Whisky týdeník 38/2019

Vítáme Vás u nového vydání Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se tento týden objevila? Jste na správném místě. První dvě novinky dorazily z Islay. Pro Amazon vychází 19letá Bowmore a Kilchoman přidává další whisky 100% Islay. Nový Macallan destilovaný v roce 1979 asi jen tak neochutnáme. Zato nová whisky z řady Cask Strength od GlenDronachu už bude dostupnější. Nakonec tu máme 40letou whisky z palírny Glenrothes.

Druhá várka 19leté Bowmore pro Amazon

Nová whisky Bowmore 19 Year Old
Bowmore 19 Year Old

První Bowmore 19 Year Old pro e-shop Amazon vyšla v říjnu 2018. Tehdy se mělo jednat o jednorázovou limitovanou edici čítající 4 500 lahví. Po velkém úspěchu teď palírna vydává druhou várku této edice.

Celých 19 let, zrála whisky v sudech po víně z francouzského vinařství Chateau Lagrange. Ve whisky ucítíte kandovaná jablka a med spolu se závanem kouře z Islay. V chuti pak najdete tóny medu a koření. To vše stočeno v láhvi s obsahem alkoholu 48,9%.

Nová whisky Bowmore bude dostupná v e-shopu Amazon za 129 liber. Počet lahví však zatím není znám.

Islay, 19yo, 48,9% abv, first-fill ex-Chateau Lagrange French oak barriques, 129£

Kilchoman přidává novou whisky do řady 100% Islay

Nová whisky Kilchoman's 100% Islay 9th Edition
Kilchoman’s 100% Islay 9th Edition

Kilchoman 100% Islay 9th Edition je, jak už název napovídá, devátý přírůstek do řady whisky, pro jejíž výrobu byly použity pouze suroviny „made on Islay“.

Whisky zrála 9 let v barrelech po bourbounu a je tak nejstarší z celé edice. Slad, z ječmene rostoucího v okolí palírny, byl nakouřen na nižší úroveň než která je běžná pro whisky Kilchoman ze základní řady. V palírně tak chtěli nechat lépe vyniknout květinovou sladkost destilátu, ke které se v průběhu let zrání přidaly tóny tropického ovoce a švestek. Lahvována je s obsahem alkoholu 50%.

Od 12. září bude dostupných 12 000 lahví s cenou 72 liber.

Islay, 9yo, 50% abv, ex-bourbon barrels, 72£

Nový Macallan 1979 v edici Fine and Rare

Slavná palírna ze Speyside přidává 40letou whisky do své kolekce starých, ročníkových a velmi vzácných whisky Fine and Rare.

Macallan 1979 byla destilována 19. února 1979. Poté zrála 40 let v jednom ex-sherry sudu. Nakonec byla lahvována v sudové síle s obsahem alkoholu 57,2%.

Pokud jste dost bohatí a whisky si nejen koupíte, ale i otevřete, ucítíte v ní sušené ovoce, lehkou kouřovost s náznakem citrusů. V chuti pak budete moci nalézt sušené fíky, datle a dubové dřevo.

Celkem 338 lahví ve velikostech 700ml a 750ml bude dostupných za 10 300 liber a 11 100 liber. V prodeji bude také neupřesněné množství 50ml vzorků za cenu 750 liber.

Whisky Macallan je dnes, i díky edici Fine and Rare, považován za světově nejcennější a nejvíce sbíranou whisky, která v aukcích ustanovuje stále nové rekordy.

Speyside, 40yo, 57,2% abv, ex-Sherry puncheon, 10 300£

Osmá whisky z edice GlenDronach Cask Strength

Nová whisky GlenDronach Cask Strength Batch 8
GlenDronach Cask Strength Batch 8

Palírna Glendronach přidává nový přírůstek do své řady whisky v sudové síle.

Nová whisky GlenDronach Cask Strength Batch 8 zrála 10 let v kombinaci sudů po sherry oloroso (butts) a Pedro Ximénez (puncheons). Whisky pak stočili v sudové síle s obsahem alkoholu 61%, aniž by byla barvená či filtrovaná za studena. Palírna popisuje vůni whisky jako kombinaci santalového dřeva a kolumbijské kávy. Chuť je pak jak karamelové macchiato a třešňový čokoládový koláč. Dejte mi prosím do komentářů vědět, kdo to tak také cítil.

Počet lahví zatím není znám. Whisky by měla být dostupná začátkem tohoto měsíce s cenou 62 liber.

Highlands, 10yo, 61% abv, ex-Sherry butts & puncheons, 62£

Palírna Glenrothes vydává svou první 40letou whisky

Nová whisky Glenrothes 40 Year Old
Glenrothes 40 Year Old

Ze Speyside, z palírny Glenrothes, k nám přichází nová 40letá whisky. Jde o další přírůstek do jejich řady Glentrothes‘ Soleo Collection.

Tato whisky byla destilována v roce 1978. To co činí tuto whisky ještě zajímavější je fakt, že jde o jednu z posledních dochovaných whisky, která byla destilovaná ve starých, a dnes již vyřazených, destilačních kotlích. Než byla whisky stočena s obsahem alkoholu 43%, zrála v sudech po bourbonu a po sherry. Whisky voní sladce a po ochutnání ucítíte chuť sultánek, skořice a muškátového oříšku.

Od 1. října bude v prodeji 594 lahví s cenou 2 900 liber. Dostupné budou exkluzivně v obchodě Berry Bros. and Rudd.

Speyside, 40yo, 43% abv, ex-Bourbon & ex-Sherry casks, 2 900£


Čtěte také:

Průvodce světem whisky aneb jak začít

Whisky týdeník 37/2019

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Machir Bay a Sanaig. Každoročně také vychází limitovaná whisky Kilchoman 100% Islay, v sudech po sherry zrající Loch Gorm a jednosudová Single Cask.(Autor PoznejWhisky , […]