Průvodce světem whisky aneb jak začít

Obliba whisky, hlavně té skotské, v posledních letech roste. Často se však stává, že lidé snažící se proniknout do tohoto světa, narazí na záplavu různých pojmů, palíren a lahví. Může se pak stát, že se do toho člověk buď vůbec nepustí, nebo že si pro první seznámení s whisky vybere láhev, která ho svým charakterem od dalšího objevování zcela odradí. Význam pojmů ze světa whisky již můžete nalézt v našem slovníku a tak je teď čas zorientovat se v tom množství různých lahví.


Whisky slovník


Whisky se vyrábí po celém světě. Hlavní státy jsou Skotsko, Irsko, USA, Kanada, Indie a Japonsko. Ač se může lišit v názvu (v USA je to bourbone, v Irsku whiskey) nebo v surovinách (ječmen, žito, kukuřice, …), základní princip zůstává stejný. Já se v tomto článku zaměřím především na Skotsko a jeho regiony. Tato kolébka whisky totiž nabízí takové množství různých chutí a vůní, že ať se budete toulat po Skotské vysočině, prozkoumávat okolí řeky Spey či navštěvovat ostrovy rozeseté při pobřeží, můžete tím strávit celý život.

Co se týče whisky, je Skotsko rozděleno do šesti oblastí. Máme tu Speyside, Islay, Lowlands, Highlands, Campbeltown a Islands. Každá tato oblast se pak vyznačuje určitým specifickým charakterem své whisky. Na následujících řádcích si jednotlivé regiony projdeme a u každého Vám také napíši pár lahví (většinou do 1 000,-), které z dané oblasti můžete vyzkoušet.

Speyside

Speyside se rozkládá v oblasti řeky Spey. Tento region je domovem poloviny skotských palíren a o palírnu tu zavadíte na každém kroku. Whisky ze Speyside je typická svou jemností a květinovými, ovocnými či medovými tóny. Ne náhodou odtud pocházejí dvě nejprodávanější skotské single malt whisky Glenfiddich a Glenlivet. A jaké láhve bych doporučil pro první seznámení s tímto regionem?
Glenfiddich 15y (můžete koupit zde)
Balvenie 12y (můžete koupit zde)

Islay

Ostrov Islay si mezi fanoušky whisky vydobyl výjimečné postavení. Domov ikonických palíren jako je Laphroaig, Ardbeg či Bowmore je typický svou rašelinnou chutí s tóny jódu či soli, která může být, pro začínající whiskaře, těžko stravitelná. Pokud se k ní však člověk propije, rád se na tento ostrov znovu a znovu vrací. Pro první seznámení s tímto ostrovem doporučuji:
Laphroaig 10y (můžete koupit zde)
Bowmore 12y (můžete koupit zde)
Ardbeg 10y (můžete koupit zde)

Lowlands

Lowlands je oblast Skotské nížiny rozprostírající se mezi Anglií a Skotskou vysočinou. Tato oblast byla v minulosti spíše zaměřena na obilnou whisky a míchanou whisky. Sladová whisky z této oblasti je většinou lehká a jemná s tóny trávy a zázvoru. Je domovem známých palíren Auchentoshan (která jako jediná ve Skotsku provádí trojí destilaci) a Glenkinchie. Mezi základní whisky z této oblasti patří:
Auchentoshan 12y (můžete koupit zde)
Glenkinchie 12y (můžete koupit zde)

Highlands

Na severu Skotska se rozprostírá oblast Skotské vysočiny, Highlands. Tento region pokrývá více než polovinu rozlohy Skotska a tudíž i typický charakter místní whisky je těžko definovatelný. Whisky z Highlands mají většinou chuť plnou ovoce, medu, koření, ale někdy také kouře. Mezi nejznámější palírny z této oblasti patří Glenmorangie či Dalmore. Mezi základní láhve z této oblasti patří:
Glenmorangie Lasanta (můžete koupit zde)
Ben Nevis 10y (můžete koupit zde)

Campbeltown

Město Campbeltown bývalo kdysi domovem 30 palíren a právem se tak nazývalo hlavním městem whisky. Dnes zde už však naleznete jen palírny Springbank, Glen Gyle a Glen Scotia. Whisky je tu většinou středně silná s náznaky kouře a soli. Z Campbeltownu můžete vyzkoušet:
Springbank 10y (můžete koupit zde)

Islands

Region Islands zahrnuje ostrovy u západního pobřeží Skotska (mimo ostrova Islay), Orkneje, ostrov Sky, Jura, Mull či Arran. Na těchto ostrovech najdete palírny Talisker, Jura nebo Highland Park. Společnou charakteristikou whisky z této oblasti bývají kouřové tóny s citrusy, pepřem či solí. Ale najdete zde třeba i sladkost medu. Základní whisky, které byste měli vyzkoušet jsou:
Talisker 10y (můžete koupit zde)
Highland Park 12y (můžete koupit zde)

U whisky, stejně jako u většiny věci v životě platí, že nic není stoprocentní. Charakteristiky daných oblastí proto neberte tak, že všechny whisky z toho a toho regionu chutnají stejně. Palírny neustále experimentují a není proto výjimka, když například palírna ze Speyside vytvoří kouřovou whisky. Vezměte proto tento článek jako inspiraci a vydejte se prozkoumávat bohatý svět skotské whisky svojí cestou. Stojí to za to.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yarka
4 let před

Jak poutavě představena cesta, která může být cíl!

YksihW
4 let před

Krásný článek. Konečně také někdo vyzdvihl lahve, které nestojí celou výplatu, ale dají se pořídit za solidní peníz a stojí za to ochutnat. Děkuji za to.