní kapacity všech palíren. Podílí se na tom palírny Glenlivet, Aberlour, Longmorn, Scapa a další.
William Grant
Třetí největší producent skotské whisky je společnost William Grant & Sons. Společnost si drží svou nezávislost a zůstává v majetku rodiny Grantů. Vlastní například značky Monkey Shoulder nebo Tullamore Dew.
Ve Skotsku vlastní pět palíren sladové whisky, díky kterým má podíl na výrobě whisky 9,3%. Jedničkou v jejich portfoliu je palírna Glenfiddich. Další palírny jsou Ailsa Bay, Balvenie, Kininvie a demontovaná Ladyburn.
Edrington Group
Číslo čtyři má skotská společnost Edrington. Výrobce známé míchané whisky Famous Grouse je domovem tří skotských palíren. Jsou to Macallan, Glenrothes a Highland Park. Podíl společnosti na výrobě skotské whisky je 5,7%.
Nedávno bylo oznámeno, že společnost Beam Suntory kupuje 10% akcií společnosti Edrington. Tento krok ještě více utuží partnerství obou společností.
Bacardi
Společnost Bacardi je největší rodinnou firmou na světě zabývající se produkcí alkoholu. Založena byla na Kubě. Mezi značky, které pod společnost patří je stejnojmenný rum, Bombay Gin či míchaná whisky Dewar’s.
A jaké skotské palírny společnost vlastní? Aberfeldy, Autmore, Craigellachie, Macduff a Royal Brackla. Podíl na výrobě skotské whisky má 4,5%.
Beam Suntory
Společnost Beam Suntory vznikla, když v roce 2014 koupila společnost Beam japonská Suntory. Jedná se o třetího největšího producenta lihovin na světě. Pod její křídla patří celá řada whisky z celého světa. Jsou to třeba Jim Bean, Maker’s Mark, Canadian Club, Connemara, Hibiki nebo Yamazaki.
Ze skotských palíren vlastní Ardmore, Auchentoshan, Glen Garioch, Bowmore a Laphroaig. Její podíl na výrobě skotské single malt whisky je 3,5%.
Mezi další firmy, které vlastní dvě a více skotských palíren patří:
Inver House
Balblair
Balmenach
Knockdhu
Pulteney
Speyburn
Distell International
Bunnahabhain
Deanston
Tobermory
Brown-Forman Co.
Benriach
Glendronach
Glenglassaugh
Glenmorangie Co.
Ardbeg
Glenmorangie
Angus Dundee Distillers
Glencadam
Tomintoul
Whyte & Mackay
Dalmore
Fettercairn
Jura
Tamnavulin
Loch Lomond Group
Glen Scotia
Loch Lomond
J&A Mitchell
Glengyle
Springbank
Ian Macleod Distillers
Glengoyne
Rosebank
Tamdhu
Isle of Arran Distillers
Arran
Lagg
Čtěte také:
Skotské palírny #32 – Clynelish
Ahoj, pokud je mi znamo, tak Glendronach, Benriach a Glenglassaugh vlastni Brown-Forman a ne Benriach Dist. Co.
Ahoj, díky opraveno.
Dobrý den,
nevíte náhodou které palírny na Britskych ostrovech,jsou v rodinném nebo soukromém vlastnictví?
Děkuji
O anglických a irských palírnách moc přehled nemám. Ale z těch skotských renomovaných je to třeba Glenfarclas. A pak ty nové, co za posledních pár let vznikly.