Whiskey novinky z USA 4/2021

Po dvou týdnech jsme tu opět se žhavými whiskey novinkami z USA. Mnoho z nich pochází z Kentucky, ale i tak projedeme Spojenými státy křížem krážem a jednou nohou dokonce navštívíme i severní sousedy z Kanady. A na závěr si povíme o jedné speciální whiskey lahůdce.

Blood Oath Pact No. 7

Blood Oath Pact No. 7

Palírna Lux Row Distillers z Kentucky oznámila vydání nového plnění Blood Oath s pořadovým číslem sedm. Jedná se o kombinaci tří Kentucky Straight bourbonů (čtrnáctiletý, osmiletý a osmiletý dozrávající v sudech po Sauternes).

Koncept Blood Oath vytvořil v roce 2014 master distiller John Rempe, kterého napadlo vytvořit jedinečnou směs pro opravdové bourbonové milovníky a znalce a to pomocí tří bourbonů. Název odkazuje na skutečnost, že Rempe je jediným, kdo ví, odkud jednotlivé bourbony pochází. On sám tvrdí, že tato konkrétní série se v aromatu i chuti vyznačuje rovnováhou mezi kukuřičnou sladkostí a kořením.

Tento bourbon má 49,3%, k dispozici bude od dubna u specializovaných prodejců v USA a každá z 51 000 lahví stojí 99,99$.


Westland The Inheritance

Westland The Inheritance

Palírna Westland ze Seattlu ve státě Washington se každoročně na apríla ráda baví a vychází s novou whiskey. V letošním roce si vzala na paškál aukční a sběratelský trh a vydává sérii nazvanou The Inheritance. Jde o 25 lahví (doslova „single bottle whiskey“), které budou vydraženy na podporu neziskové organizace Big Table, která pomáhá pracovníkům v restauracích a pohostinství.

Whiskey mají od 3 do 6 let a pohybují se v rozmezí 52,6-63,9% alkoholu. Aukční katalog pak uvádí, že k jejich výrobě byl použit různý slad a také různé sudy (např. po Pineau de Charentes, Moscatelu, Jurançonu, Madeiře, Banyulsu, Amarone nebo Marsale).

Palírna tak po celebritách a sportovních nápojích lehce žertuje s těmi, kteří whiskey pouze sbírají, ale nepijí. Aukce nejen pro ně začíná 1. dubna.  


Krátké zprávy

Woodford Reserve Master’s Collection Batch Proof (2021 Release)
Známá kentucká palírna vydává, jako každý rok na jaře, limitovanou edici lahvovanou v sudové síle. Jedná se o třetí vydání (první v roce 2019 i loňské bylo hodnoceno velice dobře), které má 64,15% alkoholu a cenovku 130$.

Zároveň společnost Brown-Forman odhalila plány na rozšíření palírny Woodford. Výrobní kapacita by se měla zdvojnásobit, což by mělo přispět k uspokojení poptávky po tomto skvělém bourbonu. Rozšíření zahrnuje tři měděné kotlíky, nové fermentační kádě, budovy pro zaměstnance nebo skladovací prostory. Práce by měly být hotovy v létě příštího roku. Tato zpráva přichází jen měsíc poté, co společnost oznámila expanzi v hodnotě 95 mil. dolarů v palírně Old Forester v kentuckém Louisville.

Barrell Seagrass
Značka Barrell vydává rye whiskey, která obsahuje blend různě finišovaných žitných nejen z USA, ale i z Kanady. Kanadská dozrává v sudech po apricot brandy, žitná z Indiany v sudech po Madeiře (Malmsey) a blend žitných z více států a z Kanady pak finišuje v sudech po rhumu agricole z Martiniku. Vše bylo nakonec smícháno spolu s nefinišovanou žitnou do výsledného produktu, ve kterém jsou zdůrazněny tóny mořské trávy. Na první pohled komplikovaný postup je dán tím, že značka Barrell zkrátka nedělá nic jednoduše a míchání vnímá jako své poslání. Limitovaná edice s 59,2% alkoholu stojí 90$.

Virginia Distillery Co. Courage & Conviction
Palírna z Virginie vydává tři verze své tříleté single malt whisky věnované své master blenderce Nancy Fraley, přičemž u každé se zaměřila na jiný typ sudu. Verze Bourbon Cask zrála v ex-bourbonových sudech z Kentucky, Sherry Casksudech po sherry fino, oloroso a Pedro Ximénez a verze Cuveé pak zrála v sudech, které původně obsahovaly červené víno z Evropy a sama palírna je takto nazývá (jedná se o tzv. STR sudy – shaved, toasted, re-charred). Od každé verze bylo vyrobeno 2760 lahví a neliší se ani obsahem alkoholu (46%), ani cenou (85$).

TX Bottled in Bond Single Barrel Bourbon
Texaská palírna Firestone & Robertson Distillery z Fort Worthu rozšiřuje řady svých whiskey a vydává bourbon, který nese označení Bottled in Bond. Je čtyřletý, má 50% alkoholu, stojí 50$ a dostupný je zatím pouze v Texasu. O této značce možná časem ještě uslyšíme, protože Firestone & Robertson‘s Whiskey Ranch koupila v srpnu 2019 společnost Pernod Ricard.

Crater Lake Estate Rye
Oregonská palírna vydává novou rye whiskey, jejíž mashbill obsahuje 100% žita. Žito pochází z polí patřících palírně a výroba této pětileté žitné probíhá od začátku do konce právě v palírně poblíž města Bend. Tím se může naplno odrazit charakter plodiny z tohoto území. Tato rye whiskey má 46,5% alkoholu. Vyrobeno bylo 996 lahví, každá stojí 55$ a k dispozici jsou zatím pouze v Oregonu.

Old Forester The 117 Series High Angle’s Share
Palírna z Kentucky vydává první láhev z nové limitované série, kterou vytvořila Jackie Zykan, master taster značky. Whiskey pochází ze sudů s vysokou rychlostí odpařování, což přináší koncentrovanější aroma i chuť. To navíc umocňuje i podíl alkoholu, jež činí 55%. Každé vydání představí něco jedinečného ze světa experimentů a inovací. Láhve, jejichž cena je 50$ za 375 ml, budou k dispozici pouze v palírně a v některých obchodech v Kentucky.

Jefferson’s Cognac Cask-Finished Rye
Značka Jefferson’s uvádí novou žitnou, která dozrávala 9 měsíců v sudech po cognacu. Ty jsou stále oblíbenější, ale pro zrání žitné se zatím příliš nepoužívají. Tato rye whiskey byla vyrobena v Kentucky Artisan Distillery, kde proběhl celý proces včetně zrání. Má 46% alkoholu, stojí 70$ a měla by být dostupná i v Evropě.

Booker’s 2021-01 „Donohoe’s Batch“
Letošní první várka bourbonu Booker´s jde do prodeje. Nese jméno bývalého hráče NFL Mikea Donohoe, který byl v 80. letech manažerem prodeje a později dokonce výkonným ředitelem společnosti Jim Beam. Zároveň byl dlouholetým přítelem Bookera Noema, vnuka Jima Beama, jehož jméno nese bourbon samotný. Každá šarže tohoto prémiového bourbonu má jiné parametry. Tato konkrétní série zrála 6 let, 11 měsíců a 4 dny, má 62,65% alkoholu a cenovka u každé z lahví je 90$.

Castle & Key Slow Hands Single Barrel Rye
Kentucká palírna Castle & Key, otevřená v roce 2014, uvádí na trh svou první jednosudovou žitnou. Mashbill obsahuje 63% žita, 20% sladového ječmene a 17% kukuřice. První várka byla stočena ze čtyř sudů, přičemž obsah alkoholu se pohybuje od 54,15% do 57,95%. Každá z lahví stojí 60$ a k dispozici jsou pouze v samotné palírně.

A lahůdka na závěr…

Ben & Jerry Whiskey Biz
Nejde sice o novou whiskey, ale za zmínku to s blížícím se létem určitě stojí. Výrobce zmrzlin spojil síly se svým vermontským sousedem, značkou WhistlePig, a společně vytvořily příchuť, která obsahuje šestiletou PiggyBack Rye. Zmrzlina, jejíž základ je z hnědého másla a bourbonu obsahuje kousky fondánu a ganache z bílé čokolády, brownies a karamelové kousky infuzované whiskey PiggyBack Rye. Zmrzlina je košer a stojí 9$. Tak snad aspoň tato novinka k nám časem doputuje.

Ben & Jerry Whiskey Biz

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments