Palírna Longmorn

Palírna Longmorn byla ve stejnojmenné vsi založena v roce 1894. Na místě bývalé kaple ji založili John Duff, Charles Shirres a George Thomson. První jmenovaný však zbylé dva společníky po čtyřech letech vyplatil. Název palírny je odvozen od slova Lhanmorgund, což ve skotské gaelštině znamená místo svatého muže. Už od začátku byla vybavena čtyřmi destilačními kotli. Palírna prosperovala a v roce 1897 vybudoval John Duff v těsném sousedství palírnu BenRiach. Krize, která propukla po bankrotu bratří Pattisonů, však na palírny tvrdě dolehla a John Duff byl nucen prodat obě palírny bance. Palírna Longmorn měla štěstí a dál fungovala. Sousední palírnu, která už tolik štěstí neměla, využívali jako sladovnu a skladiště.


Palírna Longmorn

Výslovnost: long•morn
Oblast: Speyside
Založena: 1894
Majitel: Chivas Brothers (Pernod Ricard)
Kapacita: 4,5 mil. litrů
Web:

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Longmorn


V roce 1970 se palírna spojila s palírnami Glenlivet a Glen Grant. Po této fúzi proběhla v palírně velká renovace a počet kotlů se zvýšil na šest. Další dva kotle pak přibyly o dva roky později. V roce 1978 kupuje palírnu společnost Seagram a palírna se stává členem skupiny Chivas Brothers. V roce 1994 pak palírna, jako jedna z posledních, opouští uhlí a i kotle pro první destilaci jsou ohřívány párou (kotle pro druhou destilaci se ohřívali párou už od roku 1972). Poslední změna majitele proběhla v roce 2001 kdy palírnu Longmorn kupuje společnost Pernod Ricard.

Hlavní důvod, proč palírna funguje od svého založení téměř bez přestávky, je její klasický květinový speyside styl whisky, díky kterému je velmi oblíbená u producentů míchaných whisky. To se ovšem neblaze projevovalo v nabídce single malt whisky Longmorn. První oficiální whisky Longmorn se v nabídce palírny objevila až v roce 1993. I v posledních letech to s prodeji single malt whisky z této palírny není moc slavné. V roce 2019 se celosvětově prodalo pouhých 22 000 lahví. Je však důležitou součástí prémiových míchaných whisky Chivas Regal 18yo a Royal Salute.

S palírnou se váže i jedna spojitost s japonskou whisky. Byla to totiž první skotská palírna, kterou navštívil mladý student Masataka Taketsuru, otec japonské whisky. Palírna se mu tak zalíbila, že podle ní postavil svou první palírnu na ostrově Hokkaidó.

Základní řada palírny není nijak široká. Doplácí na fakt, že většina produkce jde do míchaných whisky. Najdete zde NAS whisky Longmorn The Distiller’s Choice a pak whisky 16letá a 23letá.

Palírna Longmorn
Palírna Longmorn

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments