Whisky týdeník 2/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. První dvě novinky přišly z palírny Ardbeg, která představila limitovanou edici Arrrrrrrdbeg! a do základní řady přidala novou 25letou whisky. I další novinka je z Islay. Společnost Wemyss Malts nalahvovala 28letou whisky z palírny Bunnhabhain. Palírna Aberlour připravila novou 14letou whisky a mladá skotská palírna Stirling vydává dvojici whisky z neznámých palíren.


Připlouvá nový Arrrrrrrdbeg!

Ardbeg Arrrrrrrdbeg!

Mickey Heads, distillery manager palírny Ardbeg, odešel v září minulého roku do důchodu. V palírně strávil úspěšných 13 let a pod jeho vedení se palírna Ardbeg třikrát stala palírnou roku.

Sám Mickey byl v roce 2014 vyhlášen Distillery managerem roku.  Palírna se proto rozhodla uctít jeho práci vydáním nové limitované edice whisky Ardbeg.

Nová whisky Ardbeg Arrrrrrrdbeg! Je první whisky z této palírny z Islay, která kompletně zrála v sudech po žitné whisky. To jí dodalo tóny koření, melounu, kiwi či anýzu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 51,8%.

Whisky bude dostupná pouze pro členy Ardbeg Committee a do prodeje by měla jít 1. února. Cena bude 145£.


Ardbeg vydává svou nejstarší whisky

Ardbeg 25 Year Old

I dnešní druhá novinka je z palírny Ardbeg. Ta navazuje na předloňské uvedení nové 19leté whisky a vydává novou 25letou whisky, která se také stane součástí základní řady. Bude však vycházet v malých limitovaných nákladech.

Nová whisky Ardbeg 25 Year Old whisky byla destilovaná v 90. letech. Po 25 letech zrání byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46%. Ve whisky ucítíte tóny karamelu, peprmintu a borovicové pryskyřice.

Whisky se do prodeje dostala v těchto dnech, byla však téměř okamžitě vyprodaná. Cena byla 710£. Kdy se objeví další várka, není známo.


Novinka z Islay od Wemyss Malts

Wemyss Malts Untold Riches

Společnost z Edinburghu Wemyss Malts produkuje whisky již 16 let. Nyní palírna představila další novinku, limitovanou whisky z ostrova Islay.

Nová whisky Wemyss Malts Untold Riches je 28letá whisky, která byla destilovaná v palírně Bunnahabhain. Whisky zrála v kombinaci 31 sudů po sherry typu hogshead a butt. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 49,1%. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Z whisky na vás zavane dech staré kůže, zaprášené knihy a staré dřevo. K tomu se přidají tóny sušeného ovoce a pomerančového oleje.

Whisky je dostupná na stránkách wemyssmalts.com. Cena je 149,95£.


Nová whisky z palírny Aberlour

Palírna Aberlour z oblasti Speyside představila novu 14letou whisky, která už před svým uvedením stihla vyhrát dvojitou zlatou medaili na International Wine and Spirits Competition 2020.

Aberlour 14 Year Old

Aberlour 14 Year Old zrála v kombinaci sudů po sherry Oloroso a first-fill sudů po bourbonu. Lahvována byla s obsahem alkoholu 40%. Ve whisky naleznete tóny čerstvých ostružin a koření. Nová whisky doplní řadu double cask, ve kterém se postaví po boku 12letému, 16letému a 18letému plnění.

Whisky je již nyní dostupná v e-shopu Master of Malt. Cena je 54,95£.


Novinky z palírny Stirling

První whisky vyrobenou v mladé skotské palírně Stirling budeme moci ochutnat až v roce 2024. Nějakou whisky však můžeme ochutnat už dnes. Palírna totiž vydává dvě single cask whisky v rámci své edice Sons of Scotland. Whisky pochází z palíren z oblasti Highlands a Speyside. Pojmenované jsou po dvou zaniklých palírnách, které v oblasti fungovali v 18. a 19. století.

Son of Scotlands

Whisky Son of Scotlands The Cashly pochází z neznámé palírny z Highlands. Whisky zrála 8 let v sudu (typ hogshead) po bourbonu. Lahvována byla s obsahem alkoholu 46%. Ve whisky naleznete tóny eukalyptu a zelených jablek.

Whisky Son of Scotlands The Arngibbon pochází z neznámé palírny ze Speyside. Whisky zrála 8 let v sudu (typ hogshead) po bourbonu. Lahvována byla s obsahem alkoholu 46%. Ve whisky ucítíte tóny broskví a vanilky.

Obě whisky můžete zakoupit na stránkách palírny Stirling. Cena je 50£. Palírna plánuje do této řady přidat ještě dvě whisky. Jednu z oblasti Lowlands a jednu z ostrovů.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments