Whisky týdeník 9/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Nejdříve zavítáme na Skotskou vysočinu do palírny Glengoyne, která vydává limitovanou edici na počest dlouholetého pracovníka, který odchází do důchodu. Pak se koukneme na novou whisky Jane Walker z programu Craftswomen. Po této krátké odbočce se vrátíme do oblasti Highlands do palírny Tomintoul, vydávající whisky pro švédskou federaci whisky. Nakonec si řekneme o novém vydání míchané whisky Velvet Fig od Wemyss Malts.

Limitovaná edice z palírny Glengoyne

Nová whisky Glengoyne

Z palírny Glengoyne z oblasti Highlands odchází do důchodu Duncan McNicoll, který zde pracoval na pozici Assistan distillery manager. Na počest tohoto dlouholetého pracovníka (od roku 1977), teď palírna vydává novou limitovanou whisky.

Glengoyne Duncan’s Dram je single cask whisky, destilovaná 24. dubna roku 2002 a zrající 17 let v sudu po sherry typu butt. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 57,3%. Ve whisky ucítíte tóny červených jablek, šípkového sirupu nebo kandovaných citrónů. V chuti pak můžete rozeznat hnědý cukr, citrónovou marmeládu a čerstvý ananas.

Celkem bylo vytvořeno 520 lahví této whisky. Můžete jí zakoupit buď přímo v palírně Glengoyne nebo v jejich e-shopu. Cena je 189£.

Highlands, 17yo, 57,3% abv, American oak sherry butt, 189£

Kráčí k nám Jane Walker

Nová whisky Jane Walker

Společnost Diageo spouští svůj program Craftswomen, který si bere za úkol oslavit talentované, odvážné a průkopnické ženy v odvětví produkce alkoholu. V rámci tohoto programu společnost vydá speciální edice produktů ze svého portfolia. Na počest Emmy Walker, master blendera Johnnieho Walkera, teď přichází nová edice whisky Jane Walker.

První edice blended malt whisky Jane Walker vyšla roku 2018. Hlavní složkou aktuální edice je whisky z palírny Cardhu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 41,9%. Obsahuje tóny pečených jablek, sladké šlehačky a hořké čokolády.

Nová whisky Jane Walker bude dostupná za cenu 38$.

Nová Tomintoul pro švédskou whisky federaci

Nová whisky Tomintoul

Whisky Peaty Tang 15yo z palírny Tomintoul je ve Švédsku velmi oblíbená. Není proto divu, že si její 16letou verzi vybrala tamní whisky federace jako speciální whisky pro své členy.

Nová whisky Tomintoul Peaty Tang 16 Year Old je vyrobená ze silně nakouřeného sladu z oblasti Skotské vysočiny. Jde o dosud nejstarší vydanou whisky Peaty Tang. Lahvovaná je s obsahem alkoholu 46%.

Najdete v ní například tóny karamelizovaného pomeranče, hořícího vřesu, vanilky či lékořice.

Whisky je dostupná pro všechny členy švédské whisky federace.

Míchaná whisky Velvet Fig se vrací

Nová whisky Velvet fig

Společnost Wemyss Malts ohlásila návrat jejich vyhledávané blended malt whisky Velvet Fig, která vyjde u příležitosti oslav 15. výroční založení této firmy.

Whisky Velvet Fig byla poprvé vydána v roce 2014. Šlo o první limitovanou míchanou whisky od Wemyss Malts, která také posbírala několik cen. Teď se vrací jako 25letá míchaná whisky vytvořená z whisky z oblastí Highlands, Speyside a Islay. Právě pět ex-sherry sudů z roku 1994 z neznámých palíren z Highlands a Speyside tvoří jádro této whisky. Doplněny byly ještě nerašelinnou whisky z palírny Bunnahabhain.

Whisky nebyla filtrovaná za studena a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 42,3%.

Představena byla 4. února na oslavě založení Wemyss Malts. V prodeji je od 25. února za cenu 126£.


Čtěte také:

Whisky týdeník 8/2020

Degustace Springbank a Kilkerran s Nicole Lindsay

Největší láhev skotské single malt whisky prodána v aukci

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments