Týdeník #34/23 – horská dráha palírny Ardbeg

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Eden Mill přidává dvě nové whisky do své základní řady. Irská značka Method and Madness vydává svou první single malt whiskey. Palírna Laphroaig představila The Archive Collection a palírna Ardbeg vydává unikátní set Rollercoaster. Palírna Aberfeldy připravila 25letou whisky a palírna Glenturret vydává poslední whisky ve spolupráci s hotelem Gleneagles. Objevily se také první informace o whisky Laphroaig Càirdeas Cask Favorites.

Novinky z Eden Mill

Palírna Eden Mill byla u pivovaru Eden vybudovaná v roce 2014. Ve Skotsku se v té době jednalo o první pivovar kombinovaný s palírnou. Na podzim letošního roku palírna vydala novou míchanou whisky (psali jsme zde) a nyní palírna představila změnu své vizáže i balení své whisky. Součástí je i zařazení dvou nových stáčení do základní řady.

Novinky z Eden Mill

Jak už název napovídá, whisky Eden Mill Bourbon Cask zrála v sudech po bourbonu a whisky Eden Mill Sherry Cask nejdříve zrála v sudech po bourbonu a poté dozrávala ve first-fill sudech po sherry Oloroso a Pedro Ximénez. Obě whisky jsou stočené s obsahem alkoholu 46 % a nejsou filtrované za studena ani dobarvované.

Whisky jsou dostupné již nyní na e-shopu palírny Eden Mill. Cena je 55 £ a 65 £.


Method and Madness Single Malt

Method and Madness Single Malt

Method and Madness je experimentální značka irské whiskey společnosti Irish Distillers, v rámci které již vyšla spousta zajímavých whiskey s ještě zajímavějšími finishi. Mezi poslední patří třeba single pot still whiskey Method and Madness Garryanna Oak (psali jsme zde).  

Whiskey Method and Madness Single Malt je pak první single malt whiskey této značky. Tato 7letá, třikrát destilovaná whiskey zrála v kombinaci first-fill sudů po bourbonu a second-fill sudů po sherry. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %.

Whiskey je již nyní dostupná na vybraných evropských trzích. Cena je 95 €.


Laphroaig – The Archive Collection

Laphroaig - The Archive Collection

Nevím, zda v palírně Laphroaig angažovali marketingový tým z Arbegu, ale jejich současné tempo vydávání nových limitovaných edic, je rozhodně nezvyklé. Po nedávno představené Wall Collection (psali jsme zde) a Elements Series (psali jsme zde) tak přichází Archive Collection.

A první z této řady je whisky Laphroaig – The Archive Collection 36 Year Old. Whisky byla destilovaná v roce 1985 a nejdříve zrála v sudech po bourbonu. Poté dozrávala v second-fill sudech po sherry Oloroso. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 40,2 % a nabídne vám tóny medu, broskví či manga.

Celkem bylo vyrobeno pouhých 400 lahví této whisky. Cena je 3 750 £. Druhé plnění z této řady je naplánováno na rok 2024.


Ardbeg Rollercoaster

Ardbeg Rollercoaster

A když už byla řeč o palírně Ardbeg, máme tu další novinku. Po whisky Anamorphic (psali jsme zde) přicházi limitka na tento měsíc. Ale tentokrát to opravdu nebude pro každého. Ardbeg Rollercoaster je set dvou single cask stáčení z let 1981 a 1989. Tyto roky nebyly vybrány náhodně. První rok připomíná uzavření palírny, druhý rok pak začátek postupné obnovy výroby.

Arbeg Rollercoaster 1981 je 42letá whisky vydestilovaná v březnu roku 1981, dva týdny před uzavřením palírny. Slad pro výrobu této whisky byl ještě připraven ve vlastní sladovně, která je již uzavřená. Whisky většinu svého života strávila v sudu po bourbonu. Posledních 15 let pak dozrávala v sudu po sherry Oloroso. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 47,3 %.

Arbeg Rollercoaster 1989 je 33letá whisky vydestilovaná v prosinci roku 1989. Nejdříve zrála v sudech po bourbonu a poté dozrávala v jiném refill sudu po bourbonu. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 45,3 %.

Celkem bylo vyrobeno 143 těchto setů. Za jeden zaplatíte 85 000 £.


Krátké zprávy

Aberfeldy 25 Year Old
Limitovaná edice vydaná u příležitosti oslavy výročí založení palírny. Whisky více než rok dozrávala ve first-fill sudu po sherry Oloroso a byla stočena s obsahem alkoholu 46 %. Whisky bude k dostání jako součást limitovaného sběratelského balíčku s cenou 550 $.

Glenturret Gleneagles
Třetí a poslední whisky z řady vytvořené ve spolupráci s hotelem Gleneagles. 11letá whisky byla stočena s obsahem alkoholu 46,5 % a vyrobena v nákladu 750 lahví. Cena 125 £.

Laphroaig Càirdeas Cask Favorites

Nová palírna Speyside
Společnost Speyside Distillers Company, majitel palírny Speyside a producent značek whisky Spey a Beinn Dubh, dostala povolení na stavbu nové palírny v národním parku Cairngorms.

Laphroaig Càirdeas Cask Favorites
Objevily se první informace o edici Laphroaig Càirdeas na rok 2024. Bude se jednat o 10letou whisky, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu a čtvrtinových sudů a dozrávala v sudech po sherry Pedro Ximénez. Obsah alkoholu 52,4 %.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments