Whisky týdeník 13/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Glen Scotia představila limitovanou whisky vydanou u příležitosti konání virtuálního Campbeltown Malts Festival. Palírna GlenAllachie představila edici čtyř single cask whisky, exkluzivně vydaných pro Velkou Británii. A nakonec tu ještě máme pár krátkých zpráv.

Nová Glen Scotia pro Campbeltown Malts festival

Glen Scotia Campbeltown Malts Festival 2021 Edition

Campbeltown Malts Festival je každoroční oslava whisky, konající se ve slavném Campbeltownu. Stejně jako minulý rok i letos ho probíhající pandemie přesunula do virtuálního prostoru, kde začne 7. června. Glen Scotia, jedna z mála zbývajících palíren z bývalého hlavního města whisky, nyní představila limitovanou whisky, kterou si pro tento festival připravila.

Glen Scotia Campbeltown Malts Festival 2021 Edition je 10letá whisky, kterou tvoří nenakouřený destilát z let 2009 – 2011. Whisky zrála ve first-fill sudech po bourbonu. Posledních 5 měsíců poté dozrávala v sudech po červeném víně z Bordeaux. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 56,1%. Ve whisky ucítíte tóny červených bobulí, fialek či vřesového medu.

Whisky můžete zakoupit zde, na stránkách palírny Glen Scotia. Cena je 50£.


Nové single cask whisky z palírny GlenAllachie

Palírna GlenAllachie má za sebou velmi úspěšný začátek roku. V únoru byl Billy Walker uveden do prestižní síně slávy známého Whisky Magazine a nedávno byla whisky z této palírny zvolena nejlepší single malt whisky roku (psal jsem zde). Nyní palírna GlenAllachie představila edici čtyř single cask whisky. Jsou to:

GlenAllachie single cask
  • 1989 Cask #4011 – 31yo, Rioja barrique, 49,1% abv., 304 lahví, 535£
  • 2005 Cask #901042 – 15yo, Sherry butt, 63% abv., 523 lahví, 110£
  • 2007 Cask #6871 – 13yo, Virgin Oak barrel, 59,6% abv., 272 lahví, 99£
  • 2009 Cask #5000 – 11yo, Grattamacco Super Tuscan barrique, 58,3% abv., 302 lahví, 90£

Whisky budou exkluzivně dostupné pouze ve Velké Británii. Všechny whisky jsou v sudové síle a nejsou barvené, ani filtrované za studena.


Krátké zprávy

Mladá palírna White Peak spouští crowd fundingovou kampaň
Anglická palírna White Peak byla založena v roce 2016. Na podzim tohoto roku plánuje představit svou první single malt whisky. Nyní na platformě crowdcube.com, spouští kampaň, která má zájemcům umožnit, stát se součástí této palírny.

Ardnamurchan v USA
Skotská palírna Ardnamurchan vydala minulý rok svou první whisky (psal jsem zde). Nyní uzavřela dohodu se společností Impex Beverages o distribuci whisky ve Spojených státech. Zároveň vydává dvě nové whisky Ad/04.21.03 a AD/CK187, které budou dostupné jen v USA.

Palírna Bladnoch bude expandovat
Palírna Bladnoch získala půjčku 10 milionů liber. Tato částka jí má umožnit expandovat na další zahraniční trhy včetně Austrálie, Číny, Spojených států, Izraele a části Evropy.

Whisky festivaly opět on-line
Nejen Whisky festival na Malé Morávce se přesouvá do on-line světa. Stejně jako minulý rok se tam přesouvají i festivaly ze Skotska. Minulý týden byl zveřejněn program virtuálního Fèis Ìle:


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments