Whisky týdeník 37/2019

Vítáme Vás u nového vydání Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se tento týden objevila? Jste na správném místě. Tento týden nás zásobují hlavně palírny z Highlands. Dvě limitované whisky představuje palírna Tomatin. Palírna Fettercair přidává dvě whisky do své řady pro duty free obchody a ze ztracené palírny Littlemill přichází 29letá whisky. Palírna Knockdhu pak slaví 125leté výročí založení limitovanou edicí.

Dvě nové limitované whisky z palírny Tomatin

Tomatin Limited Edition
Tomatin Limited Edition

Z oblasti Highlands k nám míří dvě nové limitované whisky palírny Tomatin. 10letá ze sudů po karibském rumu a 12letá ze sudů po sherry Amontillado.

Tomatin 2009 Caribbean Rum Finish zrála 9 let v sudech po bourbonu a pak rok dozrávala v sudech po karibském rumu. To jí dodalo tóny tropického ovoce či slaného karamelu. Lahvována byla s obsahem alkoholu 46% a bylo stočeno 7 200 lahví. Cena je 49 liber.

Také Tomatin 2006 Amontillado Sherry Finish zrála 9 let v sudech po bourbonu. Pak se však, na další tři roky, přesunula do sudů po sherry. Ve whisky s obsahem alkoholu 46% naleznete tóny hořké čokolády a sušeného ovoce s náznakem ořechů. Dostupných bude 5 400 lahví a cena je 60 liber.

Obě whisky budou dostupné celosvětově.

Highlands, 10yo, 46% abv, ex-Bourbon & rum casks, 49£
Highlands, 12yo, 46% abv, ex-Bourbon & sherry casks, 60£

Fettercairn uvádí nové whisky pro duty free

Fettercairn 16yo & 23yo
Fettercairn 16yo & 23yo

Také další dnešní novinka přichází ze Skotské vysočiny. Palírna Fettercairn přidává do své řady určené pro duty free obchody novou limitovanou 16letou a 23letou whisky.

Obě whisky zrály pouze v sudech po bourbonu. Mladší z nich Fettercairn 16 Year Old má obsah alkoholu 46% a láhve o objemu 1 litr se v duty free obchodech objeví s cenovkou 80 liber. Starší Fettercairn 23 Year Old má obsah alkoholu 47% a v duty free obchodech se objeví v klasické 70cl láhvi s cenou 200 liber.

Obě whisky se tento měsíc představí na výstavě Tax Free World Association World Exhibition. Dostupné pak budou začátkem příštího roku a v edici palírny určené pro duty free obchody se tak připojí k 12leté Fettercairn Pedro Ximénez Sherry Cask Edition.

Highlands, 16yo, 46% abv, ex-Bourbon cask, 80£
Highlands, 23yo, 47% abv, ex-Bourbon cask, 200£

Nová whisky ze zaniklé palírny Littlemill

Palírna Littlemill se nacházela v oblasti Lowlands. Uzavřená byla v roce 1994. O deset let později ji zničil požár. Kotle, které se podařilo zachránit, jsou ve spřátelené palírně Loch Lomond.

Littlemill 29 Year Old byla do sudů uložena čtyři roky před uzavřením palírny. Zrála v sudech po bourbonu a dozrávala v sudech po sherry oloroso a v sudech z francouzského dubu. Ve whisky naleznete tóny jablek, zralých hrušek a kiwi. Lahvována byla s obsahem alkoholu 47,3%.

Whisky je zatím posledním přírůstkem do edice Littlemill Private Cellar, kterou vytvořila společnost Loch Lomond Group poté, co získala zbývající zásoby whisky z této ztracené palírny.

Whisky dostanete v křišťálové karafě, na které uvidíte polohu palírny blízko řeky Clyde. Dále v balení naleznete 5cl miniaturu, kousek sudu z palírny Littlemill a booklet obsahující oficiální tasting notes. To vše za 2 750 liber. Pokud máte zájem, neváhejte. Dostupných je pouhých 600 lahví.

Lowlands, 29yo, 47,3% abv, ex-Bourbon & sherry casks, 2750£

Palírna Knockdhu slaví 125 let od založení

AnCnoc 125th Anniversary
AnCnoc 125th Anniversary

Palírna Knockdhu slaví své výročí dvojicí limitovaných whisky AnCnoc. Právě pod tímto jménem naleznete whisky z produkce této palírny z Highlands. Toto jméno nese od roku 1993, kdy znovu uvedla svou whisky na trh. Palírna tak chtěla vyloučit záměnu s whisky z palírny Knockando.

AnCnoc 16 Year Old Cask Strength zrála v sudech po bourbonu. Je plná tónů typických pro ex-bourbon sudy, vanilky a kokosu. Lahvována byla v sudové síle s obsahem alkoholu 56,3%. Stočeno bylo 500 lahví a cena je 100 liber.

Pro whisky AnCnoc Peat byla použita kombinace sudů po bourbonu a sudů ze španělského dubu. Tyto sudy, spolu s nakouřeným sladem, dodaly rašelinné i sladké tóny. Tato NAS whisky byla lahvována s obsahem alkoholu 46%. Také této whisky bylo stočeno 500 lahví. Cena je 80 liber.

Highlands, 16yo, 56,3% abv, ex-Bourbon cask, 100£
Highlands, NAS, 46% abv, ex-Bourbon cask & spanish oak butts, 80£


Čtěte také:

Přichází první whisky vytvořená umělou inteligencí

První palírna sladové whisky v Číně

Skotské palírny #23 – Caol Ila


Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments