Whisky týdeník 20/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírny Lagavulin a Caol Ila představily své limitované edice k festivalu Fèis Ìle. Limitovanou edici si připravila značka Big Peat. Palírna Kilchoman vydává whisky Am Bùrach za jejímž vznikem stojí nehoda. Palírna Arran představila novou whisky z edice Explorers Series a palírna Glen Moray pokračuje ve své experimentální edici Elgin Curiosity.

Lagavulin a Caol Ila představují whisky pro Fèis Ìle 2020

Lagavulin a Caol Ila Fèis Ìle 2020

Jako jedni z posledních představily své letošní festivalové whisky i palírny z Islay patřící do stáje společnosti Diageo. Co si tedy pro nás palírny Lagavulin a Caol Ila připravily?

Whisky Lagavulin 20 Year Old Fèis Ìle 2020 zrála v kombinaci refill a ex-sherry sudů. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 54%. Celkem bylo vyrobeno 6 000 lahví s cenou 190£.

Whisky Caol Ila 1620 Year Old Fèis Ìle 2020 zrála v refill sudech a poté dozrávala v sudech po víně Amoroso. Lahvována byla s obsahem alkoholu 53,7%. Celkem bylo vyrobeno 3 000 lahví s cenou 120£.

Datum vydání ani způsob prodeje zatím není znám. Podrobnosti by se měli objevit zde, na facebookových stránkách během několika dnů.

Big Peat se vydal na silnici

Big Peat 8 Year Old A846

I známá značka blended malt whisky z ostrova Islay vydává, při příležitosti letošního a zrušeného festivalu Fèis Ìle, speciální limitovanou whisky. Whisky oslavuje legendární silnici číslo A846, která na Islay spojuje většinu palíren.

Big Peat 8 Year Old A846 byla lahvována s obsahem alkoholu 46%. Nebyla barvená ani filtrovaná za studena. Naleznete v ní tóny rašeliny, uzené šunky a mořské slanosti. Jak je u této značky pravidlem, najdete v ní pouze whisky z palíren Ardbeg, Bowmore, Caol Ila a Port Ellen.

Whisky bude dostupná od 8. června s cenovkou 45£.

Palírna Kilchoman vydává svůj “nepořádek”

Kilchoman Am Bùrach

Dobrý příběh je při produkci whisky důležitý. Příběh nejnovější limitované whisky z palírny Kilchoman začíná v roce 2014, kdy jeden nejmenovaný zaměstnanec omylem smíchal whisky Machir Bay ze základní řady s whisky zrající v sudech po portském. Vznikla tak whisky Am Bùrach (anglicky mess), která je v palírně Kilchoman jediná svého druhu.

Whisky Kilchoman Am Bùrach je spojením whisky zrající 9 let v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry a whisky ze sudů po portském. Výsledná whisky se v roce 2014 uložila do sudů po bourbonu, kde zrála šest let. Nakonec ještě strávila šest měsíců v sudech po portském. Právě díky tomuto složitému zrání se jedná o jedinou takovou whisky co palírna Kilchoman vydá. Whisky je lahvovaná s obsahem alkoholu 46%.

Dostupných bude 10 550 lahví whisky Kilchoman Am Bùrach. Cena je 78£.

Objevte krásy ostrova Arran

Palírna Arran je na svůj stejnojmenný ostrov náležitě hrdá. V edici Explorers Series ukazuje zajímavá místa, která ostrov Arran nabízí. První whisky oslavila kolesový parník Waverley ze zátoky Brodick. Druhá whisky pak ukázala majestátní hrad Lochranza. Přicházející třetí whisky připomíná výhled z kopců nad vesnicí Kildonan.

Explorers Series Vol. 3 – Kildonan & Pladda Island je 21letá whisky, která zrála sudech po sherry (butt a puncheon) a dozrávala v sudech po portském (typ Ruby).  Lahvována byla s obsahem alkoholu 50,4%. Ve whisky najdete tóny kandované pomerančové kůry, nektarinek a vanilky.

Celkem bylo vytvořeno 9 000 lahví této whisky. Každé červnové pondělí v 10:00 nabídne palírna k prodeji 100 lahví zde, na svých stránkách. Zbytek lahví bude dostupný v obchodech po celém světě. Cena whisky je 140£.

Palírna Glen Moray rozšiřuje svou experimentální řadu

Elgin Curiosity je řada, kde se palírna Glen Moray snaží rozšiřovat hranice zrání whisky. V této edici již vyšla whisky dozrávající v sudech po cideru a whisky dozrávající v sudech po agricole rumu. Nyní se k nim přidává třetí zástupce této experimentální řady.

Glen Moray Madeira Cask Project zrála 13 let a 10 měsíců v sedmi sudech po sladkém víně Madeira. Lahvována byla s obsahem alkoholu 46,3%. Ve whisky se kombinuje klasický styl whisky Glen Moray se sladkostí s karamelem, který dodaly ex-madeira sudy.

Celkových 1 468 lahví whisky Glen Moray Madeira Cask Project je dostupných pouze ve Spojeném Království. Za láhev zaplatíte 65£.


Čtěte také:

Whisky týdeník 19/2020

Recenze whisky Talisker 10yo

Investování do whisky – 10 věcí co musíte vědět

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Dvořáček
4 let před

Arran – Kildonan je už v prodeji v Německu, mám ho na cestě.
Ahoj Petr