Whisky posezení s Mirkou Kverkovou

Mirka Kverková

Mirka Kverková je tváří internetového i kamenného obchodu E-whisky společnosti Fous Spirits. Jedná se také o jednu z nejvýraznějších a nejaktivnějších ženských postav v české whisky komunitě. Ve světě whisky se pohybuje již více než 15 let. Před dvěma lety založila Ladies Whisky Club, první ryze ženský český whisky klub.

Mirka je známou milovnicí palírny Springbank a díky ní jsme měli možnost ochutnat řadu zajímavých whisky z této palírny. V poslední době také začala psát články o whisky pro známý e-shop Alkohol.cz.

Ahoj Mirko, můžeš nám přiblížit, čím se ve světě whisky zabýváš?

Ahoj Honzo a čtenáři PoznejWhisky.cz.

Moje práce je velmi všestranná. Hlavní náplní mé práce ve firmě je obchodní (komunikace s dodavateli, zákazníky)/legislativní (celní správa)/marketingová činnost, ale i ta příjemnější část, a to že si mohu povídat a předávat mé znalosti námi zastupujících značek whisky širšímu publiku formou degustací.

Od letošního roku jsem také Whisky Lady v Alkohol.cz, kde přibližuji svět whisky zatím jen formou článků (novinek a událostí ze světa whisky).

Mohu říci, že každá z těchto pozic jak ve Fous Spirits, tak v Alkohol.cz jsou mi potěšením.

Co tě k tomu přivedlo?

Byla to vlastně náhoda. Po studiu na střední škole jsem odcestovala do Skotska, pár mil od Campbeltownu, kde jsem pracovala jako servírka v hotelu The Hunting Lodge Hotel. Za dobu svého pobytu jsem se nepodívala do žádné palírny a whisky mi nic neříkala, a to hotelový bar měl opravdu velkou nabídku zajímavých whisky.

Těsně před svým návratem do ČR jsem dostala nabídku od Petra Fouse, jestli bych chtěla pracovat u něj, v té době prvně dovezl pár druhů whisky. I přes svou nulovou znalost whisky jsem nabídku přijala a tím vlastně vše před 15 lety začalo.

Co tě na tom nejvíce baví?

Z každé mé náplně práce asi něco. Jsem ráda, že mám širší záběr a není to jen o whisky samotné. Legislativní záležitosti jsou náročnější. Z obchodní činnosti mě baví např. to, že mohu vybírat whisky, které pro vás dovážíme. Za největší úspěch považuji „vybojovanou“ alokaci limitovaných stáčení pro ČR. Nejvíce mě na této práci ale baví, když zákazník ať již z našeho obchodu nebo z degustace odchází s příjemným pocitem. Má práce mi následně pokaždé dává větší smysl a hlavně energii vymýšlet stále něco nového.

Vzpomeneš si na tvé první setkání s whisky?

🙂 Má úplně, ale úplně první whisky, kterou jsem kdy ochutnala, byl Springbank 15yo. Whisky, která byla House whisky v hotelu, kde jsem pracovala. Jednoho večera po svém návratu do ČR jsem jí vypila více než bylo zdrávo :-). Druhý den ráno, jsem už whisky nikdy pít nechtěla. Avšak takové to první decentní setkání s whisky proběhlo den před výstavou (3 měsíce po mém nástupu do Fous Spirits) Víno&Destiláty. Musela jsem degustovat to, co jsme tenkrát měli v nabídce, tedy moje první whisky byla Bruichladdich Rocks.

Co tě na whisky fascinuje?

Whisky beru s velkou pokorou, fascinuje mě příběh a historie, která je s každou značkou spojená. Lidé, kteří jsou za samotnou výrobou ať již v minulosti nebo současnosti.

Ladies Whisky Club, který si založila, nedávno oslavil druhé narozeniny. Jak bys ty první dva roky zhodnotila? Naplnily tvé očekávání?

Ladies Whisky Club předčil má očekávání. Jsem nesmírně šťastná, že tolik žen má o whisky zájem a díky LWC to můžeme sdílet společně.

V průběhu dvou let jsme daly dohromady úžasný kolektiv dam, po malých krůčcích dáváme klubu nějakou tvář a pravidla a věřím, že se vše vyvíjí tím správným směrem. Na další roky se proto těším o to více.

Můžeš nám poodkrýt, co je náplní Ladies Whisky Clubu? Máte třeba nějaký přijímací rituál?

LWC je o setkání dam se stejnou vášní, a to je whisky. Degustace máme řízené ( i když se v průběhu stane i neřízenou :-))) ), většinou je vedou zvaní whisky odborníci. Ale v průběhu roku do našich oficiálních setkání, která jsou 4x do roka, zařazuji i jiné akce, např. koktejlový workshop. Loni proběhlo jedno z oficiálních setkání i na Svachovce, kde jsme měly možnost degustovat nejen whisky, ale také pivo a čokoládu.

Rituál tak úplně nemáme, kromě „zápisného“ každé nové členky, a tím je láhev whisky dle jejího uvážení 🙂 (dle stanov klubu).

Jaké máš s Ladies Whisky Clubem další plány?

Plánů by bylo hodně.

Pozvat na setkání i pány? 🙂 Tento plán musí být odsouhlasen vedením a členkami, takže to není tak úplně na mě.

Jeden z těch hlavních je však vycestovat společně do Skotska, ale kvůli současné situaci si netroufnu cokoliv plánovat. Takže zatím jen po českých palírnách, ale i za ty jsme nesmírně rády.

Dalším plánem, aby byl klub dostupný všem milovnicím whisky po celé ČR, ale to je hudba budoucnosti, uvidíme…..

Koho vnímáš jako opravdovou osobnost ve světě whisky?

Velkou osobností je pro mě Jim McEwan, se kterým jsem měla možnost se osobně potkat v době, kdy jsem absolvovala Bruichladdich Academy. Pokud ho chcete poznat blíže, shlédněte film The Water of Life.

Frank McHardy, který byl distillery manažerem a master blender v palírně Springbank a následně byl při samotné rekonstrukci a výstavbě palírny Mitchell´s Glengyle.

Billy Walker, toho jsem osobně poznala na Whisky Life Prague a měla možnost s ním strávit pár hodin. Odborník na slovo vzaté a také nesmírně galantní a pokorný.

Michael Jackson, Charles MacLean autoři knih, ze kterých nejvíce čerpám.

V České republice je to určitě Petr Křenek, Vašek Rout a Zdeny Kortiš.

Která z novějších palíren nebo zemí produkujících whisky si podle tebe zaslouží pozornost?

Z novějších palíren Ardnahoe, moc se těším na první whisky.

Co říkáš na rozvíjející se českou whisky scénu?

Je to až neuvěřitelné, jak se naše česká whisky rozvíjí. Klobouk dolů před každou z palíren. Stojí za tím spousty práce a úsilí, a to si asi nikdo z nás nedokáže ani představit.

Co si myslíš o investování do whisky?

Sama do whisky neinvestuji, nejsem sběratelka. Pro mě je potěšení, když mohu láhev otevřít a společně s přáteli vypít, proto se whisky vyrábí. Pokud bys přišel ke mně domů, mile ráda ti otevřu láhev, na kterou si ukážeš 🙂 Tedy kromě Rosebank 18y, ta má pro mě velkou cenu (ne finanční, stáčení pro Fous Spirits v roce 2008 a teď se mi podařilo jednu láhev koupit, u nás dlouhodobě vyprodaná) mám ji pro svou dceru k 18. narozeninám (snad jí bude chutnat) 🙂

Dnešní doba je zvláštní, každý kdo koupí limitku nebo inaugurační láhev, které jsou rychle vyprodány, okamžitě přeprodává za účelem výdělku. Bohužel se tak k těm, kteří mají zájem ochutnat, nedostanou za běžnou cenu. Flippeři jsou ale tématem, které mnoho z nás zvedá ze židle 🙂

Je v oblasti whisky něco, co tě v poslední době opravdu zaujalo?

To je opravdu těžká otázka, vlastně je to neustále něco 🙂
Třeba kolik lidí se o whisky zajímá nejen kvůli výdělku, ale i whisky jako takové.

Tvá oblíbená palírna (napříč světem)?

Tak to si můžeš odpovědět sám, asi jsem tím známá 🙂 Jednoznačně Springbank!

Máš nějakou láhev, na kterou si i po letech vzpomeneš jako na něco výjimečného?

Úplně si nevybavím jednu, ale v době kdy jsme dováželi Bruichladdich, tak si pokaždé vzpomenu na Bruichladdich 1986 Blacker Still nebo Glengoyne 15y Scottish Oak. Ale bylo toho spousty, každá whisky je něčím zajímavá.

Jaká whisky nesmí chybět u tebe doma nebo ve tvém oblíbeném baru?

Určitě nesmí chybět skotská, jak doma tak na baru.

Máš nějaký oblíbený koktejl na bázi whisky?

Většinou piju whisky samotnou. Ale poslední koktejl na bázi whisky byl Whisky Sour (recept najdete zde) na Ardbegu.

Máš nějaké oblíbené párování whisky s jídlem?

Whisky a k tomu dostatek dobrého jídla ať je to maso, sýry nebo jen „zobání“, hlavně když jsem v příjemné společnosti.

Máš nějaké plány do blízké budoucnosti, o které by ses s námi mohla podělit?

Já mám neustále spousty plánů, pokud nemohu něco organizovat, nejsem to já 🙂 Takže ano, mám a tím je taková mini Springbank tour (pracovní název projektu), kterou mohu díky pár lidem připravit a jsem za to vděčná.  Další plány jsou zatím v „plenkách“, ale máte se na co těšit.

Je ještě něco, čeho bys chtěla v oblasti whisky někdy dosáhnout?

Oslavit 10 let fungování Ladies Whisky Clubu
Zkouška na EWA (Edinburgh Whisky Academy)

Honzo, ráda bych ti poděkovala za to, co děláš a kolik času tomu věnuješ. Na tvůj web chodím hrozně ráda, pročítám články, novinky, dokonce i k některým svým článkům do Alkohol.cz si chodím ověřit informace než je napíšu.
Díky moc za vše, smekám před tebou.

A já ti Mirko děkuji za rozhovor i za vše co děláš pro rozvoj whisky u nás.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments