Whisky týdeník – speciál z bezcelní zóny

V rámci probíhající konference bezcelního obchodu TFWA se objevila celá řada nových whisky určená právě pro tento trh. Vítám Vás proto u speciálního vydání Whisky týdeníku zaměřeného právě na tyto whisky. Palírna Macallan představila druhý přírůstek do řady Concept. Laphroaig připomíná zásluhy Bessie Williamson. Palírny Dalmore, Auchentoshan a Royal Brackla pak mění své řady pro bezcelní zóny a každá vydává tři nové whisky.

Macallan vydává další whisky z řady Concept

Nová whisky Macallan Concept No.2
Macallan Concept No.2

Concept je řada whisky z palírny Macallan určená pro duty free obchody. První whisky z této řady, Concept No. 1, se objevila v říjnu 2018. Teď přichází No. 2.

Macallan Concept No 2. je single malt NAS whisky, která zrála v ex-sherry sudech z dubu bílého (American oak). Lahvována byla s obsahem alkoholu 40%. Z whisky na Vás zavanou tóny karamelu a ostružin. V chuti pak budete moci nalézt mandle či skořici.

Concept No. 2 je inspirovaná mixováním hudby. Tvůrce whisky je zapálený DJ a tvorbu whisky přirovnává k mixování hudby. V obou případech vezmete nosnou linku a postupně na ní nabalujete další vrstvy.

Nová whisky je nyní dostupná na letištích na Taiwanu a na londýnském Heathrow s cenovkou 120£. V prosinci se pak objeví na letišti v Dubaji. Na ostatní letiště se dostane v lednu příštího roku.

Speyside, NAS, 40% abv, Sherry-seasoned American oak casks, 120£

Nový Laphroaig pro bezcelní zóny

Nová whisky Laphroaig Bessie Williamson Story
Laphroaig Bessie Williamson Story

Palírna Laphroaig pokračuje v připomínání významných zaměstnanců palírny a jako doplněk k nedávno představené Ian Hunter Story, vychází pro duty free obchody nová whisky věnovaná Bessie Williamson.

Bessie Williamson je jediná žena, která ve 20. století vedla skotskou palírnu. Původně pracovala jako sekretářka Iana Huntera, avšak poté co ho v roce 1938 postihla mrtvice, převzala dohled nad každodenním provozem palírny. Byla také zodpovědná za propagaci Laphroaigu ve Spojených státech.

Laphroaig Bessie Williamson Story je 25letá whisky, která zrála v sudech z amerického dubu bílého (hogsheads a barrels). Lahvována byla s obsahem alkoholu 43%.

Whisky by se měla v těchto dnech objevit na pultech duty free obchodů s cenovkou 410 liber.

Islay, 25yo, 43% abv, refill american oak hogsheads & refill barrels, 410£

Dalmore rozšiřuje svou nabídku pro duty free

Nová whisky Dalmore travel retail řada
Dalmore travel retail řada

Palírna z Highlands představila tři nové single malt whisky pro duty free obchody, které zrály v kombinaci tří, čtyř a pěti sudů. Představujeme The Trio, The Quartet a The Quintet.

Dalmore The Trio tvoří whisky zrající v sudech po bourbonu, po portském Tawny a po sherry Matusalem. Prodávat se bude v litrovém balení za  69,99£.

Dalmore The Quartet zrála v kombinaci sudů po bourbonu, po sherry Matusalem, po sherry Apostoles a po červeném víně Cabernet Sauvignon z Bordeaux. Najdete v ní tóny červených hroznů a rozinek. Litrová láhev bude dostupná za 84,99£.

Pro Dalmore The Quintet pak bylo použito pět druhů sudů. Study po muškátovém víně, víně Madeira, po sherry Matusalem, po portském a po červeném víně Cabernet Sauvignon z Bordeaux. Najdete v ní tóny exotického ovoce máčeného v javorovém sirupu. Whisky se bude prodávat v klasické 0,7l láhvi za 99,99£.

Všechny tři whisky jsou bez udání věku. Na pulty obchodů se dostanou až v červenci příštího roku, kdy se v duty free obchodech přidají k whisky Dalmore King Alexander III.

Auchentoshan mění svou řadu pro duty free

Nová whisky Auchentoshan American Oak
Auchentoshan American Oak

Známá palírna z Lowlands mění, spolu s designem, i složení své řady určené pro duty free obchody. Z nabídky tak mizí whisky Springwood a Heartwood, které budou nahrazeny novými American Oak Reserve a Dark Oak.

Auchentoshan American Oak Reserve zrála pouze v sudech po bourbonu. Podle palírny je perfektní pro míchání v koktejlech. Cena je 35,40 liber za litrovou láhev.

Auchentoshan Dark Oak zrála v kombinaci sudů po sherry oloroso, Pedro Ximénez a v sudech po bourbonu. Cena je 53,40 liber za litrovou láhev.

Obě whisky jsou lahvovány s obsahem alkoholu 40%.

Třetí whisky ve stávající řadě pro duty free, Auchentoshan Blood Oak, zůstane v nabídce i nadále.

Lowlands, NAS, 40% abv, first-fill ex-bourbon casks, 35,40£
Lowlands, NAS, 40% abv, ex-oloroso & PX sherry & ex-Kentucky bourbon casks, 53,40£

Royal Brackla mění nabídku pro duty free

Nová whisky Royal Brackla
Royal Brackla

Poslední změna v řadě pro bezcelní zóny k nám míří z Highlands z palírny Royal Brackla, která na stávající řadu nahrazuje novou trojicí whisky.

Všechny tři nové whisky ve věku 12, 18 a 21 let zrály v sudech z dubu bílého (American oak) a následně dozrávaly v různých sudech po sherry. Lahvovány jsou s obsahem alkoholu 46%.

Royal Brackla 12 Year Old dozrávala v sudech po sherry oloroso a prodávat se bude za 79,99$.

Royal Brackla 18 Year Old dozrávala v sudech po sherry Palo Cortado a prodávat se bude za 154,99$.

Royal Brackla 21 Year Old dozrávala v sudech po sherry Palo Cortado a Pedro Ximénez a prodávat se bude za 279,99$.

Do nabídky obchodů se dostanou na jaře příštího roku a v řadě pro bezcelní zóny tak nahradí stávající 12letou, 16letou a 21letou whisky.


Čtěte také:

Skotské palírny #11 – Dalmore

Palírna Macallan patří mezi místa, která musíte vidět

Whisky týdeník 41/2019

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments