Whisky týdeník 23/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Glenmorangie představila single cask whisky Tuiga. Palírna Lindores Abbey vydá svou první whisky. Cardhu se přidá mezi Four Corners of Scotland. Macallan završuje Concept Series. Ardbeg chystá novou 8letou whisky a máme tu i novinky z palíren Wolfcraig a Moffat.

Glenmorangie oslavuje plachetnici Tuiga

Glenmorangie Tuiga

Psal se rok 1909, když byla na březích skotského zálivu Firth of Clyde vyrobena plachetnice Tuiga, která se brzy stala legendou. V roce 1995 plachetnici zakoupil monacký kníže Albert II. a začala její cesta k bývalé slávě. A právě v tento rok byla destilována nová single cask whisky ze známé palírny Glenmorangie, která vychází ve spolupráci s jachtařským klubem Yacht Club de Monaco, jejíž vlajkovou lodí Tuiga je.

Nová whisky Glenmorangie Tuiga je 26letá whisky, která zrála v sudu po bourbonu. To whisky dodalo vůni jasmínu, květu citrónu či jablka. V chuti pak ucítíte náznak citrusů, manga a hrušek. Lahvována byla s obsahem alkoholu 52,2 %.

Celkem bylo vyrobeno 170 ručně číslovaných lahví. Whisky bude uvolněna během jachtařského Monaco Classic Week, který začíná 8. září. Whisky bude dostupná privátním zákazníkům Moët Hennessy a v obchodě Yacht Club de Monaco. Cena bude 1 909 €.


První whisky z palírny Lindores Abbey

Lindores Single Malt MCDXCIV

V únoru letošního roky, vydala mladá skotská palírna Lindores Abbey svou první whisky (psali jsme zde). Whisky však byla určená jen členům věrnostního klubu 1494. Nyní palírna vydává první whisky, která bude dostupná široké veřejnosti. 

Nová whisky Lindores Single Malt MCDXCIV je NAS whisky, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu, sherry a víně. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Ve whisky ucítíte jemné tóny vanilky, karamelu či ovocného sadu.

Nová whisky, s cenovkou 46 £, se do prodeje dostane 2. července. Stane se tak 527 let poté co byla zapsána ona slavná poznámka: „Eight bolls of malt to Friar John Cor wherewith to make aqua vitae“. Zajímá vás, jak tato věta souvisí s Lindores Abbey? Pokračujte zde, naším článkem o historii skotské whisky.


Cardhu patří mezi Corners of Scotland

Cardhu 16 Year Old Four Corners of Scotland

Minulý měsíc se znovuotevřelo návštěvnické centrum palírny Clynelish a vyšla druhá whisky ze série Four Corners of Scotland (psal jsem zde). Nyní přišla na řadu palírna Cardhu, která zastupuje Speyside složku slavné whisky Johnnie Walker. I návštěvnické centrum palírny prošlo rekonstrukcí a nyní se znovuotevírá veřejnosti. Při této příležitosti také vychází i další whisky v rámci edice Four Corners of Scotland.

Cardhu 16 Year Old Four Corners of Scotland je tvořena kombinací whisky z re-fill sudů po bourbonu a čerstvě vypálených sudů z amerického dubu. Lahvována byla v sudové síle s obsahem alkoholu 50,6 %.

Celkem bylo vyrobeno 3 000 lahví této whisky, kterou můžete zakoupit v návštěvnickém centru palírny Cardhu. Cena je 150 £. V edici Four Corners of Scotland tak doplní whisky Glenkinchie (Lowland) a Clynelish (Highlands).


Poslední Concept z palírny Macallan

Macallan Concept No. 3

Palírna Macallan připravila třetí a poslední whisky ze své řady Concept. Tato edice limitovaných whisky měla vyzdvihnout kreativitu a kulturu stojící za produkcí whisky a je dostupná v bezcelních zónách. První whisky z této řady vyšla v říjnu roku 2018, druhá potom o rok později v říjnu 2019. Na poslední kousek jsme si museli počkat trochu déle.

Macallan Concept No. 3 je NAS whisky, která zrála v kombinaci sudů po sherry, bourbonu a nových sudech. Pro výrobu této whisky se palírna spojila s americkým grafickým designérem Davidem Carsonem. Whisky je lahvována s obsahem alkoholu 40,8 % právě proto, že osmička je Davidovo oblíbené číslo.

Whisky bude nejdříve dostupná v Macallan Boutiques na vybraných letištích. V srpnu se pak dostane do širší distribuce. Cena za láhev je 115 £.


Krátké zprávy

Stavba palírny Moffat začala
Na začátku minulého roku získala společnost Dark Sky Spirits dotaci na vybudování palírny ve městě Moffat v oblasti Lowland. Minulý týden pak začala stavba samotné palírny. Palírna by se měla otevřít na jaře roku 2022 a první whisky bychom měli ochutnat po dalších sedmi letech. Právě tak dlouhou chtějí majitelé nechat svou první whisky zrát.

Nová obilná palírna
Společnost Jacksons Distillers podala plány na vybudování nové obilné palírny na jihu Skotska v oblasti Scottish Borders. Palírna by měla produkovat 20 milionů litrů alkoholu ročně a měla by uspokojit rostoucí poptávku blenderů po grain whisky. Vyrábět bude také destilát do ginu či do vodky.

Palírna Wolfcraig odtajnila svou budoucí polohu
Nová skotská palírna Wolfcraig zatím existuje jen na papíře. Přesto už na konci minulého roku vzbudila rozruch jmenováním legendárního Richarda Patersona svým master blenderem (psali jsme zde). Nyní palírna odtajnila svojí budoucí lokaci. Jedná se o Craigforth Campus ve městě Stirling.

Ardbeg

Nový Ardbeg pro členy Committee
Palírna Ardbeg představila novou 8letou whisky určenou pro členy věrnostního klubu Ardbeg Committee. Moc informací o whisky známo není. Víme jen, že by měla být dostupná „over and over again – not all the time, but long enough to give you more than one chance to get hold of a bottle“. Nejspíše se tak bude jednat o pravidelný limitovaný release. Pro německé členy Committee pak whisky vyjde 8. července.


Čtěte dále:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments