Skotské palírny #2 – Laphroaig [lah•froyg]

Laphroaig je asi nejpopulárnější zástupce rašelinných whisky z ostrova Islay. Historie palírny se začala psát v roce 1815, kdy palírnu založili bratři Alexander a Donald Johnstonovi. V roce 1836 Donald Alexandra vyplatil a stal se tak jediným vlastníkem. Po 11 letech však při nehodě v palírně umírá. Palírna se na 10 let dostává do rukou Waltera Grahama, manažera vedlejší palírny Lagavulin. V roce 1857 palírnu přebírá Donaldův syn Dougald a Laphroaig je zpět v rodině Johnstonů.


Palírna Laphroaig

Oblast: Islay
Založena: 1815
Majitel: Beam Suntory
Kapacita: 3,3 mil. litrů
Web: https://www.laphroaig.com/

Recenze:
Laphroaig 10yo Sherry Oak Finish – 85%
Laphroaig 10 Year Old – 78%


Roku 1908 vstupuje na scénu Ian Hunter. Ten přijíždí na Islay, aby pomohl své tetě a matce vést palírnu a po jejich smrti řídí palírnu sám. Právě on se zasloužil o rozšíření whisky Laphroaig i o probuzení zájmu o rašelinné single malt whisky, když vyrazit svou whisky propagovat do Spojených států. Zvýšil také počet destilačních kotlů na čtyři, čímž zdvojnásobil produkci. V současnosti je palírna součástí společnosti Bem Suntory.

Laphroaig je známý svým typickým kouřovým charakterem s výraznou medicínskou vůní se stopami jódu. Někteří přirovnávají vůni této whisky k hořící nemocnici. Jde o jednu z mála palíren, které ještě provozují vlastní sladovnu. Zde vyprodukovaný slad (50 – 60 ppm) pokryje spotřebu palírny z 15%. Zbytek sladu se do palírny dováží buď z Port Ellenu (35 – 45 ppm) nebo z pevniny. V palírně také naleznete netradiční kombinaci destilačních kotlů. Jsou tu tři kotle na první destilaci a čtyři kotle určené pro druhou destilaci.

Laphroaig je nejprodávanější rašelinová single malt whisky na světě. Stále se zvyšující prodeje whisky Laphroaig vedou k debatám o rozšíření kapacit palírny. Žádné konkrétní plány se však zatím neobjevily a 30% produkce se stále využívá do míchaných whisky.

Palírna také nabízí jedno z nejlepších návštěvnických center. Najdete zde velký obchod, bar se spoustou whisky k ochutnání a celou řadu exkurzí.

Základní řada palírny se skládá z 10leté, 10leté v sudové síle, 25leté, Select, Quater Cask (použité čtvrtinové sudy), Triple Wood (zrání v sudech po bourbonu, čtvrtinových sudech a v sudech po sherry) a Lore. V roce 2020 rozšířila základní řadu palírny whisky Laphroaig 10 Year Old Sherry Oak Finish. Palírna také vydává plnění pro členy klubu Friends of Laphroaig, řadu Cairdeas.

Palírna Laphroaig
Palírna Laphroaig

Příště se podíváme na Orkneje do palírny Highland Park.


Skotské palírny

Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.