Whiskey novinky z USA 22/2021

Poslední letošní novinky jsou tady. Pojďte se s námi podívat na to, co se těsně před vánočními svátky urodilo ve Spojených státech amerických. Jako vždy toho není málo.

Booker’s 2021-04 „Noe Strangers Batch“

Booker’s 2021-04 „Noe Strangers Batch“

Čtvrté a letošní poslední vydání bourbonu Booker’s společnosti Beam Suntory je tady!

Tentokrát oslavuje společenskou povahu Bookera Noema. Říká se totiž, že z každého cizince se stal jeho přístupem přítel. Často měl tyto nové přátele zvát k sobě domů a dělit se s nimi nejen o jídlo.

Tento limitovaný straight bourbon zrál šest let, šest měsíců a dvanáct dní. Má 62,2% alkoholu a stojí 90$.


Stellum Black Bourbon & Stellum Black Rye

Stellum Black Bourbon & Stellum Black Rye

Společnost Barrell Craft Spirits vydává nová plnění řady Stellum, která se zaměřuje na bourbony a žitné.

O této sérii jsme se zmiňovali v novinkách č. 5, tentokrát však původní blend obohacují starší směsi ze starších sudů. I když společnosti poněkud čile vydává small batch plnění, řada Stellum má být jednotnější a konzistentnější.

Stellum Black Bourbon je blendem bourbonů z Indiany, Kentucky a Tennessee, má 54,61% alkoholu a stojí 99$.
Stellum Black Rye je pak blendem žitných ze stejných států s 57,13% alkoholu a stejnou cenovkou.


Krátké zprávy

Cascade Moon 13 Years Old
Cascade Hollow Distillery, která je, jak víme, domovem značky George Dickel, vydává plnění Cascade Moon. Třináctiletá žitná má 50% alkoholu, stojí 300$ a k sehnání by měla být ve státech Kalifornie, Tennessee a Texas.

Heaven’s Door Bootleg Series Volume III
Společnost Heaven’s Door, za níž stojí i legendární Bob Dylan, vydává třináctiletý bourbon, jenž finišoval v sudech po vino de naranja (pojem jsme si vysvětlovali v novinkách č. 20 u plnění palírny Driftless Glen). Bourbon původně z Kentucky má 60,6% alkoholu, stojí 545$ a vyrobeno bylo pouze 4 000 lahví.

Four Gate Split Stave by Kelvin Brrye (Batch 017)
Společnost Four Gate z Indiany vydává finišovanou blended whiskey původem z Kentucky a Indiany, jež je v pořadí třetím vydáním ve spolupráci s Kevin Cooperage z Louisville. Jde o blend šestiletých a sedmiletých bourbonů z Kentucky, devítiletého bourbonu z Indiany a osmiletých žitných z Indiany (odtud název „Brrye“). Whiskey poté zrála mj. i v repasovaných sudech z francouzského dubu. Má 56,35% alkoholu, stojí 199$ a vyrobeno bylo přesně 3 005 lahví.

Chicken Cock „Cotton Club“
Na skok do Kanady. Tam totiž vychází dvacetiletá žitná, která je pojmenována po slavném newyorském speakeasy podniku. Minulý víkend se připomínal Repeal Day (den konce prohibice) a právě tato láhev na to upozorňuje nejen svým lékárnickým vzhledem. Mashbill tvoří z 90% žito a z 10% sladový ječmen.  Tato žitná má 50% alkoholu, stojí 55$ a vyrobeno bylo 9 570 lahví.

Tamworth Royal Gift
Palírna Tamworth z východoamerického státu New Hampshire vydává pětiletou single barrel žitnou. Mashbill tvoří z 55,2% žito drůdy hazlet, z 35,1% hybridní kukuřice flint/dent a 9,7% sladový ječmen. Zároveň jde o bottled in bond plnění, i když doba zrání byla o něco delší než požadované čtyři roky. Má 50% alkoholu, stojí 250$ a vyrobeno bylo pouhopouhých 24 lahví.

Crown Royal 18 Years Old
A do Kanady zamíříme ještě jednou. Značka Crown Royal vydává osmnáctiletou blended whisky, jež má nahradit whisky XR, jež se přestala vydávat před dvěma lety. Má 40% alkoholu, stojí 140$ a k dostání by měla být po celé zemi.

TX Blended Straight Bourbon
Značka, vyráběná palírnou Firestone & Robertson Distilling Co., se rozrůstá o blend straight bourbonů. Jde o směs vysoce žitných sedmiletých bourbonů, které po tři roky zrály v sudech po cabernetu sauvignon, čtyřletého a dvouletého pšeničného bourbonu. Třetí plnění ze série TX Experimental Series má 50% alkoholu, 375ml lahvička stojí 40$, přičemž vyrobeno jich bylo pouze tisíc.

Abraham Bowman Rum Finished
Palírna A. Smith Bowman z virginského Fredericksburgu vydává patnáctiletý bourbon, který strávil prvních devět let v dubovém sudu, aby posledních šest let „finišoval“ v sudech po rumu. Má 50% alkoholu a stojí 70$.

Eaves Blind 2021 Releases
Značka Eaves Blind vydává pod taktovkou Marianne Eaves sérii bourbonů z palíren mimo Kentucky. Etikety jsou matné, ale lahve zůstávají tvarem a designem věrné svému domovu. Konkrétně jde o plnění:

  • Oregon Spirits Distillers (61,45%)
  • Distillery 291 (64,8%)
  • Saint Augustine Distillery (55,65%)
  • Stumpy’s Spirits Distillery (59,75%)
  • Treaty Oak Distillery (57%)
  • Watershed Distillery (65,15%)
  • Journeyman Distillery (59,9%)
  • Kings County Distillery (63,4%)

Od každého plnění bylo vyrobeno kolem tisíce lahví, cena jedné je 150$.

A na závěr…

Společnost Beam Suntory daruje milion dolarů organizacím, které pomáhají likvidovat škody po nedávných tornádech v západním Kentucky a dalších okolních státech USA. Dar bude rozdělen mezi Team Western Kentucky Tornado Relief Fund a fond amerického Červeného kříže. Společnost, jejíž majetek byl tohoto neštěstí ušetřen, tak pokračuje ve své humanitární činnosti. Pomohla už např. po hurikánu Maria na Amerických panenských ostrovech nebo po zemětřesení v Mexiku.

Zde mi dovolte, drazí čtenáří, popřát vám co nejklidnější prožití svátků vánočních (nebo nejbujarejší, záleží na každém) v kruhu rodinném, bohatého whisky Ježíška, ale především vám všem přeji zdraví a co nejlepší vstup do nového, doufám, mnohem povedenějšího roku. Děkuji vám za přízeň a za zájem (nejen) o americkou whiskey a skrze řádky se na vás budu těšit zase od poloviny ledna.
Petr

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments