Whiskey novinky z USA 3/2021

Dva týdny uběhly jako voda a jsou tu další whiskey novinky z USA. Dnes si uděláme delší výlet než minule a Amerikou projedeme doslova z východu na západ. Nasedněte tedy s námi na whiskey express, pusťte si třeba skladbu Tennessee Whiskey od Chrise Stapletona (i o něm bude řeč) a hurá za novinkami.

Daddy Rack Tennessee Straight Small Batch Whiskey

Daddy Rack Tennessee Straight Small Batch Whiskey

Společnost Mayfield Distilling Company oznámila uvedení Daddy Rack Tennessee Straight Small Batch Whiskey na trh ve Velké Británii.

Hlavní surovinou whiskey je lokální kukuřice a její mashbill tvoří 80% kukuřice, 10% žita a 10% sladového ječmene. Samozřejmostí při její výrobě je proces filtrace přes dřevěné uhlí (Lincoln County Process) a zrání v nových vypálených sudech z amerického dubu.

Tuto whiskey vytvořil J. Arthur Rackham, díky své nejstarší dceři Grace přezdívaný Daddy Rack. Master blender s více jak třicetiletými zkušenostmi z palíren a sklepů napříč Evropou vytvořil whiskey vhodnou jak pro běžné pijany, tak pro fajnšmekry. Pro jednotlivé série se uvolňuje 20 sudů a whiskey není nijak dobarvována.

Whiskey o síle 40% je ve Velké Británii distribuována společností Emporia Brands a k dispozici je např. na stránkách royalmilewhiskies.com za 35,95£.


Colonel E. H. Taylor, Jr. Single Barrel Bottled in Bond Day (2021 Release)

Colonel E. H. Taylor, Jr. Single Barrel

Palírna Buffalo Trace vydala novou whiskey na počest 124. výročí zákona Bottled in Bond Act a ve prospěch neziskové organizace Outlaw State of Kind založené hudebníkem Chrisem Stapletonem.

Jméno získala whiskey podle plk. Edmunda Haynese Taylora jr., který je díky jeho inovacím, systematickému přístupu k výrobě whiskey, oddanosti kvalitě a neustálému boji za ochranu bourbonu nazýván „otcem moderního burbonového průmyslu“. Zároveň byl velkým obhájcem tohoto zákona a důležitou postavou při jeho přijetí 3. března 1897.

Tento Kentucky Straight Bourbon s 50% alkoholu byl destilovaný 5. ledna 2012 a sud ke stočení vybral osobně Chris Stapleton, který také každou láhev ozdobil svým podpisem. Vyrobeno bylo méně než 100 lahví a všechny budou dostupné pouze v aukcích, první z nich jsou aktuálně na stránkách charitybuzz.com.


Krátké zprávy

Old Elk Sour Mash Reserve Straight Bourbon (Batch 1)
I když má značka Old Elk palírnu ve Fort Collins v Coloradu, whiskey, které jsou momentálně v lahvích, pocházejí z jiných míst, tato konkrétní várka z New York Finger Lakes Distilling. Mashbill obsahuje 51% kukuřice, 15% žita a 34% sladového ječmene. Vyrobeno bylo 5040 lahví, každá o síle 52,5% alkoholu a s cenovkou 90$.

Sagamore Spirit Distiller’s Select Tequila Finish
Nejnovější žitná z Indiany z řady Distiller’s Select (série s neobvyklými finiši, např. Manhattan Finish) zrála nejprve v nových vypálených sudech z amerického dubu a poté finišovala v sudech, kde aspoň sedm let zrála tequila. Jedná se o limitovanou sérii, whiskey má 49% alkoholu a stojí 69$. Tato whiskey by mě opravdu velmi zajímala.

Proof and Wood Idle Hands Small Batch Straight Bourbon (2021 Release)
A v Indianě ještě zůstaneme. Společnost Proof and Wood si zopakovala spolupráci s Robem Mortonem, majitelem dnes již uzavřeného legendárního baru Idle Hands v New Yorku. Mashbill tohoto bourbonu, destilovaného v MGP, obsahuje 60% kukuřice, 36% žita a 4% sladového ječmene. K dispozici jsou dvě třinácti barrelové série o síle 47,6% a 48% alkoholu. Vyrobeno bylo 6000 lahví, každá o ceně 55$. Což můžeme považovat za dobrou zprávu, protože z první spolupráce vzešlo pouhých 219 lahví třináctiletého bourbonu a bylo tak mnohem těžší se k němu dostat.

Barrell Bourbon (Batch 028)
Společnost Barrell vydává novou šarži svého bourbonu. Jedná se o blend straight bourbonů z Indiany, Kentucky a Tennessee. Whiskey má 54,43% alkoholu a stojí 90$.

Women of Westward Benefit Barrels (2021)
Oregonská Westward Whiskey vydává dva sudy, které byly vybrány skupinou žen pracujících se spirity. Tato single malt whiskey byla destilovaná v únoru 2016 a zrála v nových vypálených sudech z amerického dubu. Má 45% alkoholu, dostupná je pouze v Oregonu a stojí 100$. Výnos z prodeje poputuje na dobročinné účely neziskovým organizacím Al Otro Lado a Black Mamas Matter Alliance. Jde o druhé takové vydání Westward Whiskey, které se uskutečňuje při příležitosti Měsíce ženské historie, a v následujících letech se počítá s dalšími.

Arrogant Bastard Whiskey
Tato whiskey o síle 47% alkoholu vznikla partnerstvím mezi kalifornskou Stone Brewing a Foundry Distilling Co. z Iowy. Začíná jako pivo Stone‘s Arrogant Bastard Ale, poté je ale fermentována, destilována a nechána po 26 měsíců v sudech. Jde o druhou takovou spolupráci mezi společností Foundry a řemeslnými pivovary v rámci Brewer-Distiller Alliance. Vyrobeno bylo 12 000 lahví, všechny jsou k dispozici pouze v Kalifornii a každá stojí 60$.

High Five Spirits Lakeside Blended Rye
Tato whiskey vyrobená v Davis Valley Distillery v Rural Retreat ve Virginii byla smíchána michiganskou společností High Five Spirits. Jedná se o blend dvouletých žitných zrajících ve vypálených sudech na stupeň 3 (60%) a osmiměsíčních žitných zrajících v sudech vypálených na stupeň 4 (40%). Whiskey o síle 41,5% je k dispozici pouze ve státě Michigan za cenu 35$.

Jamie Foxx a Brown Sugar Bourbon
Oscarový herec Jamie Foxx (u nás známý např. z filmů Ray nebo Nespoutaný Django) získal značku Brown Sugar Bourbon. Jak sám uvedl, značku si zamiloval a pevně věří, že se mu ji povede pozvednout do nových výšin. Osobně bude odpovědný za kreativní směřování značky.


Čtěte také:

5 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.