Whisky týdeník 39/2019

Vítáme Vás u nového vydání Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se tento týden objevila? Jste na správném místě. Že se Vánoce už opravdu pomalu blíží, nám připomíná vánoční edice Big Peat. Macallan vyzdvihuje barvu své whisky v nové limitované edici a Highland Park se tentokrát rozhodl podpořit Skotský balet. Balvenie vydává batch 6 své edice Tun 1509 a nakonec se koukneme na 53letou whisky Singleton.

Vánoční Big Peat se blíží

Nová whisky Big Peat’s Christmas 2019 Edition
Big Peat’s Christmas 2019 Edition

Vánoce se blíží. Tedy alespoň podle nezávislé stáčírny Douglas Laing a její oblíbené každoroční vánoční edice whisky Big Peat, která již míří na pulty obchodů.

Big Peat’s Christmas 2019 Edition je vánoční edice míchané whisky složené výhradně ze single malt whisky z ostrova Islay. Najdete v ní whisky z palíren Ardbeg, Bowmore, Caol Ila a Port Ellen.

Ačkoliv vychází každý rok, pokaždé je to s trochu jinými poměry míchaných whisky. Vždy však v sudové síle. Letos je obsah alkoholu 53,7%, není barvená ani filtrovaná za studena. Ve whisky najdete vše, co čekáte od whisky z Islay. Tóny rašeliny, moře a dehtu.

Novou limitovanou whisky Big Peat ve slušivém vánočním balení budete moci zakoupit od září za 55 euro.

Macallan Edition No 5 se zaměřuje na barvu

Nová whisky Macallan Edition No 5
Macallan Edition No 5

Palírna Macallan přidává další whisky do své limitované řady Edition. Whisky bez udání věku zrála v sudech z dubu bílého (american oak). Lahvována pak byla s obsahem alkoholu 48,5% a nebyla barvena karamelem.  

Whisky nabízí sladké tóny karamelu a čerstvého ovoce.

Whisky z řady Edition mají prozkoumat unikátní aspekty Macallanu. Nejdříve se zaměřili na vliv sudů (No 1 a No 2), pak na vůni (No 3) a na strukturu (No 4). Nová whisky Edition No 5 se pak zaměřuje na barvu. I proto na obal láhve nepoužili jen tak nějakou barvu. Speciální odstín fialové si nechali vytvořit v Pantone Colour Institute z New Jersey.

Whisky bude dostupná u specializovaných prodejců, na londýnském Heathrow a v palírně Macallan za 92 liber.

Speyside, NAS, 48,5% abv, american oak casks, 92£

Highland Park připomíná výročí skotského baletu

Nová whisky Highland Park Scottish Ballet
Highland Park Scottish Ballet

Skotských baletní soubor slaví 50 let od založení a známá palírna z Orknejí při této příležitosti vydává další z řady limitovaných edic.

Highland Park Scottish Ballet je whisky bez udání věku. Není známo, v jakých sudech zrála, víme jen, že byla lahvována s obsahem alkoholu 40%. Ve whisky najdeme tóny kouře a sladkost vřesového medu.

5000 lahví bude od října dostupných na stránkách palírny za cenu 50 liber. Část výdělku dá palírna na rozvoj projektů po celém Skotsku. Jde tak o další charitativní whisky z palírny Highland Park na podporu nějaké nadace. V létě palírna vydala whisky Ness of Brodgar’s Legacy na podporu archeologického výzkumu.

Islands, NAS, 40% abv, ?, 50£

Nová Balvenie z edice Tun 1509

Nová whisky Balvenie Tun 1509 Batch 6
Balvenie Tun 1509 Batch 6

Palírna Balvenie vydává již šestý přírůstek do své limitované řady Tun 1509. Tato edice je složená z whisky z různých sudů, které spolu nějaký čas dozrávají ve velkém dřevěném sudu (tun). Ten, který je používaný pro tuto řadu má pak číslo 1509.

Pro Balvenie Tun 1509 Batch 6 byla smíchána whisky z 21 sudů. Sudy byly tří typů. Sudy po sherry, po bourbonu a sudy, ve kterých zrála whisky Balvenie DoubleWood. Whisky pak spolu v “tunu” dozrávaly 3 měsíce. Nalahvována byla s obsahem alkoholu 50,4% a najdete v ní tóny javorového sirupu, kandovaného pomeranče či medu.

Nová whisky bude dostupná celosvětově s cenou 300 liber. Na tubě pak naleznete průřez všemi použitými sudy.

Řada Tun 1509 byla představena v roce 2014, kdy nahradila řadu Tun 1401, která využívala menší „dozrávací“ sud.

Speyside, NAS, 50,4% abv, refill Sherry butts & ex-Bourbon barrels & ‘DoubleWood’ refill Sherry butts, 300£

Nejstarší whisky značky Singleton

Nová whisky Singleton 53 Year Old
Singleton 53 Year Old

Pod značkou Singleton se skrývají tři palírny. Dufftown a Glendullan ze Speyside a Glen Ord z oblasti Highlands.

Nová a zároveň nejstarší whisky Singleton je 53letá whisky z palírny Dufftown. Jde o první whisky v rámci nové řady Paragon of Time Collection.

Whisky byla destilována v roce 1964. Po 53 letech bylo z jednoho sudu typu hogshead stočeno 117 lahví s obsahem alkoholu 40,6%. I po takové době, prý sud ve whisky nezakryl charakter palírny. Mělo by jít o sladkou a elegantní whisky s náznaky kouře a zázvoru.

Whisky, v krásné křišťálové karafě, si budete moci zakoupit tento podzim za pohodových 26 400 liber.

Speyside, 53yo, 40,6% abv, hogshead cask, 26 400£


Čtěte také:

Žádná nuda v Brně

Whisky týdeník 38/2019

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments