Whisky týdeník 24/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Glenglassaugh představila jednu ze svých nejstarších whisky. Mladá palírna Glasgow vydává novou edici své třikrát destilované whisky. Douglas Laing přidává dvě whisky Epicurean do své řady Wood Series. Česká destilérka Svach vydává novou limitovanou whisky a na závěr je tu žebříček nejprodávanějších skotských whisky.

Jedna z nejstarších whisky z palírny Glenglassaugh

Glenglassaugh 50 Year Old

Palírna Glenglassaugh, nacházející se v oblasti Highlands, to nikdy neměla lehké. Poprvé byla uzavřena již 33 let po svém založení a série odstávek a znovuotevření se s ní táhla až do roku 1986, kdy se zdálo, že už bude uzavřena navždy. Naštěstí se však výroba v palírně v roce 2008 opět rozeběhla. Nyní palírna vydává jednu ze svých nejstarších whisky.

Nová whisky Glenglassaugh 50 Year Old zrála v jednom sudu po sherry Pedro Ximénez ze španělské Andalusie. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40,1 %. Ve whisky ucítíte fíky, ostružiny či mango.

Celkem bylo vyrobeno 264 lahví této výjimečné whisky. Jedna láhev vás vyjde na 5 500 £.


Nová whisky z palírny Glasgow

Glasgow 1770 Single Malt Triple Distilled – Smooth & Vibrant

Na podzim minulého roku, představila mladá skotská palírna Glasgow kouřovou whisky Rich & Smoky (psali jsme zde). Nyní tato palírna přichází s novou, třikrát destilovanou single malt whisky, která navazuje na whisky Glasgow 1770 Single Malt Triple Distilled vydanou před rokem (psali jsme zde).

Glasgow 1770 Single Malt Triple Distilled – Smooth & Vibrant je třikrát destilovaná single malt whisky, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu a nových sudů. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Whisky vám nabídne tóny vanilky, bílé čokolády, jablek a hrušek.

Nová whisky je dostupná zde, v e-shopu palírny Glasgow. Cena je 49 £.


Nové limitky od Douglas Laing

Epicurean je řada blended malt whisky z palíren z oblasti Lowland, kterou produkuje společnost Douglas Laing. Minulý rok byla představena již třetí whisky Epicurean z řady Wood Series, dozrávající v sudech po červeném víně (psali jsme zde). Nyní se tato řada rozroste o další dvě whisky, pro které byly vybrány sudy po portském.

Epicurean Wood Series

Obě limitované whisky Epicurean Ruby Port Finish a Tawny Port Finish zrály v sudech po bourbonu. Poté dozrávaly v sudech po portském typu Ruby a Tawny z oblasti Douro Valley v severním Portugalsku. Lahvovány byly s obsahem alkoholu 48 %.

Cekem bylo vyrobeno 684 lahví whisky Ruby Port Finish a 406 lahví whisky Tawny Port Finish. Cena za láhev je 59,99 £.


Krátké zprávy

Me & Whisky Gang
Destilérka Svach vydala novou limitovanou edici whisky u příležitosti Setkání whiskařů na Svachovce. Whisky zrála v kombinaci sudů po bourbonu a víně Sauternes. Celkem bylo vyrobeno 465 lahví s obsahem alkoholu 50,8 %. Více informací o nové whisky i o Setkání whiskařů se dočtete zde.

Nejprodávanější značky skotské whisky
Zde máte seznam nejprodávanějších značek skotské whisky za rok 2020, objem prodaných litrů a změnu oproti předchozímu roku:

  1. Johnnie Walker, 126,9 mil. litrů, -23,3 %
  2. Ballantine’s, 63 mil. litrů, -9,6%
  3. Grant‘s, 32,4 mil. litrů, -14,1 %
  4. William Lawson’s, 29,7 mil. litrů, -0,6 %
  5. Chivas Regal, 28,8 mil. litrů, -28,5
  6. Black & White, 26,1 mil. litrů, 2,1 %
  7. William Peel, 25,2 mil. litrů, -1,4 %
  8. Label 5, 23,4 mil. litrů, -0,8 %
  9. Dewar’s, 23,4 mil. litrů, -12,4 %
  10. J&B, 20,7 mil. litrů, -23,3 %

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments