Osobnosti světa whisky – Rachel Barrie
Whisky průmysl je stále převážně mužskou záležitostí. Přesto se však najdou ženy, kterým se podařilo, či stále daří, zanechávat po sobě výraznou stopu. Jednou z nich je Dr. Rachel Barrie, současný master blender palíren Benriach, GlenDronach a Glenglassaugh a držitelka titulu Keeper of the Quaich, která má již více jak 25 let zkušeností a vytvořila celou řadu oceňovaných whisky. Rachel Barrie říká, že skotská sladová whisky je nejkomplexnější destilát na světě a její práce je spíše uměním než vědou. Právě vědou, ale její cesta k whisky začala.
Začátky
Poté co dostudovala Inverurie Academy, začala mladá Rachel studovat chemii na Edinburské univerzitě. Během studií si ráda dopřála odreagování ve formě dramu dobré single malt whisky. K přírodním vědám a whisky ji to táhlo už od mala. Otec i babička studovali na univerzitě a první whisky ochutnala už v sedmi letech, kdy jí babička, ze zdravotních důvodů, dala doušek Hot Toddyho. Její otec pak byl milovník skotských single malt whisky a měl tak doma vždy něco zajímavého co mohla Rachel ochutnat. Není proto divu, že whisky pije celý svůj dospělý život.
Na konci studií ji však s kariérou ve whisky průmyslu vůbec nepočítala. Vlastně vůbec neměla tušení, kde by po škole chtěla pracovat. V tu chvíli zafungovala šťastná náhoda, která jí nasměrovala na současnou dráhu. Shodou okolností získala práci ve Scotch Whisky Research Institute. Tam se věnovala výzkumu optimalizace charakteru whisky během destilace a zrání. Pod křídla jí vzal legendární Dr. Jim Swan, často označovaný jako „Einstein of whisky“ a právě jemu a všemu co jí naučil, prý Rachel vděčí za to, kde je dnes.
Master blender
V roce 1995 Rachel Barrie opustila výzkumný institut a nastoupila do Glenmorangie Company, kde pracovala v palírnách Glenmorangie, Ardbeg a Glen Moray. Právě v palírně Ardbeg poprvé pocítila jaké to je, přijít do podceňované palírny a přivézt jí zpět k životu. V roce 2003 pak získala, jako jedna z prvních žen, pozici master blendera. Současně s prací pro Glenmorangie, spravovala Rachel sudové zásoby pro Scotch Malt Whisky Society. V roce 2011 začala pracovat pro Morrison Bowmore Distillers, kde se podílela na vývoji whisky v palírnách Bowmore, Auchentoshan a Glen Garioch. O čtyři roky později také pracovala s palírnami Laphroaig a Ardmore.
V březnu roku 2017 začala pracovat jako master blender v palírnách Benriach, Glenglassaugh a GlenDronach společnosti Brown Forman. Na podzim roku 2020 pak představila novou základní řadu whisky Benriach (psal jsem zde). Jak sama říká, na její práci ji nejvíce baví rozmanitost, lidé a whisky. Nejoblíbenější částí je pak objevování výjimečných sudů a vytváření nových plnění. Rachel svoji práci přirovnává k hraní na hudební nástroj. Zpočátku je potřeba hodně učení, poté ale již začne pracovat intuice.
Rachel Barrie pochází ze skotské oblasti Aberdeenshire. Je nositelkou čestného doktorátu Edinburské univerzity, byla porotcem v řadě whisky soutěží a je členkou několika výborů týkajících se whisky. Hraje na piano, ráda čte a vaří a spolu s manželem mají sbírku sedmi historických motocyklů.
Nevim, jake dostala Rachel zadani od Brown Forman, ale napr. Benriach 10 yo Curiositas pod jeji taktovkou se se starou verzi od Billyho vubec nemuze srovnavat. Z poctive krasne kourovky se stalo sladke cosi s minimem koure.
To už jsem zaslechl od více lidí. Také se teď hodně diskutuje odstranění nápisu non-chill filtered z lahví Glendronachu. Nevím co z toho jde za ní, ale Billy Walker měl asi větší volnost než ona. 🙂
No, kazdopadne jsem mel moznost vyzkouset neco malo z nove nabidky Benriachu a musim rici, ze ac to byla moje oblibena palirna a jeji whisky mi moc chutnaly (at peated ci unpeated), tak ted se s ni nejak nemuzu ztotoznit. Mozna tak jeste s necim, co mel pod palcem jeste Billy a oni to ted postupne vydavaji, ale tam ta cena je zase pro me vysoka.
Proto jsem zacal vyhledavat to, co nove vydava Billy a zase jsem spokojeny. Jen ty Billyho kourovky mi chybi. Ale to doufam Billy brzo napravi, az dozraje cas nebo vlastne destilat.