Whisky týdeník 40/2019

Vítáme Vás u nového vydání Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se tento týden objevila? Jste na správném místě. Tento týden se nám tu opět sešla celá řada zajímavých kousků. V první řadě jsou to dvě novinky z Islay. Nová whisky Ardbeg Supernova a 30letý Laphroaig z nové řady Ian Hunter Series. Palírna Glenmorangie představila trojici whisky určenou pro duty free obchody a Benromach svou nejstarší whisky. Dále tu máme experimentální whisky od Whisky Works a limitovanou Glenglassaugh pro bar Nauticus.

Ardbeg představil novou edici whisky Supernova

Nová whisky Ardbeg Supernova 2019
Ardbeg Supernova 2019

Edice Supernova, ze známé palírny z Islay, začala vycházet v roce 2009 a čtvrté vydání, které se objevilo v roce 2015, mělo být tím posledním. Teď však vychází edice pátá.

Ardbeg Supernova 2019 je nejvíce rašelinná whisky z této palírny. Whisky je bez udání věku a zrála v sudech po bourbonu. Najdete v ní tóny anýzu, mentolu a eukalyptu. Lahvována byla s obsahem alkoholu 53,8%.

Nová whisky je od 2. října dostupná členům věrnostního klubu Ardbeg Committee. Cena za láhev je 140 liber. Počet dostupných lahví palírna nezveřejnila.

Islay, NAS, 53,8% abv, ex-bourbon casks, 140£

Laphroaig představuje novou řadu whisky

Nová whisky Laphroaig 30 Year Old Ian Hunter Story Book One: Unique Character
Laphroaig 30 Year Old Ian Hunter Story Book One: Unique Character

Rodina Johnstonů založila palírnu Laphroaig v roce 1815. Zásluhy posledního člena zakládající rodiny, Ian Huntera, palírna uctí nově představenou limitovanou řadou své whisky, The Ian Hunter Series.

První whisky z této edice je Laphroaig 30 Year Old Ian Hunter Story Book One: Unique Character. Whisky zrála v sudech po bourbonu a připomíná tak Hunterovo rozhodnutí, začít pro zrání používat sudy z dubu bílého (american oak). Za 30 let zrání se ve whisky spojila sladkost, tóny citrusů a medicínské tóny. Whisky nebyla filtrována za studena a byla lahvována s obsahem alkoholu 46,7%.

4 800 lahví je dostupných za cenu 700 liber exkluzivně na stránkách Whisky Shop nebo Whisky Exchange. Whisky dostanete v obalu podobném knize jako stvořeném pro sběratele.

Ian Hunter přišel do palírny v roce 1908. Pod jeho vedením palírna zdvojnásobila svůj objem výroby a začala exportovat do celého světa. Druhá kapitola jeho příběhu (z plánovaných patnácti) vyjde v roce 2020.

Islay, 30yo, 46,7% abv, first-fill ex-bourbon barrels, 700£

Nejstarší whisky v nabídce palírny Benromach

Nová whisky Benromach 50 Year Old
Benromach 50 Year Old

Z oblasti Speyside, z palírny Benromach, k nám přichází nová limitovaná 50letá whisky, která je dosud nejstarší v nabídce této palírny.

Benromach 50 Year Old byla destilována v roce 1969. Poté byla na 50 let uložena do jednoho ex-sherry sudu (hogsheads). Nalahvována byla s obsahem alkoholu 44,6%. Ve whisky ucítíte Sladkost sherry i lehký kouř.

Whisky šla do prodeje 30. září a jednu ze 125 dostupných karaf můžete mít za 8 000 liber.

Tato whisky není první ročníková whisky z palírny Benromach. V posledních letech vyšla 20letá whisky z prvního sudu uloženého po znovuotevření palírny v roce 1988 a dvojice whisky z roku 1970.

Speyside, 50yo, 44,6% abv, refill ex-sherry hogshead, 8000£

Tři nové Glenmorangie pro duty free

Nová whsiky Glenmorangie The Accord, The Elementa a Tribute
Glenmorangie The Accord, The Elementa a Tribute

Do duty free obchodů míří z Highlands trio nových whisky z palírny Glenmorangie. Jmenují se The Accord, The Elementa a Tribute. Tyto single malt whisky jsou inspirovány uměním palírny kombinovat různé druhy sudů.

Glenmorangie The Accord je 12letá whisky zrající v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Najdete v ní tóny švestek, mandlí, vanilky či cappuccina. Cena je 63 euro.

Glenmorangie The Elementa je 14letá whisky zrající v sudech po bourbonu a dozrávající v nových vypálených sudech. Cena je 75 euro.

Glenmorangie Tribute je 16letá whisky, která připomíná doby, kdy v palírně při sušení sladu používali rašelinu. Jedná se proto o jednu z mála whisky z této palírny s kouřovými tóny. Cena je 115 euro.

Všechny tři whisky jsou filtrovány za studena a lahvovány s obsahem alkoholu 43%. Od října budou whisky exkluzivně k dostání pouze na letišti v Dubaji. V listopadu se pak objeví na letišti v Hongkongu. Zbytek světa si bude muset počkat až do příštího roku.

Highlands, 12yo, 43% abv,ex-bourbon barrels & oloroso sherry casks, 63€
Highlands, 14yo, 43% abv, ex-bourbon barrels, 63€
Highlands, 16yo, 43% abv, ex-bourbon barrels, 115€

Experimentální whisky od Whisky Works

Nová whisky Whisky Works Quartermaster a Speyside 20 Year Old
Whisky Works Quartermaster a Speyside 20 Year Old

Whisky Works je inovativní odnož společnosti Whyte & Mackay a teď přidávají dvě nové whisky do jejich řady, Quartermaster a Speyside 20 Year Old.

Quartermaster je 11letá blended whisky kombinující obilnou a sladovou whisky ze čtyř různých sudů. Obilná whisky z oblasti Highlands nejdříve zrála v sudech po rumu a následně pak v sudech po sherry Pedro Ximénez. Sladovou složku pak tvoří dvě whisky z oblasti Speyside. Whisky je lahvována s obsahem alkoholu 46,4% a má svěží chuť s tóny mandlí, zázvoru, kávy a sušeného ovoce. Na prodej je 2 134 lahví s cenou 75 liber.

Druhá whisky, Speyside 20 Year Old, je single malt whisky z nejmenované zrušené palírny z oblasti Speyside. Whisky zrála 20 let v sudech z dubu bílého (american oak) a poté 7 měsíců dozrávala v sudech po koňaku. Whisky, lahvována s obsahem alkoholu 47,1%, obsahuje tóny mléčné čokolády, fialek, růží a jahod. Na prodej je 1 593 lahví s cenou 150 liber.

Obě nové whisky byly představeny minulý víkend na Whisky Show v Londýně.

Speciální Glenglassaugh pro bar Nauticus

Nová whisky Glenglassaugh x Nauticus Rare Cask
Glenglassaugh x Nauticus Rare Cask

Známý a inovativní bar Nauticus slaví rok od svého založení. Při této příležitosti se spojil s palírnou Glenglassaugh a společně pro tento bar vydali speciální whisky.

Nová whisky Glenglassaugh x Nauticus Rare Cask byla destilována v roce 2011. Poté byla uložena do sudu po desertním víně Sauternes. V květnu letošního roku pak bylo z tohoto sudu stočeno 275 lahví o sudové síle s obsahem alkoholu 56,1%.

Whisky lze zakoupit přímo v baru Nauticus nebo v obchodech Royal Mile Whiskies. Cena je 64,95 liber.

Highlands, 8yo, 56,1% abv, ex-Sauternes hogshead cask, 64,95£


Čtěte také:

Česká whisky dnes

Whisky týdeník 39/2019

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments