Palírna Auchentoshan

Auchentoshan, druhá nejvýznamnější palírna z oblasti Lowlands, byla založena v roce 1823 nedaleko Glasgow. Palírna byla postavená na místě zrušeného kláštera a časem jí pohltilo město Clydebank. Když se v březnu 1941 stala tato oblast cílem německého bombardování, byla palírna zle poničena. Byla však opravena a od té doby berou v palírně vodu k chlazení z rybníčku vytvořeného v kráteru po letecké pumě.


Palírna Auchentoshan

Výslovnost: ock•en•tosh•en
Oblast: Lowlands
Založena: 1823
Majitel: Beam Suntory
Kapacita: 2,5 mil. litrů
Web: https://www.auchentoshan.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Auchentoshan


Auchentoshan je jediná skotská palírna, která provádí jen a pouze trojitou destilaci. Vybavena je třemi destilačními kotli a produkuje jemný a čistý destilát. Právě díky trojité destilaci se palírna v minulosti stala velmi oblíbenou v Glasgow v komunitě irských přistěhovalců. V posledních letech se také v palírně snažili zvýšit dobu fermentace na 52 hodin. I kvůli tomu se v palírně od roku 2021 vyrábí 7 dní v týdnu.

Majitelé se dlouhou dobu zaměřovali na svou známější palírnu Bowmore. Auchentoshan tak stál stranou. Návštěvnické centrum zde bylo otevřeno až v roce 2004. V posledních letech se už whisky z této palírny dostává do širšího povědomí. Jen za poslední dva roky se prodeje zvýšily o 60% a palírna ročně prodá kolem 1.8 milionu lahví.

Základní řadu palírny tvoří whisky bez udání věku American Oak a Three Wood a dále pak 12letá, 18letá a 21letá whisky. V roce 2019 se změnil design lahví a byla upravena řada pro bezcelní zóny. Z nabídky zmizely whisky Springwood a Heartwood, které nahradily nové American Oak Reserve a Dark Oak.

Palírna Auchentoshan
Palírna Auchentoshan

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments