Palírna Pulteney

Palírna Pulteney byla v přístavním městečku Pulteneytown (dnes už je součástí města Wick) založena v roce 1826. Pojmenována byla po zakladateli Pulteneytownu jménem Sir William Johnstone Pulteney, který se zde rozhodl vybudovat důležitý rybářský přístav.


Palírna Pulteney

Výslovnost: poolt•ni
Oblast: Highland
Založena: 1824
Majitel: Inver House Distillers (Thai Beverages plc)
Kapacita: 1,8 mil. litrů
Web: https://www.oldpulteney.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Pulteney


Rybolov vzkvétal a stejně tak i palírna. Ryb však postupně ubývalo, a když si v roce 1922 město Wick odhlasovalo prohibici, pro palírnu začaly těžké roky. Krize vyvrcholila roku 1930, kdy se palírna uzavřela. Prohibice se městu v roce 1947 omrzela a o čtyři roky později se život v palírně opět rozběhl.

V předchozích letech byla whisky z palírny Pulteney jedna z mála skotských single malt, které klesaly prodeje. Palírna se navíc potýkala s nedostatečnou zásobou starých whisky. Svou zásluhu na tom měl i majitel, společnost Inver House, která whisky využívala do svých blendů. V roce 2018 však palírna představila novou základní řadu včetně nového designu lahví a zdá se tak, že se vše v dobré obrací. V roce 2020 se prodalo necelých 600 000 lahví whisky Old Pulteney.

Destilační kotel v palírna Pulteney
Destilační kotel v palírně Pulteney

V květnu roku 2019 také proběhl první ročník Highland Whisky festivalu, kde své síly spojilo osm palíren z oblasti Skotské vysočiny. Patří mezi ně jak Pulteney, tak Tomatin či mladá palírna Wolfburn. Každá palírna hostila den otevřených dveří s ochutnávkami a celou řadou dalších akcí.

Palírna Pulteney disponuje pouze jedním párem destilačních kotlů. Kotel pro první destilaci má na vršku velkou kovovou kouli, která zvyšuje reflux. Ročně v palírně vyrobí 1,6 milionu čistého alkoholu.

Whisky se prodává pod jménem Old Pulteney. Základní řada palírny se skládá z NAS kouřové whisky Huddart, 12leté whisky zrající v sudech po bourbonu, 15leté a 18leté, které zrají v kombinaci sudů bourbonu a po sherry a whisky 25leté. Řadu pro bezcelní zóny pak tvoří 10letá whisky, 16letá a Vintage 2006.

Palírna Pulteney
Palírna Pulteney

Příště ještě zůstaneme na severu Skotské vysočiny a navštívíme palírnu Clynelish.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments