Whisky týdeník 20/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírny Lagavulin a Caol Ila představily své limitované edice pro festival Fèis Ìle. Palírna Glen Moray připravila novou limitovanou edici nazvanou Private Cask Collection a společnost Diageo odtajnila složení letošní řady Special Release. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Festivalové láhve z palíren Lagavulin a Caol Ila

Lagavulin a Caol Ila Fèis Ìle 2021

V předchozích týdnech jste se na řádcích Whisky týdeníku mohli dočíst o festivalu Fèis Ìle a limitovaných edicích whisky, které si palírny z Islay při této příležitosti připravily. Minulý týden představily své festivalové whisky i zástupci společnosti Diageo, palírny Lagavulin a Caol Ila.

Lagavulin Fèis Ìle 2021 je 13letá whisky, která zrála v sudech po bourbonu a dozrávala v silně vypálených sudech po portském. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 54,4 %. Celkem bylo vyrobeno 6 000 lahví a cena je 160 £.

Caol Ila Fèis Ìle 2021 je 12letá whisky, která zrála v sudech po bourbonu a dozrávala v silně vypálených sudech po víně muscatel. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 56,6 %. Celkem bylo vyrobeno 3 000 lahví a cena je 130 £.

Whisky jsou od 1. června dostupné na malts.com.


Private Cask Collection z palírny Glen Moray

Glen Moray Private Cask Collection

Na podzim minulého roku, představila palírna Glen Moray novou limitovanou edici Warehouse 1 (psali jsme zde). Nyní tato palírna ze Speyside představila novou exkluzivní edici single malt whisky nazvanou Private Cask Collection.

Prvním zástupcem této nové řady je 13letá whisky, která byla destilovaná v roce 2007. Dozrávala v sudech po italském víně Marsala ze Sicílie. To whisky dodalo tóny karamelu a čokolády. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 56,6 %.

Celkem bylo vyrobeno 238 lahví této whisky. Další z této edice bude 10letá whisky, dozrávající v sudech po červeném víně Pauillac Grand Cru z Bordeaux (vyjde v USA) a 26letá whisky, která dozrávala v sudech po Madeiře (vyjde v Číně).


Special Release 2021 odtajněn

Společnost Diageo odtajnila složení letošní edice Special Release 2021. Tato edice vychází každoročně již od roku 2002. Letošní edice už stihla vzbudit jisté rozpaky svými etiketami. Pravda, jsou trochu fantasy, ale za sebe musím říci, že se mi líbí. A co vlastně v edici Special Release 2021 najdeme:

Diageo Special Release 2021
  • Cardhu 14 Year Old – dozrávání v sudech po víně. 55,5 % abv.
  • Oban 12 Year Old – ex-bourbon a refill casks. 56,2 % abv.
  • Mortlach 13 Year Old – refill a virgin casks. 55,9 % abv.
  • Lagavulin 12 Year Old – refill casks. 56,5 % abv.
  • Lagavulin 26 Year Old – first-fill sherry Oloroso a Pedro Ximénez. 44,2 % abv., 7 542 lahví
  • Royal Lochnagar 16 Year Old – refill casks. 57,5 % abv.
  • Singleton of Glendullan 19 Year Old – dozrávání v sudech po koňaku. 54,6 % abv.
  • Talisker 8 Year Old – lahvovaný z nejkouřovějších zásob. 59,7 % abv.

Ceny ještě nebyly zveřejněny. Edice se do obchodů dostane někdy na přelomu září a října.


Krátké zprávy

Palírna Bladnoch představila složení letošní Single Cask Collection
Známá palírna z oblasti Lowland představila šestici single cask whisky, které budou tvořit letošní Single Cask Collection. Najdete v ní whisky různého věku, všechny lahvované v sudové síle. Whisky budou dostupné na stránkách palírny www.bladnoch.com.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments