Whisky týdeník 34/2019

Vítáme Vás u nového vydání Whisky týdeníku. Dnes začneme s palírnou Highland Park a poslední whisky jejich vikingské trilogie. Pak si odskočíme do Londýna a podíváme se na první whisky z palírny Bimber. Pak se zasníme u 40leté whisky ze ztracené palírny Brora. Navštívíme hudební festival a exkluzivní whisky z palírny Glenkinchie. Nakonec se koukneme na novou whisky z palírny Glen Moray.

Nejkouřovější Highland Park uzavírá vikingskou trilogii

Nové whisky Highland Park Valfather
Highland Park Valfather

Highland Park Valfather je poslední přírůstek do edice Viking Legend. Whisky zrála ve znovupoužitých sudech. Délka zrání však není známá. Lahvována byla s obsahem alkoholu 47%. Zajímavostí je, že jde o nejkouřovější whisky z této orknejské palírny. Najdete v ní aroma svěžích jablek a voňavých hrušek a tóny crème brûlée a nádech papriky.

Viking Legend je řada whisky inspirovaná mytickým Ragnarokem. První vyšla v roce 2017 Valkyrie. Začátkem tohoto roku přibyl Valknut a teď se řada uzavírá whisky Valfather. Tak se v legendách označuje Odin, nejmocnější z nordských bohů.

Whisky je dostupná celosvětově s cenovkou 60 liber.

ostrovy, NAS, 47% abv, refill casks, 60£

První single malt whisky z palírny Bimber

Nové whisky Bimber the First
Bimber the First

Londýnská palírna Bimber vydává první limitovanou edici své whisky. Bimber the First zrála 3 roky v sudech po sherry Pedro Ximénez. Stočena byla v sudové síle o 54,2% abv.

Palírna chce zákazníky podpořit, aby láhev nebrali jako investiční příležitost, ale opravdu ji otevřeli a ochutnali. Vyhlásila proto soutěž o 10 soukromý degustací s mistrem palírny, na kterých budou mít možnost, jako první na světě, ochutnat další whisky z této palírny. Podmínkou soutěže je foto whisky s vytaženým korkem a s hashtagem #WeAreBimber.

Pouhých 1 000 lahví půjde do prodeje 13. září. 800 jich bude nabízeno přes e-shop The Whisky Exchange, zbylých 200 bude uvolněno celosvětově. Cena je 120 liber.

Anglie, 3yo, 54,2% abv, PX sherry, 120£

Uzavřená palírna Brora slaví 200 let od založení

Nové whisky The Brora 40 Year Old 200th Anniversary
The Brora 40 Year Old 200th Anniversary

Palírna byla založena v roce 1819. Definitivně pak byla uzavřena v roce 1983 v době krize skotské whisky. Whisky z této palírny, připomínající svým stylem whisky z Islay, je označována jako jedna z nejlepších skotských whisky. Do prodeje se však dostávají jen plnění ze starých zásob a tomu odpovídá i cena těchto lahví.

K oslavě výročí založení palírny si majitel, společnost Diageo, přichystal vydání The Brora 40 Year Old 200th Anniversary. Tato whisky zrála, od roku 1978, ve dvanácti sudech typu hogsheads z amerického dubu. Z těchto sudů bylo stočeno 1 819 lahví, jejichž počet odpovídá roku založení. Whisky byla lahvována s obsahem alkoholu 49,2%. Cena za láhev je 4 500 liber.

Brora však ještě neřekla své poslední slovo. Minulý rok oznámila společnost Diageo plány na znovuoživení palíren Brora a Port Ellen (Islay). V palírně tak v současné době probíhá masivní rekonstrukce. Otevření palírny je plánováno na příští rok.

Highlands, 40yo, 49,2% abv, american oak hogsheads, 4 500£

Glenkinchie spolupracuje s hudební přehlídkou

Nové whisky Glenkinchie Tattoo
Glenkinchie Tattoo

Palírna Glenkinchie se spojila s právě probíhajícím hudebním festivalem Royal Edinburgh Military Tattoo a vytvořila při této příležitosti limitovanou edici, která je vydána jako oficiální whisky přehlídky.

Glenkinchie Tattoo je whisky bez udání věku. Týmy z palírny a z přehlídky vybrali whisky zrající v omlazených sudech hogsheads a barrelech z amerického dubu. Whisky pak byla lahvována s obsahem alkoholu 46%. Ve whisky můžete nalézt tóny sušeného ovoce či máslových sušenek.

Stočeno bylo 6 000 lahví. Ty si, za cenu 65 liber, můžete zakoupit v obchodě Royal Edinburgh Military Tattoo či přímo v palírně.

Royal Edinburgh Military Tattoo je série přehlídek vojenských bubeníků a armádních kapel britských a mezinárodních ozbrojených sil. První ročník se konal v roce 1950. Letos festival přiláká 220 000 diváků.
Pokud Vás zaujal název, na Wikipedii se můžete dočíst, že původní význam Military Tattoo je odvozen od vojenského bubenického vystoupení, ale dnes se tento pojem používá k obecnému označení armádního hudebního vystoupení. Pojem se datuje od 17. století, kdy britská armáda bojovala v Belgii a Nizozemí. Bubeníci z posádky byli každý večer ve 21:30 hod. rozesláni do okolních měst informovat vojáky, že je čas vrátit se do kasáren. Proces známý jako „doe den tap toe“ (staroholandsky „zavírání pípy“), byl pokynem hostinským k zastavení čepování piva a k odeslání vojáků domů na noc. Bubnovalo se až do doby zákazu vycházení v 22:00 hod.

Lowlands, NAS, 46% abv, rejuvenated hogsheads & american oak barrels, 65£

Glen Moray přidává 21letou whisky do své základní řady

Nové whisky Glen Moray 21 Year Old Portwood Finish
Glen Moray 21 Year Old Portwood Finish

Nová Glen Moray Portwood Finish se dostává do základní nabídky palírny jako součást řady Elgin Heritage. Tato 21letá whisky zrála v sudech po bourbonu a dozrávala v sudech po portském. Získala tak tóny černého rybízu a lékořice s karamelovým a čokoládovým zakončením. Lahvována byla s obsahem alkoholu 46,3%.

Whisky byla původně vydána exkluzivně pro festival Whisky Fringe, který se konal od 9. do 11. srpna. Od 12. srpna je již dostupná celosvětově za cenu 125 liber.

Edice Elgin Heritage je edice, kterou palírna Glen Moray označuje jako dostupný kousek luxusu. Tato edice také obsahuje whisky Fired Oak inspirující se bourbonem. Palírna má také edici Curiosity Collection, v rámci které experimentuje s dozráváním whisky. Nedávno vyšlá Rhum Agricole Project je součástí právě této edice.

Speyside, 21yo, 46,3% abv, ex-Bourbon & port casks, 125£

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments