Whisky týdeník 50/2019

Vítám Vás u nového vydání Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se tento týden objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Tento týden se nám sešly hned dvě novinky z mladých skotských palíren. Palírna Kingsbarns vydává druhou whisky ve své edici pro členy věrnostního klubu a palírna Eden Mill vydává novou whisky u příležitosti dne svatého Ondřeje. Palírna Glenrothes pak představila whisky pro duty free obchody a nezávislá stáčírna z USA vydává svou první edici skotské whisky.

Palírna Kingsbarns slaví páté výročí

nová whisky Kingsbarns

Mladá palírna z oblasti Lowlands slaví již 5. narozeniny a při té příležitosti vydává svou druhou whisky v rámci edice Founders’ Club, edice určené pro členy věrnostního klubu palírny Kingsbarns.

Nová whisky Kingsbarns Founders’ Reserve 2019 zrála v omlazených (STR) barikových sudech po červeném víně z Portugalska. Lahvována byla v sudové síle s obsahem alkoholu 61,1%. Ve whisky ucítíte tóny kořenité marmelády, rozinek a jablečné brandy.

Whisky je určená pouze členům věrnostního klubu Founders’ Club. Vytvořeno bylo 3 000 lahví.

V roce 2018 vyšla první whisky z této edice. Celkem je, v rámci edice Founders’ Club, naplánováno pět whisky. Minulý rok také vyšla vlajková loď jejich nabídky, whisky Dream to Dram.

Lowlands, NAS, 61,1% abv, red wine barriques

Nová whisky z palírny Eden Mill

Nová whisky Eden Mill

I další mladou palírnu Eden Mill najdete v oblasti Lowlands. A ta teď vydává, při příležitosti dne svatého Ondřeje (St. Andrew’s Day), svou novou limitovanou whisky.

Eden Mill St Andrews 2019 je single malt whisky, která zrála v kombinaci sudů po sherry oloroso a Pedro Ximénez a po bourbonu. Lahvována byla s obsahem alkoholu 46,5%. Dle slov mistra palírny Scotta Fergusona, jde o nejvíce vzrušující whisky, co palírna za pět let svého provozu vytvořila.

Celkem je dostupných 3 000 lahví s cenovkou 79£. Whisky dostanete v dárkové krabici zdobené expertkou na linoryt Hilke MacIntyre, která se inspirovala klíčovými momenty v historii palírny Eden Mill. Whisky můžete zakoupit na stránkách palírny zde.

Na jaře minulého roku palírna představila svou první whisky. Poté následovala řada Hip Flask. Jednalo se o edici sedmi whisky ve 20cl balení, při kterých experimentovali se sladem a sudy.

Lowlands, NAS, 46,5% abv, oloroso & pedro ximenez hogsheads & bourbon barrels, 79£

Glenrothes vydává novou whisky pro duty free v Londýně

Nová whisky Glenrothes

Palírna Glenrothes si pro nás připravila již druhou whisky z jejich řady Exclusive Single Cask Series určené pouze pro bezcelní zóny.

Glenrothes Exclusive Single Cask 19 Year Old je single cask whisky, která zrála v sudu po bourbonu číslo #8190 od 21 června roku 1999. Po 19 letech byla stočena v sudové síle s obsahem alkoholu 54,4%. Ve whisky naleznete tóny koření a třešní.

Celkem je dostupných 274 lahví. Whisky můžete zakoupit pouze v řetězci obchodů World Duty Free na londýnském letišti Heathrow. Cena je 185£.

Speyside, 19yo, 54,4% abv, ex-bourbon cask, 185£

Nezávislá stáčírna z USA vydává své první skotské whisky

Nová whisky Perfect Fifth

Jedna z prvních nezávislých stáčíren ve Spojených státech, The Perfect Fifth z Miami, vydává svou první edici skotských whisky. V této edici najdeme single malt whisky z palíren Highland Park, Springbank a Glen Scotia a jednu single grain whisky z palírny Cambus.

  • The Perfect Fifth Highland Park 1987 zrála 31 let ex-sherry sudu typu hogshead. Stočeno bylo 185 lahví s obsahem alkoholu 47,1%. Cena je 3 000$.
  • The Perfect Fifth Springbank 1993 zrála 25 let ex-sherry sudu typu hogshead. Stočeno bylo 522 lahví s obsahem alkoholu 52,3%. Cena je 1 500$.
  • The Perfect Fifth Glen Scotia 1992 zrála 27 let. Stočen byl neznámý počet lahví s obsahem alkoholu 45,9%. Cena je 850$.
  • The Perfect Fifth Cambus 1976 zrála 42 let ex-bourbon sudu. Stočeno bylo 138 lahví s obsahem alkoholu 57,6%. Cena je 1 250$.

Whisky bude dostupná v obchodech v Los Angeles a na stránkách společnosti The Perfect Fifth.


Čtěte také:

Whisky týdeník 49/2019

Nejcennější sbírka whisky na světě

Palírna Holyrood nabízí nový věrnostní program

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments