Palírna Fettercairn
Když byl v roce 1823 schválen Excise Act, byl to pro výrobu whisky ve Skotsku velký zlom. Tento zákon uvolnil omezení pro licencované palírny, upravil daňové předpisy, a naopak umožnil trestat majitele půdy, na jejichž pozemcích se nelegálně pálila whisky. Následkem toho se začaly objevovat legální palírny ve velkém. Jedním z prvních (údajně druhý po palírně Glenlivet) kdo zažádal o licenci byl Alexander Ramsay, který na své usedlosti přeměnil mlýn na palírnu Fettercairn. Psal se rok 1824.
Výslovnost: fett·er·cairn
Oblast: Highland
Založena: 1824
Majitel: Whyte & Mackay
Kapacita: 2,2 mil. litrů
Web: www.fettercairnwhisky.com
Psali jsme o palírně:
články o palírně a whisky Fettercairn
Alexander Ramsay se však po pár letech dostal do finančních problémů a o pět let později byl nucen usedlost i s palírnou prodat. Zakoupil jí John Gladston otec Williama Gladstona, který se později stal čtyřikrát britským ministerským předsedou a skotská whisky v něm měla velkého příznivce. Už jako ministr financí, vydal v letech 1853 až 1860 několik zákonů. Ty například rušily daň ze sladu či z andělského podílu.
V majetku rodiny Gladstoneů zůstala palírna více jak 100 let. Během této doby museli čelit celé řadě problémů. Nejvážnějším z nich byl velký požár, který v roce 1887 palírnu Fettercairn skoro kompletně zničil. Opravy trvaly dlouhé tři roky a výroba se v palírně opět rozběhla až v roce 1890. Rekonstrukce palírny si vyžádala velké náklady, a tak bylo potřeba přizvat do palírny investory. Vznikla tak společnost Fettercairn Distillery.
V roce 1926 je palírna uzavřena. O třináct let později ji však koupila společnost Associated Scottish Distillers, která hned rozjela výrobu. Palírna poté několikrát změnila majitele až ji v roce 1973 získala společnost Whyte & Mackay, v jejímž majetku zůstala, spolu s palírnami Dalmore, Jura a Tamnavulin, dodnes.
V palírně Fettercairn najdete jednu technologickou zvláštnost, jedinečnou v celém Skotsku (něco trochu podobného najdete v palírně Dalmore). Zasloužil se o ní distillery manager Alistair Menzies, který v roce 1952 hledal cestu, jak docílit lehčího a čistšího destilátu. Na vršek rektifikačního kotle (spirit still) nainstaloval cooling ring. Ten během destilace (konkrétně pak během jímání jádra) stříká vodu na vršek kotle, čímž ho ochlazuje a zvyšuje tak reflux.
Další zajímavost se pojí k experimentu, který se v palírně zkoušel v roce 1951 a jehož cílem bylo urychlit dlouhé zrání whisky. New make zde nechali proudit přes určité chemikálie a údajně tím zkrátili dobu zrání z 10 let na pár hodin. Další pokusy naštěstí stopla obchodní komora. Panovaly oprávněné obavy, že kdyby tuto technologii zkopírovaly zahraniční palírny, došlo by k podkopání pozice skotské whisky.
Palírna Fettercairn dnes využívá nenakouřený slad (v minulosti se občas použil i nakouřený), který dováží. Sladovnu zde uzavřeli v roce 1960. V roce 1966 se zvýšil počet destilačních kotlů ze dvou na čtyři. V roce 1983 pak bylo v palírně otevřeno návštěvnické centrum. Současný distillery manager Stewart Walker, rodák z vesnice Fettercairn, do palírny nastoupil v roce 1990 jako skladník. V roce 2021 získal titul Distillery manager of the Year.
V posledních letech v palírně probíhal re-racking program, kdy se zrající whisky přesouvala do kvalitnějších sudů. Po roce 2000 také proběhly změny názvu whisky, kterou palírna produkuje. Původní název Old Fettercairn se v roce 2002 změnil na Fettercairn 1824, aby se po dalších sedmi letech změnil na Fettercairn. Zároveň s tím se ve znaku začal používat jednorožec inspirovaný erbem zakladatele palírny.
Nová základní řada, představená v roce 2018, se skládá z whisky ve věku 12, 16, 22, 28, 40, 16 a 50 let. V duty free obchodech pak můžete najít 12letou whisky PX Sherry Finish a litrové edice 16letého a 23letého plnění.
Čtěte také:
Odběr novinek:
12letou jsem 2x ochutnal na whisky festivalu a nezaujala me nejak extra… Sic moje přítelkyně mě notně podporuje ke koupi kazde flasky na ktere je kůň, tak neuvazuju o koupi
12 jsem neměl, každopádně Fettercairn Fior byla docela pohodová whisky.
diky za tip