Palírna Glenkinchie

První roky života skotské palírny Glenkinchie jsou stále trochu nejasné a v současné době se můžete setkat s dvěma verzemi jejího vzniku. Oba výklady se shodují, že palírnu založili John a George Rateovi. Jedna verze však tvrdí, že v roce 1825 založili palírnu Milton, kterou v roce 1837 přejmenovali na Glenkinchie. Druhá verze pak tvrdí, že palírna Glenkinchie byla v roce 1837 postavena právě na místě bývalé palírny Milton.


palírna Glenkinchie

Výslovnost: glen•kin•chee
Oblast: Lowland
Založena: 1837
Majitel: Diageo
Kapacita: 2,5 mil. litrů
Web: https://www.malts.com/en-row/brands/glenkinchie

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Glenkinchie


Buď jak buď, od roku 1837 funguje jižně od Edinburghu palírna Glenkinchie. Nachází se v oblasti East Lothian, o které se tvrdí, že je tam nejvíce hodin slunečního svitu z celého Skotska. Palírna však zůstala v provozu jen krátce. Bankrot ji v roce 1853 poslal do prodeje a palírna se změnila na pilu. Takto fungovala až do roku 1881, kdy jí zachránilo konsorcium z Edinburghu, které tvořil majitel pivovaru a několik obchodníků s vínem. Společně zahájili rekonstrukci, na jejímž konci byla výkonná a moderní palírna. Disponovala dokonce i vlastní železniční vlečkou.

V roce 1909 vyšel zákon, který významně zvýšil daň na alkohol. Skotské palírny to tvrdě postihlo. V roce 1914 se proto palírna Glenkinchie a další čtyři palírny z oblasti Lowlands spojují a zakládají společnost Scottish Malt Distillers. To ji pomohlo přežít těžké roky První světové války. Druhou světovou válku přečkala palírna Glenkinchie lépe. Jako jedné z mála palíren jí byla dovolena výroba i během války. V roce 1988 pak byla 10letá single malt whisky z palírny Glenkinchie zařazena do výběru Classic Malts.

Palírna disponuje jedním párem destilačních kotlů. O surovinovém kotli se říká, že je největší ve Skotsku, není tomu však tak. Ač je whisky z této palírny lehká a jemná, její new make je drsný. Způsobují to přestupníkové roury (lyne arms), které z destilačního kotle vedou dolů. Reflux je díky tomu minimální a stejně tak je destilát kratší dobu v kontaktu s mědí.

Snadná dostupnost z Edinburghu (jezdí tam speciální autobusová linka), učinila z palírny Glenkinchie lákavý turistický cíl, který ročně navštíví až 50 000 návštěvníků. Další turisty má nalákat nové návštěvnické centrum. To je součástí plánu společnosti Diageo na podporu turismu. Součástí nového centra bude i 18 metrů dlouhý model palírny v měřítku 1:6 vyrobený v roce 1924 pro British Empire Exhibition.

Základní řadu palírny tvoří 12letá whisky a NAS whisky Distiller’s Edition, dozrávající v sudech po sherry.

Palírna Glenkinchie
Palírna Glenkinchie

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments