Whisky týdeník 8/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Tentokrát se podíváme i za hranice Skotska. Nejdříve však začneme v Campbeltownu u nové edice whisky Longrow Red. Pak se přesuneme do palírny Highland Park na novou limitovanou single cask whisky. Nakonec na skok zavítáme do Irska, kde se mrkneme na 45letou whisky z palírny Midleton, a pak do Anglie, kde se podíváme na novinky z palírny Bimber.

Palírna Springbank představila nový Longrow Red

Nová whisky Longrow Red 13yo

Každý rok vydává známá palírna z Campbeltownu limitovanou edici své rašelinné whisky Longrow. Pokaždé pro dozrávání vyberou jiné sudy po víně. Letos padla volba na sudy po víně Cabernet Sauvignon z vinařství Mont Gras’ Intriga na úpatí chilských And.

Nová whisky Longrow Red 13yo zrála 10 let v sudech po bourbonu. Na další 3 roky se pak přesunula do sudů po víně Cabernet Sauvignon. Nalahvována byla s obsahem alkoholu 51,6%.

Ve whisky ucítíte tóny rebarbory, ostružin a zázvoru. V chuti pak můžete najít letní bobule, červená jablka, černý čaj či kozí sýr.

Nová whisky je v prodeji od 21. února. Celkem bylo vytvořeno 9 000 lahví. Přibližná cena je 57£.

Campbeltown, 13yo, 51,6% abv, Bourbon casks & Cabernet Sauvingon barrels, 57£

Speciální Highland Park pro londýnské letiště

Nová whisky Highland Park 12yo

Palírna Highland Park představila limitovanou single cask whisky, která bude k dostání pouze v obchodech World of Whiskies v bezcelních zónách londýnského letiště Heathrow.

Highland Park Single Cask for World of Whiskies zrála 12 let v sudu po sherry typu puncheon z amerického dubu bílého. Lahvována byla v sudové síle s obsahem alkoholu 64,4%. Ve whisky naleznete tóny vanilky, mandlí a kouře. Po ochutnání pak ucítíte marcipán, citrónovou kůru a vanilku.

Jednu z 642 lahví můžete od 20. února zakoupit v obchodech World of Whiskies na všech čtyřech terminálech letiště Heathrow. Cena je 105£.

Highlands, 12yo, 64,4% abv, first-fill American oak & sherry puncheon casks, 105£

45letá whiskey z uzavřené irské palírny Midleton

Nová whisky Midleton 45yo

Společnost Irish Distillers (patřící pod Pernod Ricard) představila první whiskey z jejich nové limitované řady Midleton Very Rare Silent Distillery, v rámci které budou, až do roku 2025, vydávat každý rok jednu whiskey.

Nová 45letá Midleton Very Rare Silent Distillery Chapter One je, za posledních 16 let, prvním oficiálním vydáním whiskey z uzavřené staré palírny Midleton. Whiskey zrála v sudu po sherry a vydestilována byla v roce 1974 v období, kdy mistr palírny Max Crockett experimentoval s rašelinou whiskey. Jedná se tak o jedinou kouřovou whiskey, která v rámci této řady vyjde. Whiskey je lahvovaná s obsahem alkoholu 51,2%.

Celkem bylo vytvořeno 48 lahví. Cena jedné je 32 000£.

Nové single cask whisky z mladé palírny Bimber

Nová whisky Bimber

Londýnská palírna Bimber představila první edici své whisky, která bude dostupná pouze v palírně. Nová edice se skládá ze tří single cask whisky a jedním new make destilátem.

Sherry Cask #34 byl naplněn v roce 2016, v roce ve kterém v palírně začala výroba. Whisky byla lahvována je s obsahem alkoholu 53,9%. Vytvořeno bylo 65 lahví s cenou 80£.

Virgin Cask #28 byl také naplněn v roce 2016. Whisky byla lahvována je s obsahem alkoholu 53,1%. Vytvořeno bylo 70 lahví s cenou 75£.

Peated Finish #64PF je první whisky z palírny Bimber, která byla na dozrávání přesunuta do jiného sudu. V tomto případě byl tím sudem sud po whisky z ostrova Islay a whisky v něm strávila jeden rok. Whisky byla lahvována je s obsahem alkoholu 54,2%. Vytvořeno bylo 100 lahví s cenou 75£.

New Make Batch 172 byl vytvořen pro fanoušky palírny, které zajímá, jaký destilát se plní do sudů. Bylo stočeno 100 lahví s obsahem alkoholu 63,5%, který odpovídá síle, v které se plní do sudů. Cena je 38£.

Whisky nebyly filtrované za studena a v palírně jsou dostupné od 20. února.


Čtěte také:

Whisky týdeník 7/2020

PoznejWhisky na sociálních sítích

Recenze Svach’s Old Well Whisky Petr Vok Triple Wood

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Dvořáček
4 let před

Ahoj Honzo,
stejnou whisky v plátěnném obalu stáčí Highland Park pro Německo.
Jsou ještě k mání 2 láhve v jednom Německém whisky shopu:
Highland Park – 2005/2017 for Germany, 63,2% refill Butt # 4250, 624 bott. 160 Euro
Highland Park / 2004{2017 for Germany, 65,8% first fill american Oak Butt # 6687 170 Euro
Trochu info pro zájemce.
Přeji hezký víkend.
Petr

Admin
4 let před

Super, díky za doplňující informace.
Honza