Whisky týdeník 36/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. The Whisky Exchange představil festivalové whisky pro letošní Whisky Show. Palírna Ardnamurchan představila svou inaugurační whisky. Palírna Dalmore přidává novou 12letou whisky do řady Principal Collection. Novou 46letou whisky připravila palírna Fettercairn. Highland Park přidává novou whisky v sudové síle do své základní řady a palírna Tobermory rozšiřuje svou základní řadu o novou 23letou whisky.

Speciální whisky pro Whisky Show London

Každoroční londýnská Whisky Show se letos přesunula do virtuálního prostoru, kde 2. – 9. října proběhne Virtual Whisky Show. Internetový obchod a pořadatel festivalu The Whisky Exchange však i letos přichystal edici tří festivalových single cask whisky.

The Whisky Show

Imperial 1994 26 Year Old byla destilována 22. srpna roku 1994 a lahvována 11. září 2020. Palírnu Imperial však už na mapě Skotska nenajdete. Její brány se nadobro uzavřely v roce 1998. Poté byla zbourána a o 17 let později na jejím místě vyrostla nová palírna Dalmunach. Whisky byla lahvována s obsahem alkoholu 45,3%. Cena je 199£.

Ardbeg 2000 20 Year Old byla destilována 6. dubna 2020. Do 5. srpna pak zrála v sudu (typ hogshead) po bourbonu. Lahvována byla s obsahem alkoholu 57,2%. Cena je 399£.

Girvan 1989 30 Year Old je grain whisky ze stejnojmenné palírny z oblasti Lowlands. Destilována byla 17. prosince 1989 a lahvována byla 9. září 2020 s obsahem alkoholu 51,8%. Cena je  135£.

Každá láhev má na sobě unikátní kód, který vám umožní přístup do speciální části stránek Whisky Exchange. Zakoupit je budete moci nakoupit na stránkách Whisky Exchange. Majitelé vstupenek na Whisky Show pak budou mít přednostní právo.


Inaugurační whisky z palírny Ardnamurchan

Ardnamurchan

V roce 2014 založila nezávislá stáčírna Adelphi palírnu Ardnamurchan. Ta se vydala trochu jinou cestou než je zvykem a na první oficiální whisky nás nechala čekat dlouhých šest let. Nyní je čekání všech fanoušků této palírny u konce.

Inaugurační single malt whisky z palírny Ardnamurchan je šestiletá whisky, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Kombinuje v sobě nakouřený a nenakouřený destilát. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46,8%. Whisky nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Whisky jde do prodeje 5. října. Cena za láhev je 45£.


Nová 12letá whisky z palírny Dalmore

Dalmore 12 Year Old Sherry Cask Select

Palírna Dalmore, která minulý rok oslavila 180 let od svého založení, přichází s novou 12letou whisky ze své řady Principal Collection.

Whisky Dalmore 12 Year Old Sherry Cask Select zrála 10 let v ex-bourbon sudech z amerického bílého dubu. Zbylé roky pak dozrávala v sudech po sherry oloroso a Pedro Ximénez. Lahvována byla s obsahem alkoholu 43%. Naleznete v ní tóny karamelizovaného pomeranče, zázvoru, sultánek či medu.

Cena whisky je 69,99£ a zakoupit jí můžete na e-shopu The Whisky Shop.


Palírna Fettercairn představila novou whisky

Fettercairn 46 Year Old

Palírna Fettercairn letos představila již celou řadu novinek. Po nové 16leté a 22leté whisky nyní přichází rovnou whisky 46letá.

Whisky Fettercairn 46 Year Old byla destilována 8. května 1973 a od té doby zrála v sudech po bourbonu. Na poslední 4 roky se pak přesunula do sudů po portském. Lahvována byla s obsahem alkoholu 42,5%. Whisky vás okouzlí tóny zralých banánů, citrusů či švestek.

Whisky se na pulty obchodů dostala v průběhu září. Případní zájemci si však musí připravit 8 500£.


Sudová síla z palírny Highland Park

Highland Park Cask Strength Release No. 1

Známá palírna ze skotských Orknejí rozšiřuje svou základní řadu o první whisky v sudové síle. Whisky bude vycházet v pravidelných edicích, které se budou lišit použitými sudy.

Highland Park Cask Strength Release No. 1 zrála v sudech po sherry. Lahvována byla v sudové síle s obsahem alkoholu 63,3%. Najdete v ní tóny vřesového medu a čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku.

Nová sudovka se do prodeje dostane během října. Cena bude 60£.


Palírna Tobermory rozšiřuje základní řadu

Palírna Tobermory, jejímž domovem je skotský ostrov Mull, produkuje dvě značky whisky. Kouřovou Ledaig a nekouřovou Tobermory. A právě základní řada Tobermory se nyní rozšíří o novou whisky.

Tobermory 23 Year Old

Nová whisky Tobermory 23 Year Old zrála v sudech po sherry oloroso. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46,3%. Ve whisky naleznete tóny vanilky, pomerančové kůry a praženého sladu. Spolu s novou whisky byl vytvořen zlato-stříbrný quaich (tradiční skotská mísa na pití), který bude příští měsíc vydražen v charitativní aukci.

23letá Tobermory se do prodeje dostane během následujících týdnů. Cena je 320£.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk
3 let před

Nevíte někdo, kde bude k dostání Ardnamurchan Inaugural? Je 5.10. a nikdo ho nemůžu najít :D.