Osobnosti světa whisky – Rachel Barrie

Whisky průmysl je stále převážně mužskou záležitostí. Přesto se však najdou ženy, kterým se podařilo, či stále daří, zanechávat po sobě výraznou stopu. Jednou z nich je Dr. Rachel Barrie, současný master blender palíren Benriach, GlenDronach a Glenglassaugh a držitelka titulu Keeper of the Quaich, která má již více jak 25 let zkušeností a vytvořila celou řadu oceňovaných whisky. Rachel Barrie říká, že skotská sladová whisky je nejkomplexnější destilát na světě a její práce je spíše uměním než vědou. Právě vědou, ale její cesta k whisky začala.

Začátky

Poté co dostudovala Inverurie Academy, začala mladá Rachel studovat chemii na Edinburské univerzitě. Během studií si ráda dopřála odreagování ve formě dramu dobré single malt whisky. K přírodním vědám a whisky ji to táhlo už od mala. Otec i babička studovali na univerzitě a první whisky ochutnala už v sedmi letech, kdy jí babička, ze zdravotních důvodů, dala doušek Hot Toddyho. Její otec pak byl milovník skotských single malt whisky a měl tak doma vždy něco zajímavého co mohla Rachel ochutnat. Není proto divu, že whisky pije celý svůj dospělý život.

Rachel Barrie
Rachel Barrie

Na konci studií ji však s kariérou ve whisky průmyslu vůbec nepočítala. Vlastně vůbec neměla tušení, kde by po škole chtěla pracovat. V tu chvíli zafungovala šťastná náhoda, která jí nasměrovala na současnou dráhu. Shodou okolností získala práci ve Scotch Whisky Research Institute. Tam se věnovala výzkumu optimalizace charakteru whisky během destilace a zrání. Pod křídla jí vzal legendární Dr. Jim Swan, často označovaný jako „Einstein of whisky“ a právě jemu a všemu co jí naučil, prý Rachel vděčí za to, kde je dnes.

Master blender

V roce 1995 Rachel Barrie opustila výzkumný institut a nastoupila do Glenmorangie Company, kde pracovala v palírnách Glenmorangie, Ardbeg a Glen Moray. Právě v palírně Ardbeg poprvé pocítila jaké to je, přijít do podceňované palírny a přivézt jí zpět k životu. V roce 2003 pak získala, jako jedna z prvních žen, pozici master blendera. Současně s prací pro Glenmorangie, spravovala Rachel sudové zásoby pro Scotch Malt Whisky Society. V roce 2011 začala pracovat pro Morrison Bowmore Distillers, kde se podílela na vývoji whisky v palírnách Bowmore, Auchentoshan a Glen Garioch. O čtyři roky později také pracovala s palírnami Laphroaig a Ardmore.

V březnu roku 2017 začala pracovat jako master blender v palírnách Benriach, Glenglassaugh a GlenDronach společnosti Brown Forman. Na podzim roku 2020 pak představila novou základní řadu whisky Benriach (psal jsem zde). Jak sama říká, na její práci ji nejvíce baví rozmanitost, lidé a whisky. Nejoblíbenější částí je pak objevování výjimečných sudů a vytváření nových plnění. Rachel svoji práci přirovnává k hraní na hudební nástroj. Zpočátku je potřeba hodně učení, poté ale již začne pracovat intuice.

Rachel Barrie pochází ze skotské oblasti Aberdeenshire. Je nositelkou čestného doktorátu Edinburské univerzity, byla porotcem v řadě whisky soutěží a je členkou několika výborů týkajících se whisky. Hraje na piano, ráda čte a vaří a spolu s manželem mají sbírku sedmi historických motocyklů.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukas
3 let před

Nevim, jake dostala Rachel zadani od Brown Forman, ale napr. Benriach 10 yo Curiositas pod jeji taktovkou se se starou verzi od Billyho vubec nemuze srovnavat. Z poctive krasne kourovky se stalo sladke cosi s minimem koure.

Lukas
3 let před

No, kazdopadne jsem mel moznost vyzkouset neco malo z nove nabidky Benriachu a musim rici, ze ac to byla moje oblibena palirna a jeji whisky mi moc chutnaly (at peated ci unpeated), tak ted se s ni nejak nemuzu ztotoznit. Mozna tak jeste s necim, co mel pod palcem jeste Billy a oni to ted postupne vydavaji, ale tam ta cena je zase pro me vysoka.
Proto jsem zacal vyhledavat to, co nove vydava Billy a zase jsem spokojeny. Jen ty Billyho kourovky mi chybi. Ale to doufam Billy brzo napravi, az dozraje cas nebo vlastne destilat.