Whisky týdeník 16/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Tento týden se objevila celá řada zajímavých whisky. Palírna Balvenie představila whisky The Edge of Burnhead Wood z edice Stories Collection. Trojice palíren Tobermory, Bunnahabhain a Deanston uvedla pětici limitovaných whisky. A v neposlední řadě představila palírna Tamdhu Dalbeallie Dram 003.

Balvenie přináší další kapitolu Stories Collection

Balvenie Stories The Edge of Burnhead Wood

V květnu minulého roku představila palírna Balvenie edici Stories, v rámci které vypráví příběhy z historie této známé palírny. Současně také uvedla první tři whisky z nové edice. 12letou The Sweet Toast of American Oak, 14letou The Week of Peat a 26letou A Day of Dark Barley. Teď přichází příběh čtvrtý.

Nová whisky The Edge of Burnhead Wood vypráví příběh o mistrech z palírny Balvenie, kteří experimentovali s přírodními zdroji palírny, aby nalezli dokonalou kombinaci vřesu a ječmene. Jedná se o 19letou whisky vytvořenou ze surovin nacházejících se na pozemcích palírny. Ze sladu z vlastní sladovny, vody z Convel Hills a vřesu z lesa Burnhead. Ve whisky, lahvované s obsahem alkoholu 48,7%, naleznete tóny medu, koření a pečených datlí.

Balvenie The Edge of Burnhead Wood je dostupná celosvětově s cenovkou 260£. Na stránkách palírny můžete nalézt podcast k této whisky a jejímu příběhu.

Balvenie Stories Collection
Balvenie Stories Collection

Nové whisky v palírnách Tobermory, Bunnahabhain a Deanston

Trojice palíren patřících pod společnost Distell International představila nové limitované whisky, které jsou k dostání v jejich náštěvnických centrech a na internetových stránkách. Pojďme se tedy podívat, co si pro nás palírny Tobermory, Bunnahabhain a Deanston připravily.

Nové whisky Tobermory, Ledaig, Bunnahabhain a Deanston
 • Tobermory 2007 PX Finish je 12letá whisky destilovaná v září roku 2007. Zrála v použitých sudech a od února 2016 dozrávala v sudech po sherry Pedro Ximénez. Obsah alkoholu je 62,1% a cena 99£.
  Koupit můžete zde, na stránkách palírny Tobermory.
 • Ledaig 2009 Bordeaux Red Wine Cask Matured je 10letá kouřová whisky z palírny Tobermory. Byla destilována v únoru roku 2009 a celých 10 let zrála v sudech po červeném víně z Bordeaux. Obsah alkoholu je 56,9% a cena 95£.
  Koupit můžete zde, na stránkách palírny Tobermory.
 • Bunnahabhain 2005 Burgundy Finish je 14letá whisky, která dozrávala v sudech po červeném víně z francouzské oblasti Burgundsko. Obsah alkoholu je 57,4% a cena 135£.
  Koupit můžete zde, na stránkách palírny Bunnahabhain.
 • Deanston 2002 Port Cask Finish je 17letá whisky destilovaná v roce 2002, která blíže neurčenou dobu dozrávala v sudech po portském. Obsah alkoholu je 50,6% a cena 136,12£.
  Koupit můžete zde, na stránkách palírny Deanston.
 • Deanston 2007 Calvados Cask Finish je 12letá whisky destilovaná v roce 2007, která blíže neurčenou dobu dozrávala v sudech po calvados. Obsah alkoholu je 57,3% a cena 95,79£.
  Koupit můžete zde, na stránkách palírny Deanston.

Žádná whisky nebyla filtrovaná za studena ani dobarvovaná.

Tamdhu vydává Dalbeallie Dram číslo 3

Tamdhu Dalbeallie Dram 003

Železniční stanice Dalbeallie měla v historii palírny Tamdhu velmi významnou roli. Již od svého založení v roce 1899 hrála důležitou úlohu při dopravování ex-sherry sudů ze Španělska do této palírny ve Speyside. Stanice, ležící vedle palírny Tamdhu, sice byla v roce 1965 uzavřena, lidé z palírny však na její zásluhy nezapomněli.

Během posledních několika let byla stanice zrekonstruovaná a nabízí teď příjemnou zastávku všem návštěvníkům Speyside Way. A nebyla by to pravá palírna, kdyby stanici nepřipomněli i speciální limitovanou edicí své whisky. Edice se jmenuje Dalbeallie Dram a nyní palírna představila již třetí plnění z této řady.

Whisky Tamdhu Dalbeallie Dram 003 zrála v ex-sherry sudech z amerického dubu bílého a evropského dubu letního. Whisky je lahvovaná s obsahem alkoholu 60,7% a jak je pro whisky z palírny Tamdhu zvykem, není dobarvovaná ani filtrovaná za studena.

Celkem bylo vytvořeno 1 000 lahví této speciální edice. Whisky si můžete předobjednat zde, na stránkách palírny Tamdhu za 90£.


Čtěte také:

Whisky týdeník 15/2020

Oxidace whisky – začátek experimentu

Nová edice palírny Balvenie se jmenuje Stories

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments