Whisky týdeník 7/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Do edice Timeless z palírny Bowmore přibyla nová 31letá whisky. Palírna BenRiach slaví svou Smoke Season a palírna Fettercairn zase vzdává hold svým skladištím. Irská Teeling pak přidává třetí whisky do své řady Renaissance. Nakonec tu ještě máme pár krátkých zpráv.

Bowmore rozšiřuje edici Timeless

Minulý týden jste si mohli přečíst o nové limitované edici z palírny Bowmore nazvané Timeless. První whisky, která se v této edici objevila, byla 27letá whisky (psal jsem zde) lahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 57,7%. Zrála v sudech po bourbonu a po sherry a posledních 12 let dozrávala ve first-fill sudech po sherry Oloroso. Nyní palírna z této edice představila další whisky.

Bowmore Timeless

Whisky Bowmore Timeless 31 Year Old zrála 29let v sudech po bourbonu. Poté se na 2 roky přemístila do sudů po sherry Matusalem. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 45,5%. Ve whisky ucítíte květinové tóny, med a vanilku.

Celkem bylo vyrobeno 3 000 lahví této whisky. Všechny jsou ovšem určeny jen pro prodej v bezcelních zónách. Cena je 2 100$.


Kouřová sezóna v palírně BenRiach

BenRiach Smoke Season

Dnes vám kouřové whisky a region Speyside k sobě asi moc nepasují. V 19. století tu však byl tento styl whisky hojně rozšířený. Palírna BenRiach proto po 50 letech obnovila tradici takzvané sezóny kouře, části roku, kdy se v palírně pálí kouřový destilát. A na oslavu této části roku vydává novou kouřovou whisky.

Whisky BenRiach Smoke Season je NAS whisky, která zrála ve first-fill sudech po bourbonu a nových sudech z amerického dubu. Slad byl nakuřován rašelinou z „pevninského“ Skotska. Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu  52,8%. Ve whisky naleznete tóny karamelu, skořice či pečených jablek.

Whisky bude dostupná v nejbližších týdnech. Cena bude 53£.


Nová řada z palírny Fettercairn

Fettercairn Warehouse 2 Batch No. 001

Palírna Fettercairn představila novou Warehouse Collection, která vzdává hold 14 skladištím, kde tato skotská palírna nechává zrát svou whisky. Zároveň také připravila první whisky z této edice.

Whisky Fettercairn Warehouse 2 Batch No. 001 byla vypálena v roce 2010. Zrála v kombinaci nový sudů a sudů po bourbonu, sherry a portském. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 49,7%. Ve whisky můžete nalézt tóny medového melounu, hrušek či angreštu.

Celkem bylo vyrobeno 3 600 lahví této whisky. Ta je už nyní dostupná na e-shopu Whisky Shop. V následujících týdnech se dostane do celého světa. Cena je 55£.


Teeling rozšiřuje edici Renaissance

Teeling Renaissance Series Three

Edice Renaissance byla představena v roce 2019 a byla vytvořena na oslavu globální renesance irské whiskey, značky Teeling a Dublinu. Nyní tato irská palírna představila z této řady již třetí whiskey. Po předchozích whiskey, které dozrávaly v sudech po vínech Shiraz a Madeira, přichází dozrávání po víně Muscat.

Teeling Renaissance Series Three je 18letá single malt whiskey. Nejdříve zrála v sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudech po sladkém víně Muscat. To jí dodalo tóny tropického ovoce, citrusů a máty. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46% a nebyla filtrovaná za studena.

Celkem bylo vyrobeno 9 000 lahví této whiskey. Cena je 140€. Whiskey je nyní dostupná v Irsku. Později se dostane na vybrané trhy v Asii a v Evropě.


Krátké zprávy

Zakladatelé palírny Bimber chtějí další palírnu
Zakladatelé mladé anglické palírny Bimber v nedávné době zažádali o povolení k renovaci usedlosti Western Green Steading v oblasti Dunphail ve Speyside. Plánují zde vybudovat novou palírnu.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments