Skotské palírny #2 – Laphroaig [lah•froyg]

Laphroaig je asi nejpopulárnější zástupce rašelinných whisky z ostrova Islay. Historie palírny se začala psát v roce 1815 a její vlastník Ian Hunter se ve čtyřicátých letech minulého století zasloužil o probuzení zájmu o rašelinné single malt, když vyrazil svou whisky propagovat do Spojených států.


Palírna Laphroaig

Oblast: Islay
Založena: 1815
Majitel: Beam Suntory
Kapacita: 3,3 mil. litrů
Web: https://www.laphroaig.com/


Laphroaig je známý svým typickým kouřovým charakterem s výraznou medicínskou vůní se stopami jódu. Někteří přirovnávají vůni této whisky k hořící nemocnici. Jde o jednu z mála palíren, které ještě provozují vlastní sladovnu. Zde vyprodukovaný slad pokryje spotřebu palírny z 20%. Zbytek sladu se do palírny dováží buď z Port Ellenu nebo z pevniny. V palírně také naleznete netradiční kombinaci destilačních kotlů. Jsou tu tři kotle na první destilaci a čtyři kotle určené pro druhou destilaci.

Stále se zvyšující prodeje whisky Laphroaig vedou k debatám o rozšíření kapacit palírny. Žádné konkrétní plány se však zatím neobjevily a 30% produkce se stále využívá do míchaných whisky.

Palírna také nabízí jedno z nejlepších návštěvnických center. Najdete zde velký obchod, bar se spoustou whisky k ochutnání a celou řadu exkurzí.

Základní řada palírny se skládá z 10leté, 25leté, Select, Quater Cask (použité čtvrtinové sudy), Triple Wood (zrání v sudech po bourbonu, čtvrtinových sudech a v sudech po sherry) a Lore. Palírna také vydává plnění pro členy klubu Friends of Laphroaig, řadu Cairdeas.
(aktualizováno 29.12. 2019)

Palírna Laphroaig
Palírna Laphroaig

Příště se podíváme na Orkneje do palírny Highland Park.


Skotské palírny


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.