Whiskey novinky z USA 21/2021

Čtrnáct dní od posledních whiskey novinek z USA je minulostí, je tu úterý a s ním pravidelná dávka emocí. Tedy těch amerických whiskey emocí. A jak už bývá zvykem, za velkou louží se rozhodně nezahálí a i dnes se tak seznámíme s novými zajímavými kousky, které přibyly na pomyslných policích.

Maker’s Mark The Community Batch 2021

Maker’s Mark The Community Batch 2021

Nám již dobře známá kentucká palírna Maker’s Mark vydává své druhé plnění Community Batch.

Loňské první vydání, jež mělo získat prostředky pro iniciativu Let’s Empower Employment (LEE) na podporu restauračních provozů tak následuje letošní plnění, které má za cíl, opět pod iniciativou LEE, sehnat prostředky pro covidem těžce zasažené gastro odvětví. Dodnes se podařilo získat více než dva miliony dolarů. Letošní vydání má na svědomí čtyřicet klubů z USA a jeden z Velké Británie, přičemž přispěli svými sudy z Private Selection. Výsledný produkt se bude prodávat na exkluzivních akcích po celých Spojených státech amerických.

Bourbon o síle 54,1% alkoholu má nabídnout jemné tóny dřeva, koření nebo třešní a dlouhotrvající závěr s přetrvávajícími tóny koření.


Woodford Reserve Master’s Collection: Five-Malt Stouted Mash

Woodford Reserve Master’s Collection: Five-Malt Stouted Mash

Známá kentucká palírna Woodford Reserve rozšiřuje svou řadu Master’s Collection o nové, již sedmnácté plnění.

Jeho název odkazuje k tzv. distillers beer, alkoholické tekutině, jež vzniká fermentací a následně se destiluje, a také k vazbám na Irsko (trojitá destilace v klasických pot stills). Jak uvedl master distiller Chris Morris, ve skutečnosti se má jednat o robustní vyjádření klasického plnění malt whiskey, kterému se dosud nic z palírny nepodobá.

Nová limitovaná straight malt whiskey má 42,5% a láhev o objemu 750ml stojí 130$.


High West High Country

High West High Country

Palírna High West z Park City v Utahu (nedaleko Salt Lake City) vydává novou single malt whiskey.

Směs dva až deset let starých whiskey strávila nějakou dobu v sudech po sherry oloroso a narozdíl od předchozích vydání bude dostupná po celých Spojených státech amerických. Zároveň se jedná o první široce dostupnou whiskey, která pochází kompletně z domovské palírny.

Má 44% alkoholu a stojí 80$.


Krátké zprávy

Blue Run Cask Strength
Nám již dobře známá kentucká značka Blue Run, za níž stojí mj. i bývalý master distiller palírny Four Roses Jim Rutledge, vydává žitnousudové síle. Po vydáních Straight Golden Rye (novinky č. 15) a Straight High Rye Bourbon (novinky č. 19) tak přichází na řadu další plnění, kde hraje důležitou roli žito. Má 53% alkoholu, stojí 140$ a vyrobeno bylo 10 000 lahví. K dostání bude např. na stránkách seelbachs.com (internetový obchod s americkými destiláty z craft palíren).

Barrell Gold Label Bourbon & Barrell New Year 2022
Společnost Barrell Craft Spirits vydává hned dvojici nových lahví. Gold Label Bourbon je blendem šestnáctiletých a sedmnáctiletých bourbonů původem z Indiany, Kentucky a Tennessee, pocházejících ze čtyř typů sudů (s výraznými tóny dřeva, mléčné čokolády, ořechů nebo třešní), které následně zrály v nových sudech z amerického dubu. Má 56,77% alkoholu, stojí 500$ a vyrobeno bylo pouze 5100 lahví. New Year 2022 je oproti tomu blendem bourbonů starých pět, šest, sedm, devět a čtrnáct let, jenž pochází z Indiany, Kentucky, New Yorku, Ohia, Tennessee, Texasu a Wyomingu. Má 57,67% alkoholu, stojí 90$ a vyrobeno bylo celkem 18 000 lahví. Obě lahve by měly být k dostání napříč státy USA.

Widow Jane The Vaults 2021
Palírna Widow Jane z newyorského Brooklynu vydává blend patnáctiletých bourbonů (obsahuje i starší složky), jenž mají svůj původ v Indianě a Tennessee. Ten zrál mj. v sudech z dubů z Adirondackého pohoří, které leží na severu státu New York. Má 49,5% alkoholu, stojí 225$ a vyrobeno bylo zhruba 3 000 lahví.

Stranahan’s Mountain Angel 10 Years Old (Batch 2)
Coloradská palírna vydává desetiletou american single malt whiskey. Jak dodal sám head distiller Owen Martin, název připomíná vysoký podíl andělské daně, která během doby zrání činí až 50%. Má 47,3% alkoholu, stojí 130$ a vyrobeno bylo pouhopouhých 600 lahví.

Stranahan’s Snowflake Sunshine Peak & Stranahan’s Snowflake Mount Eolus
A ve stejné palírně ještě zůstaneme. Jako každý rok totiž i letos vydává american single malt whiskey v rámci edice Snowflake. A ne jednu, ale rovnou dvě.

Snowflake Sunshine Peak odkazuje na vrcholy Colorado Mountain vyšší než čtrnáct tisíc stop (tzv. 14er), a dozrávala mj. v sudech po calvadosu, applejackovi nebo vínech muscatel či cabernet.

Whiskey Snowflake Mountain Eolus naproti tomu odkazuje na horu Mount Eolus a také na Aiolose, řeckého boha větrů, po kterém je hora pojmenována. Zrála v sudech po tequile reposado a po žitné whiskey, dozrávání pak probíhalo v sudech po tequile extra añejo, portském typu tawny nebo ve francouzských dubových sudech či sudech, v nichž byla původně nakouřená whisky. Obě whiskey mají 47% alkoholu, stojí 120$ a vyrobeno bylo od každé 1 500 lahví.

Bluebird Distilling Double Barrel & Bluebird Distilling Winter Whiskey
Pensylvánská palírna Bluebird Distilling vydává čtyřzrnný bourbon Double Barrel, jenž zrál v třiceti galonových sudech z amerického dubu a následující dva roky dozrával v pětadvaceti galonových toastovaných sudech od Kelvin Cooperage v Kentucky. Má 50% alkoholu, stojí 70$ a všech 600 lahví je k dostání pouze v Pensylvánii (v palírně či online). Navíc palírna vydává i Winter Whiskey, která ale tak úplně whiskey není. Do pětileté whiskey se totiž přidává špetka hnědého cukru a poté se do ní máčí směs zimního koření. Má 40% alkoholu, stojí 45$ a stejně jako její předchůdkyně je dostupná pouze v Pensylvánii, tentokrát v poču 2 000 lahví.

Dexter Three Wood
Společnost Dexter Bourbon Company z Ohia, za níž stojí Doug Hall a Joe Girgash, vydává bourbon pojmenovaný po Edmundu Dexterovi, známé whiskey osobnosti ze Cincinnati z  19. století. Zrál v sudu, který byl vyroben z dvě stě let starého dubu, nebo v sudech z javoru nebo třešně. Má 50,3% alkoholu, stojí 50$ a k dostání je ve státech Kentucky, Minnesota, New Hampshire a Ohio.

A na závěr…

Společnost Luxco oznámila zařazení Yellowstone Select Kentucky Straight Bourbon (Limestone Branch Distillery, 46,5% alkoholu, cena 52£) a Ezra Brooks Kentucky Straight Bourbon (Lux Row Distillers, 40% alkoholu, cena 29£) do portfolia britského online obchodu s potravinami a nápoji Ocado. Na vině je sílící zájem britských spotřebitelů o americké značky whiskey.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments