Whisky týdeník 5/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. I tentokrát tu máme samé pěkné kousky. První novinkou je lahůdka pro sběratele a investory z palírny Macallan. Dále tu máme poslední část edice Prometheus, kterou vytváří Glasgow Distillery. Poslední láhev pak představila společnost Douglas Laing, která uzavírá edici Old Particular Elements whisky z palírny Jura.

Nový Macallan Folio 5

Nová whisky Macallan Folio 5

Minulý měsíc vyšla další whisky z edice Archival Series z palírny Macallan. Abyste si tuto whisky mohli zakoupit, museli vás vylosovat v ballotu na stránkách palírny. Těm, kterým se to nepodařilo, se naskýtá další možnost jak tuto sběratelskou whisky zakoupit. Objeví se totiž na vybraných letištích.

Nová whisky Macallan Archival Series Folio 5 je NAS whisky lahvovaná s obsahem alkoholu 43%. Ucítíte v ní tóny datlí, fíků, karamelu či zázvoru. Po napití pak můžete rozeznat rozinky, datle nebo vanilkové crème brûlée.

Celkem v rámci edice Archival Series vyjde 24 plnění. První whisky se objevila v roce 2015 a toto je již pátý přírůstek. Cílem této edice je připomenout reklamní kampaně palírny Macallan ze 70., 80. a 90. let.

Whisky můžete zakoupit v obchodech Macallan Butiques na letištích London Heathrow, Dubai a Taiwan Taoyuan za 250£.

Speyside, NAS, 43% abv, ex-sherry casks, 250£

Poslední whisky z edice Prometheus

Nová whisky Prometheus

Glasgow Distillery Company představila 30letou single malt whisky z neznámé palírny z oblasti Speyside. Jde o poslední whisky z jejich edice Prometheus.

Prometheus 30 Years Old je kouřová whisky, která zrála v ex-sherry sudech typu butt. Lahvována byla v sudové síle s obsahem alkoholu 51,8%. Nebyla filtrována za studena. Ve whisky ucítíte aroma karamelu, rozinek a koření, po kterých následuje chuť vanilkových sušenek, pomerančové marmelády, vlašských ořechů. Nakonec přijde kouřový závěr.

Celkem bylo vytvořeno 544 lahví této whisky. Každou dostanete v dárkovém boxu. Whisky můžete zakoupit zde na stránkách Glasgow Distillery za cenu 1 250£.

V předchozích letech vyšly v této edici whisky Prometheus 26yo, Prometheus 27yo a Prometheus 28yo.

Speyside, 30yo, 51,8% abv, ex-sherry butts, 1 250£

Poslední element od Douglas Laing

Nová whisky Jura 12 Year Old Water Edition

Společnost Douglas Laing vydává poslední whisky v limitované edici Old Particular Elements. Jako poslední element přišla na řadu voda, kterou reprezentuje whisky z palírny Jura.

Nová whisky Jura 12 Year Old Water Edition dozrávala v sudu po sherry Pedro Ximénez. Lahvována byla v sudové síle s obsahem alkoholu 54,3%. Nebyla barvená ani filtrovaná za studena. Ve whisky se snoubí sladké tóny karamelu a tóny vánočního koření spolu se slaností whisky Jura.

Vyrobeno bylo 268 lahví. Cena je 59,99£.

Předchozí whisky, které vyšly v edici Old Particular Elements jsou Craigellachie 12yo Fire Edition, Cameronbridge 27yo Air Edition a Caol Ila 8yo Earth Edition.

Highlands, 12yo, 54,3% abv, ex-sherry butt, 59,99£


Čtěte také:

Whisky týdeník 4/2020

Recenze whisky Big Peat Christmas Edition 2019

Už máte svou living bottle?

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments