Whisky týdeník 51/2019

Vítám Vás u posledního Whisky týdeníku roku 2019. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto předvánočním čase objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Tentokrát se nám tu sešly samé starší kousky. 51letou whisky si v rámci své Custodians Collection připravila palírna Tullibardine. Palírna Glen Moray zase představila 25letou whisky. Royal Salute přidává dvě nové whisky do duty free obchodů. Na stejné místo pak také míří nová 35letá whisky Macallan z edice Golden Age of Travel.

Palírna Tullibardine představila 51letou whisky

Nová whisky Tullibardine

Nová 51letá whisky k nám přichází ze Skotské vysočiny, z palírny Tullibardine. Jedná se již o čtvrtou whisky z jejich Custodians Collection.

Whisky Tullibardine 1964 byla vytvořena ze tří speciálně vybraných sudů. Z těchto sudů pak bylo stočeno 242 lahví. Obsah alkoholu, stejně jako cena láhve, nebyly v době psaní článku známé. Z whisky na vás zavane vůně koženého křesla, rozkvetlé louky či letního ovoce. V chuti pak naleznete mandle obalené v čokoládě a tóny ananasu.

Pokud si tuto whisky zakoupíte, stanete se doživotním členem klubu Tullibardine Custodians Club. Je to poděkování za podporu značky Tullibardine.

Nová 25letá whisky Glen Moray

Nová whisky Glen Moray

Palírna Glen Moray z oblasti Speyside připravila novou whisky, která byla destilovaná v roce 1994.

Nová whisky Glen Moray 25 Years Old Port Cask Finish zrála v sudech po bourbonu. Poté dozrávala v sudech po portském z oblasti Porto Cruz. Nakonec byla nalahvována s obsahem alkoholu 43%.

Ve whisky naleznete tóny tropického ovoce, zázvoru a lékořice. Po napití se vám ústa naplní chutí ovoce a vanilky s náznakem hořké čokolády.

Bylo vyrobeno 2 700 lahví této whisky. Cena láhve je 175£.

Speyside, 25yo, 43% abv, ex-Bourbon barrels & ex-port casks, 175£

Dvě novinky pro bezcelní zóny od Royal Salute

Dvě nové blended whisky značky Royal Salute se objeví na pultech duty free obchodů. Zatím co nová 25letá whisky rozšíří základní řadu, whisky 52letá je velmi limitovaná.

Nová whisky Royal Salute

Royal Salute 52 Year Old Single Cask Finish je první whisky v edici Time Series. Po smíchání zrála dalších 14 let v jednom sudu. Ve whisky ucítíte tóny zralých švestek, karamelizovaných jablek a ořechů v čokoládě. V chuti jsou to pak tóny pomerančové marmelády s náznaky zázvoru a hřebíčku.

Z celkových 106 karaf této whisky, je jich 35 určeno pro obchody v bezcelních zónách. Whisky dostanete v ručně vytvořené karafě v krabici tvořené z pěti vrstev dřeva. Tuto krásu dostanete za 30 000$.

Royal Salute 25 Year Old Treasured Blend pak rozšíří nabídku značky v duty free obchodech. Whisky je inspirována anglickými korunními klenoty. Whisky v sobě kombinuje dekadentní sladkost s tóny ovoce, karamelu a hořké čokolády.

Whisky s cenovkou 260$ dostanete v porcelánové láhvi se zlatým zdobením.

Macallan připomíná zlatý věk cestování

Známá palírna ze Speyside vydává pátou a také poslední whisky v rámci své řady Golden Age of Travel, která je určená pro řetězce duty free obchodů.

Nová whisky Macallan

Macallan The Golden Age of Travel: The Air Ship byla destilována v roce 1940. V roce 1975 byla po 35 letech zrání nalahvována. Pro toto vydání však byla ještě v roce 2019 pře-lahvována. Whisky je lehce kouřová, květinová s tóny pomerančů a sušeného ovoce. V chuti ucítíte hořkou čokoládu a nádech zázvoru.

Každá předchozí whisky z této řady se prodávala v karafě inspirované nějakým druhem cestování z 30. let. Na karafách jste mohli vidět parník, letadlo, parní vlak či automobil. Nakonec přišla na řadu vzducholoď.

Celkem je k dispozici 48 karaf, každá uložená v koženém kufříku. Whisky můžete zakoupit v bezcelních zónách na velkých letištích. Raději si ji pak sebou vezměte v příručním zavazadle na palubu. Vyjde vás totiž na 50 000$.

Speyside, 35yo, 50 000$


Čtěte také:

Whisky týdeník 50/2019

Recenze Trebitsch Czech Single Malt Whisky

Palírna Nc’nean spouští crowfundigovou kampaň

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments