Whisky týdeník 6/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Nejdříve se podíváme na limitovanou novinku z palírny Glenmorangie. Pak tu máme dvě 44leté whisky z palírny Glenfiddich, vycházející v rámci edice Rare Collection. Nakonec tu máme první oficiální whisky z palírny Rosebank od jejího uzavření v roce 1993.

Glenmorangie využila ječmen ze své farmy

Nová whisky Glenmorangie The Cadboll Estate

Palírna Glenmorangie vytvořila whisky, kterou u velkých palíren moc často neuvidíte. Pro její výrobu totiž využili pouze ječmen vypěstovaný na jejich farmě Cadboll. Dr. Bill Lumsden, stojící v palírně za tvorbou whisky, údajně osobně vybral odrůdu ječmene, který se na farmě zaseje.

Nová whisky Glenmorangie The Cadboll Estate byla destilována v roce 2004 a poté, na dalších 15 let, uložena do ex-bourbon sudů. Whisky byla filtrovaná za studena a nalahvována s obsahem alkoholu 43%. Ucítíte v ní tóny máslového cukroví, bílé čokolády, hrušek či mandarinek.

Tato limitovaná edice bude dostupná od začátku března.

Highlands, 15yo, 43% abv, ex-bourbon casks

Glenfiddich přidává whisky do své Rare Collection

Nová whisky Glenfiddich 1975 Vintage Cask

Rare Collection byla představena v devadesátých letech a v jejím rámci zatím vyšly whisky Glenfiddich z několika mála sudů, vlastnoručně vybraných malt masterem palírny Brianem Kinsmanem. Teď vychází dvě 44letá plnění destilovaná v jednom týdnu roku 1975.

Whisky Glenfiddich 1975 Vintage Cask 4706 zrála v ex-sherry sudu typu butt z dubu letního (European oak). Nalahvována byla v sudové síle 48%. Pokud někdy k této whisky přičichnete, ucítíte z ní dubové dřevo a kůži s náznaky zelených jablek nebo vanilky.

Whisky Glenfiddich 1975 Vintage Cask 5114 zrála v sudu typu hogshead z evropského dubu letního. Nalahvována byla také v sudové síle s obsahem alkoholu 54,7%. Tady ucítíte sušené ovoce, rozinky, vanilku či skořici.

Každé whisky bylo vytvořeno 100 lahví. Ani jedna nebyla filtrována za studena či dobarvována. Whisky byly vydané exkluzivně pro Spojené státy. Za jednu láhev zaplatíte 8 999,99$.

Speyside, 44yo, 48% abv, European oak Sherry butt, 8 999,99$
Speyside, 44yo, 54,7% abv, European oak hogshead, 8 999,99$

Dvě whisky ze zaniklé palírny Rosebank

Nová whisky Rosebank

Ze zrušené palírny Rosebank přichází první oficiální plnění od jejího uzavření v roce 1993. Tím plněním jsou dvě whisky destilované právě v roce 1993.

Obě whisky zrály v sudech po bourbonu. Rosebank Cask Number 433 byla lahvována s obsahem alkoholu 53,3% a ucítíte v ní tóny vanilky, manga nebo sladu. Rosebank Cask Number 625 byla lahvována s obsahem alkoholu 50, 4%. V této whisky ucítíte tóny banánu, bíle čokolády či sušeného ananasu.

Celkem bylo vytvořeno 280 lahví whisky Rosebank Cask Number 433 a 259 lahví Rosebank Cask Number 625. 100 kusů od každé láhve bude v pátek 14. února nabídnuto formou losování. Zbytek lahví půjde do prodeje 18. února. Cena jedné láhve je 2 500£. Pokud se vám povede whisky zakoupit, budete pozváni na speciální předání do Londýna.

Nefunkční palírnu Rosebank koupila v roce 2017 společnost Ian Macleod Distillers. Ke konci loňského roku pak začala s její rekonstrukcí. Brzy se také můžeme těšit na další whisky z této palírny, která byla destilována před jejím uzavřením.


Čtěte také:

Whisky týdeník 5/2020

Limitový design whiskey Jameson má NFC

Destilérka Svach

Na návštěvě v palírně Svach

8 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.