Whisky týdeník 7/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Nejdříve se koukneme na letošní Committee release z palírny Ardbeg. Poté se podíváme na novou 21letou whisky z palírny Tomatin, která rozšíří řadu pro bezcelní zóny. Dále se pokocháme jednou z 51 karaf nové 51leté whisky Dalmore. Nakonec tu je nová whisky Port Ellen z nezávislé stáčírny Douglas Laing.

Letošní Ardbeg Day oslavíme s Ardbeg Blaaack

Nová whisky Ardbeg Blaaack

Každý rok je poslední sobota festivalu Fèis Ìle ve znamení dne Ardbegu. A fanoušci této palírny vědí, že to znamená vydání nové limitované edice whisky Ardbeg. Letos se bude den Ardbegu konat 30. května a jelikož se letos také slaví 20. výročí založení fanklubu Ardbeg Committee’s, máme se na co těšit.

Ardbeg Blaaack je první whisky z palírny Ardbeg, která zrála v sudech po víně Pinot Noir. Sudy, které palírna použila byly dovezeny z Nového Zélandu.

Committee verze whisky bude, pro členy Ardbeg Committee’s, dostupná 4. března. 30. května pak vyjde „non-committee“ verze určená pro širokou veřejnost, která většinou mívá nižší obsah alkoholu. Doporučená cena je 94£.

Přímo v palírně pak bude k dostání pár kousků této whisky ve speciální láhvi ve vlněném svetru.

Islay, NAS, 50,7% abv, Pinot Noir casks, 94£

Nový Tomatin míří do bezcelních zón

Nová whisky Tomatin 21 Years Old

Palírna Tomatin, z oblasti Highlands, přidává novou whisky do jejich nabídky pro obchody v bezcelních zónách.

Nová whisky Tomatin 21 Year Old zrála v sudech po bourbonu. Poté byla stočena s obsahem alkoholu 46%. Whisky nebyla filtrovaná za studena. Ve whisky ucítíte tóny tropického ovoce kombinované s čerstvě upečeným croissantem. Na jazyku pak můžete rozeznat jablka či med.

Whisky bude dostupná na letištích po celém světě. Cena je 175€. Na pulty duty free obchodů se tak postaví vedle 8leté, 12leté, 15leté a 40leté whisky, které tvoří současnou řadu pro bezcelní zóny palírny Tomatin.

Highlands, 21yo, 46% abv, first-fill ex-Bourbon casks, 175€

Nejstarší whisky Port Ellen vydává Douglas Laing

Nová whisky Port Ellen 1979

Xtra Old Particular(XOP) Black je edice nezávislé stáčírny Douglas Laing, v rámci které představuje vzácné a staré whisky. Prvním letošním přírůstkem je doposud nejstarší vydaná whisky z uzavřené palírny Port Ellen.

Nová whisky XOP The Black Series Port Ellen 40 Years Old byla destilována v prosinci roku 1979. 40let zrála ex-bourbon sudu typu butt. V lednu 2020 pak byla nalahvována s obsahem alkoholu 49,6%. Nebyla filtrována za studena ani dobarvována.

Ve whisky ucítíte rašelinu a hnědý cukr. V chuti pak odhalíte fondán, kůži či koření.

Celkem bylo vytvořeno 299 lahví této whisky. Cena láhve je 3 500£.

Uzavřenou palírnu Port Ellen vlastní společnost Diageo. Na přelomu roku společnost získala povolení pro rekonstrukci této ikonické palírny. Práce v domově palírny na ostrově Islay tak mohou začít.

Islay, 40yo, 49,6% abv, refill butt, 3 500£

51letá whisky z palírny Dalmore

Palírna Dalmore v prosinci představila 60letou whisky na oslavu 180. výročí založení palírny. Teď je tu další lahůdka.

Nová whisky Dalmore 51 Years Old

Whisky Dalmore 51 Years Old nejdříve zrála v sudech po bourbonu. Poté byla rozdělena do sudů po portském Colheita, sherry Matusalem a čerstvých ex-bourbon sudů. Nakonec byly whisky z těchto sudů smíchány ve speciálních ex-bourbon barelech. Lahvována byla s obsahem alkoholu 40%.

Ve whisky jsou cítit tóny marmelády, sherry, karamelu a hrušek. Po ochutnání ucítíte švestky, rozinky, zázvorový koláč nebo ananas.

Celkem bylo vytvořeno 51 křišťálových karaf této whisky z palírny Dalmore. Jedna z nich může být vaše za 55 000£.

Highlands, 51yo, 40% abv, 55 000£


Čtěte také:

Whisky týdeník 6/2020

O sherry sudech bez sherry

Rekonstrukce palírny Port Ellen dostala zelenou

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mort
4 let před

Děkuji krásně napsané

Mort
4 let před

Děkuji krásně napsané
můžete prosím uvést i pocet sudu či počet plnění ?

Admin
4 let před
Reply to  Mort

Dobrý den,
děkuji. Bohužel ne vždy je počet lahví či plnění známý.
Honza