Palírna Scapa

Palírnu Scapa založili v roce 1885 na největším ostrově souostroví Orkneje, pánové Townsend a Macfarlane, palírníci z Glasgow. Vybudovali ji nad stejnojmennou zátokou, která patří mezi největší přírodní přístaviště severní Evropy a má za sebou bohatou vojenskou historii, nejen z období obou světových válek.


Palírna Scapa

Výslovnost: ska•pa
Oblast: Highland (Orkney)
Založena: 1885
Majitel: Chivas Brothers (Pernod Ricard)
Kapacita: 1,3 mil. litrů
Web: https://scapawhisky.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Scapa


Palírna s menšími přestávkami fungovala až do roku 1994, kdy byla uzavřena. O tři roky později se zde výroba opět rozeběhla, ale vždy jen na pár měsíců v roce, kdy zde vypomáhali pracovníci z nedaleké palírny Highland Park. Dlouho se tak zdálo, že na Orknejích je místo jen pro jednu palírnu. V roce 2004 však v palírně, která už byla ve vlastnictví společnosti Allied Domecq, proběhla rozsáhlá renovace s náklady přes 2 milióny liber. O rok později se novým majitelem palírny Scapa stala společnost Chivas Brothers. V dubnu 2015 se pak v palírně otevřelo návštěvnické centrum.

Palírna Scapa využívá pro výrobu své whisky nenakouřený slad. Palírna je vybavená jedním párem destilačních kotlů. Surovinový kotel je typu lomond a jedná se o jeden ze dvou zbývajících kotlů tohoto typu ve skotských palírnách. Kotel tohoto typu má horní část tvořenou ze třech dílů, které se mohou ohřívat nezávisle na sobě. Díky tomu lze lépe kontrolovat reflux a docílit tak rozdílných chutí destilátu.

V základní řadě palírny najdete pouze dvě whisky bez udání věku. Scapa Skiren, zrající ve first-fill sudech po bourbonu a Scapa Glansa, dozrávající v sudech po kouřové whisky.

Palírna Scapa
Palírna Scapa

Příště se opět vydáme směr Speyside a navštívíme palírnu Benromach.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments