Whisky týdeník 49/2019

Vítám Vás u nového vydání Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se tento týden objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Tento týden se nám sešli hned tři pěkné nové whisky z oblasti sychravé Skotské vysočiny. Jde o novou, netradičně kouřovou whisky z palírny GlenDronach, o nový batch, s pořadovým číslem 7, whisky Glengoyne z edice Teapot Dram a luxusní 60letou whisky Dalmore. Dále byla představena 50letá whisky z palírny Balvenie a Douglas Laing přidávají další whisky do své řady XOP Black. 30letý Macallan a 40letou Caol Ilu.

Kouřová whisky z palírny GlenDronach

Nová whisky GlenDronach Traditionally Peated

Palírna Glendronach z oblasti Highlands je známá svými nekouřovými whisky, které zrají v ex-sherry sudech. Teď však představila novou limitovanou kouřovou whisky, vytvořenou jako poctu tradičnímu sušení sladu nad hořící rašelinou.

Nová whisky GlenDronach Traditionally Peated je bez udání věku. Zrála v kombinaci sudů po sherry oloroso, Pedro Ximénez a po portském. Lahvována pak byla s obsahem alkoholu 48%, nebyla dobarvována ani filtrována za studena.

Ve vůni ucítíte kouř mísící se s tóny karamelu a medu. V chuti pak ucítíte opečený pomeranč, sladký sirup a lékořici.

Whisky už je v těchto dnech dostupná s cenovkou 51£.

Highlands, NAS, 48% abv, pedro ximénez & oloroso Sherry & Port casks, 51£

Glengoyne představuje batch 7 z edice Teapot Dram

Nová whisky Glengoyne Teapot Dram Batch No. 007

I další nová whisky přichází z oblasti Highlands. Palírna Glengoyne pro nás má nový přírůstek do edice Teapot Dram.

NAS whisky Glengoyne Teapot Dram Batch No. 007 zrála v deseti sudech po sherry oloroso z dubu letního (European oak). Lahvována byla v sudové síle s obsahem alkoholu 59,9%. Ucítíte v ní sladkost červených jablek a čokolády spolu se skořicí či kakaem.

Whisky lze zakoupit od 30. listopadu přímo  v palírně nebo zde na jejich e-shopu. Celkem bylo vytvořeno 3 993 lahví a cena je 120£.

Název edice Teapot Dram odkazuje k tradici ze 70. let, kdy dělníci v palírně byli odměňováni třemi dramy whisky denně rozlévaných z měděné konve (teapot). Noví zaměstnanci, na které to bylo ještě moc, odlévali nevypitou whisky do další konvice stojící na parapetu v kantýně. Tam si mohli nabídnout zkušenější kolegové.

Highlands, NAS, 59,9% abv, first-fill European oak oloroso Sherry casks, 120£

Nová 50letá Balvenie v sobě kombinuje pět sudů

Nová whisky Balvenie

Palírna Balvenie představuje novou 50letou whisky, která vznikla kombinací pěti sudů z amerického dubu.

Balvenie Fifty: Marriage 0197 navazuje na předchozí plnění Marriage 0962. To bylo vytvořeno kombinací whisky ze čtyř sudů. Teď tak v palírně vzali whisky z těch samých sudů a přidali ještě sud pátý (#9920). Zájemci tak mohou porovnat jak pouhý rozdíl jednoho sudu, může změnit výslednou whisky.

Nová whisky je lahvována s obsahem alkoholu 42%. Najdete v ní stopy taninů, tmavého ovoce, hořké čokolády se sladkostí medu a kořenitým zakončením.

Whisky dostanete v křišťálové, ručně foukané, láhvi a ve speciální dřevěné tubě vyrobené z 50 proužků. 48 z nich je ze dřeva vlašského ořechu a dvě jsou z mosazi. To vše za 38 000$.

Palírna Dalmore připravila tři karafy své 60leté whisky

Nová whisky Dalmore 60yo

Palírna Dalmore slaví 180 let od svého založení. Při této příležitosti palírna přestavila whisky, kterou ochutnají jen opravdový šťastlivci.

Dalmore 60 Year Old vznikla kombinací whisky ze dvou ex-sherry sudů, která byla destilována 7. června roku 1951. Jde o jedny z posledních sudů z éry, kdy palírnu vlastnili potomci bratrů Mackenziů, zakladatelů palírny. Whisky s obsahem alkoholu 41,7% je opravdu exkluzivní zboží. Byly vytvořeny pouhé tři karafy této whisky.

Stopy zestárlého oloroso sherry, karamelu či lékořice. To vše můžete nalézt ve vůni této výjimečné whisky. V chuti pak můžete rozpoznat chuť pekanového koláče, mandlí, banánu, zázvoru i kakaa.

Whisky bude slavnostně představena na oslavě v domově palírny na Skotské vysočině a poté navštíví světové metropole Šanghaj, Los Angeles, Tchaj-pej a Londýn. Během této doby palírna zveřejní podrobnější informace pro případné zájemce o koupi této whisky. Druhá a třetí karafa této whisky pak bude k dostání v následujících letech.

Highlands, 60yo, 41,7% abv, ex-Sherry casks, ?

Poslední letošní přírůstky do edice Xtra Old Particular Black

Nová whisky Caol Ila a Macallan

Nezávislá stáčírna Douglas Laing představila poslední letošní plnění v rámci jejich Xtra Old Particular(XOP) Black řady. Jedná se o 40letou whisky z palírny Caol Ila a 30letou whisky Macallan.

Whisky Caol Ila Vintage 1979 zrála 40 let v sudu hogsheads. Z tohoto sudu bylo stočeno 160 lahví o sudové síle s obsahem alkoholu 51,2%. Ve whisky najdete bylinné a mořské tóny s překvapivou slaností. Láhev může být vaše za 1 500£.

Macallan Vintage 1989 zrála 30 let. Stočeno bylo 230 lahví s obsahem alkoholu 46%. Najdete v ní tóny pomerančů, marcipánu a muškátového cukru. Tuto whisky můžete koupit za 4 000£.

Edice vzácných whisky XOP Black byla představena v červnu letošního roku. První zástupcem této řady byla whisky Springbank ročník 1994.

Islay, 40yo, 51,2% abv, hogshead cask, 1 500£
Speyside, 30yo, 46% abv, ?, 4 000£


Čtěte také:

Whisky týdeník 48/2019

Večer se Svach’s Old Well Whisky

Nezávislé stáčírny a nové palírny

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments