Whisky týdeník 26/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Glen Moray odtajnila složení letošní Distillery Edition. Společnost Cask 88 vydává 19letou whisky z palírny Laphroaig. Palírna Glenfarclas připravila novou limitovanou 10letou whisky Stillmen’s Dram. Do základní řady palírny Fettercairn se zařadila nová 22letá whisky a anglická palírna Spirit of Yorkshire vydává svou čtvrtou whisky.

Glen Moray odtajnila letošní Distillery Edition

Distillery Edition je každoroční edice, kterou palírna Glen Moray připravuje pro své návštěvníky. Edice se skládá ze tří single cask whisky, dozrávajících v sudech po různých vínech, ve kterých zrály 16 – 17 let.

Glen Moray Distillery Edition

A jaké whisky v této edici najdeme?

  • Glen Moray Chardonnay Cask – sud #7670, sudová síla 58,9% abv.
  • Glen Moray Burgundy Cask – sud #213, sudové síla 60,1% abv.
  • Glen Moray Chenin Blanc Cask – sud #431, sudová síla 60,3% abv.

Whisky nejsou barvené ani filtrované za studena. Cena za láhev je 85£.

Jelikož se návštěvnické centrum palírny otevřelo teprve 15. července a stále je v omezeném provozu, budou whisky z této edice dostupné skrz speciální telefonní linku. Na této lince jsou s vámi každý den od 9:00 do 17:00 připraveni projít nabídku palírny Glen Moray, odpovědět na případné dotazy a přijmout objednávky.


Nová whisky Laphroaig od nezávislé stáčírny Cask 88

Laphroaig 2001 Single Malt: Cailleach Beira

Společnost Cask 88 se zabývá obchodováním s whisky a nezávislým stáčením. Nyní přidává novou 19letou whisky z palírny Laphroaig do své edice Scottish Folklore.

Single cask whisky Laphroaig 2001 Single Malt: Cailleach Beira dozrávala v barikovém sudu po víně Château Léoville-Las Cases Bordeaux. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 53,9%. Najdete v ní tóny rašelinného kouře, černo-rybízového džemu a sušených třešní.

Celkem bylo vyrobeno 258 lahví této whisky. Zakoupit jí můžete na stránkách cask88.com a whiskyfoundation.com. Cena je 475£.

V této edici je to již třetí whisky. V předchozích letech zde vyšla 45letá whisky z palírny Ben Nevis a 22letá whisky z palírny Arran.


Limitovaná whisky z palírny Glenfarclas

Glenfarclas Stillmen’s Dram

Známá palírna ze Speyside vydává novou single cask whisky. Nové 10leté plnění bylo původně plánované jako festivalová láhev pro letošní festival Spirit of Speyside. Ten však byl letos bohužel zrušen. Nyní se palírna Glenfarclas spojila obchodníkem BI Wine and Spirits a vydávají whisky Stillmen’s Dram.

Nová whisky Glenfarclas Stillmen’s Dram zrála 10 let v sudu po sherry oloroso (typ butt) číslo #1446. Poté byla lahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 60,1%. Ve whisky ucítíte kandované ovoce a silný vliv sherry.

Whisky je dostupná od 16. července na stránkách BI Wine and Spirits. Jednu z 658 lahví můžete mít za 100£. Koupí whisky přispějete i na dobrou věc. 10% z každé prodané láhve věnuje palírna Glenfarclas lokální potravinové bance Moray Food Plus.


Palírna Fettercairn přidává rozšiřuje svou základní řadu

Fettercairn 22 Year Old

V červnu palírna Fettercairn představila novou 16letou whisky. Teď palírna přidává novou 22letou whisky do své základní řady, která obsahuje whisky ve věku 12 až 50 let.

Nová whisky Fettercairn 22 Year Old byla destilovaná v roce 1996. Od té doby zrála pouze v sudech po bourbonu. Lahvována byla s obsahem alkoholu 47%. Nebyla barvená ani filtrovaná za studena. Naleznete v ní tóny citrusů, banánů či švestek.

Do konce července bude whisky dostupná exkluzivně v e-shopu The Whisky Shop. Poté bude k dostání u prodejců po celém světě. Cena je 200£.


Novinka z palírny Spirit of Yorkshire

Filey Bay STR Finish

Mladá anglická palírna Spirit of Yorkshire letos představila již dvě novinky. Druhý batch jejich inaugurační whisky Filey Bay a whisky Filey Bay Moscatel Finish. Nyní palírna představila svou čtvrtou whisky.

Nová whisky Filey Bay STR Finish byla destilovaná v roce 2016. Nejdříve zrála v sudech po bourbonu a poté se přesunula do ohoblovaných (Shaved), opálených (Toasted) a vypálených (Re-charred) sudů po španělském víně Rioja. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46%.

Jednu z 6 000 lahví této whisky můžete zakoupit zde, na stránkách palírny Spirit of Yorkshire. Cena je 60£.


Čtěte také:

Whisky týdeník 25/2020

Setkání whiskařů na Svachovce

Je libo sud z palírny Nc’nean?

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vašek
3 let před

Tak Glenfarclas (předpokládám) vyprodán, škoda… krásně by se vyjímal v mojí sbírce.

https://www.biwine.com/shop-online/product/speyside/glenfarclas/glenfarclas-2009-distillery-exclusive-the-stillmens-dram/2009?mailoffer=true

Admin
3 let před
Reply to  Vašek

Tak to je škoda. To byla rychlost.

mort
3 let před

Jo to se nedá stihnout , já už dlouho nic pořádného nekoupil nemám štěstí