Whisky týdeník 37/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna GlenAllachie přestavila zajímavou edici Virgin Oak Series. Z palírny Knockdhu přichází druhá edice whisky anCnoc Peatheart. Společnost Compass Box slaví 20. narozeniny plněním Hedonism Felicitas. Palírna Benromach rozšiřuje svou základní řadu o novou 21letou whisky. Tomatin vydává limitovanou edici Tomatin 2006 Fino Sherry Casks a Douglas Laing vydávají nezávislé plnění whisky Macallan 1993 Vintage.

Virgin Oak Series z palírny GlenAllachie

GlenAllachie, známá palírna ze Speyside, představila novou limitovanou edici Virgin Oak Series. Edice se skládá ze tří 12letých whisky. Každá z těchto whisky zrála v sudech po bourbonu a poté 12 měsíců dozrávala v nových sudech z odlišných odrůd dubů.

GlenAllachie Virgin Oak Series

Whisky GlenAllachie French Virgin Oak Finish dozrávala v sudech ze dřeva z francouzského departmentu Haute-Garonne nedaleko Pyrenejí. Dřevo z tohoto dubu se 15 měsíců sušilo na volném vzduchu.

Whisky GlenAllachie Spanish Virgin Oak Finish dozrávala v sudech typu hogshead ze dřeva z Kantaberského pohoří na severu Španělska, které se vyznačuje chladnějším podnebím a větší vlhkostí než zbytek země.

Whisky GlenAllachie Chinquapin Virgin Oak Finish dozrávala v sudech ze dřeva z oblasti Ozrak v americkém státě Missouri.

Všechny whisky z této edice jsou bez dobarvování a nebyly filtrované za studena. Lahvovány jsou s obsahem alkoholu 48%. Cena za láhev je 59,99£.


anCnoc a srdce (z) rašeliny

anCnoc Peatheart Batch 2

Skotská palírna Knockdhu nám ze svého domova na Skotské vysočině posílá druhou edici své whisky anCnoc Peatheart, jejíž první edice se objevila v roce 2017.

Pro výrobu whisky anCnoc Peatheart Batch 2 byl použit nakouřený slad (40 ppm). Whisky poté zrála v sudech po bourbonu a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46%. Jak uvedl manažer palírny, stupeň nakouření má stejný jako její starší sestra, díky rozdílu v použitých sudech, se však whisky trochu liší.

Whisky je dostupná od 1. října s cenovkou 52£.


Compass Box slaví

Compass Box Hedonism Felicitas

Oblíbená nezávislá stáčírna Compass Box letos slaví 20 let od svého založení. Na oslavu tohoto výročí si připravila novou limitovanou blended grain whisky.

Whisky Hedonism Felicitas v sobě spojuje tři rozdílné obilné whisky, každou destilovanou v jiné dekádě. Výsledná whisky byla lahvována s obsahem alkoholu 53%. Ve whisky naleznete tóny kokosu, karamelu, vanilky či mandlí. Pokud chcete více “toustovou” chuť, Compass Box doporučuje přidat kostku ledu. Celkem bylo vyrobeno 2 226 lahví.

Společnost Compass Box byla založena 23. října 2000. Od té doby již vydala více jak 100 různých whisky a jejich první whisky, nesoucí jméno Hedonism, je první skotská míchaná obilná whisky. Ta nejnovější může být vaše za 140£.


Benromach rozšiřuje svou základní řadu

Benromach 21 Year Old

Palírna Benromach v létě představila nový design své základní řady (psal jsem zde). Nyní palírna základní řadu rozšiřuje o novou 21letou whisky. Je to nejstarší whisky v nabídce palírny od jejího znovuotevření před 22 lety.

Benromach 21 Year Old zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 43%. Ve whisky můžete nalézt tóny sherry, zázvoru a pomerančů s náznaky kouře.

Nová whisky se v nabídce palírny Benromach postaví po bok whisky 10leté, 15leté a 2009 Cask Strength Vintage. Cena nové whisky je 129,99£.


Nová limitovaná edice z palírny Tomatin

Tomatin 2006 Fino Sherry Casks

Palírna Tomatin vydává novou limitovanou edici whisky, která dozrávala v sudech po sherry Fino, nejsušším a nejsvětlejším druhu sherry.

Nová whisky Tomatin 2006 Fino Sherry Casks je 13letá whisky zrající v sudech po bourbonu a dozrávají v sudech po sherry Fino. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46%. Po přičichnutí ve whisky ucítíte pečená jablka, mandlový koláč, citróny či olivový olej.

Tato limitovaná edice je určená pouze pro Velkou Británii. Celkem bylo vyrobeno 1 691 lahví. Cena je 85£.


Nový člen řady XOP The Black Series

Nezávislá stáčírna Douglas Laing přidává novou whisky do své řady raritních stáčení Xtra Old Particular (XOP) Black, v rámci které představuje vzácné a staré whisky. Letošní druhý přírůstek je z palírny Macallan.

Macallan 1993 Vintage

Jak už název napovídá, nová whisky Macallan 1993 Vintage byla vydestilovaná v prosinci roku 1993. Whisky poté 26 let zrála v sudu typu butt. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 56,4%. Whisky vám nabídne tóny sušeného ovoce, mléčné čokolády a medového sladu.

Celkem bylo ručně naplněno 244 lahví této zcela jistě výborné whisky. Jedna z nich může být vaše za 2 150£.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments