Whisky týdeník 47/2019

Vítám Vás u nového vydání Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se tento týden objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Nejdříve se podíváme do palírny Clynelish, na jejich novou whisky. Pak se mrkneme na novinky z palírny Aberfeldy pro bezcelní zónu i pro milovníky starých whisky. Fanoušky seriálu The Three Drinkers Do Scotch Whisky potěší nová míchaná whisky a fanoušky zajímavostí zase potěší whisky zrající v nejsevernější palírně Velké Británie.

Nová whisky pro návštěvníky palírny Clynelish

Nová whisky Clynelish

Známá palírna z oblasti Highlands představila novou whisky, která však bude dostupná pouze v návštěvnickém centru palírny.

Nová NAS whisky Clynelish zrála v sudech po bourbonu a v omlazených sudech. Lahvována byla s obsahem alkoholu 48%.

Ve whisky můžete cítit tóny karamelu, vanilky a čerstvého ovoce. V chuti pak červená jablka, koření a údajně typickou voskovitou chuť whisky Clynelish.

Celkem bylo vyrobeno 6 000 lahví. Ty jsou s cenovkou 90£ dostupné přímo v palírně.

Highlands, NAS, 48% abv, American ex-Bourbon & rejuvenated casks, 90£

Aberfeldy nepřestává zásobovat bezcelní zóny

Nová whisky Aberfeldy Exceptional Cask 19 Year Old Sherry Finish

Myslím, že je to už potřetí za poslední čtyři týdny, co si tu představíme novinku z palírny Aberfeldy. A tentokrát jich bude rovnou několik.

Poté co palírna nedávnou připravila dvě nové 15leté whisky pro bezcelní zóny, má teď pro nás whisky 19letou, dostupnou pouze v řetězci Dubai Duty Free.

Aberfeldy Exceptional Cask 19 Year Old Sherry Finish byla vytvořena z whisky ze čtyř sudů. První byl sud po sherry. Whisky ze zbylých třech sudů nejdříve 15 let zrála v sudech po bourbonu a pak byla na další 4 roky přesunuta do sudů po sherry oloroso. Výsledkem je whisky s obsahem alkoholu 43%, ve které ucítíte tóny ovoce, cereálií a medu.

Whisky je dostupná od 13. listopadu a to pouze v řetězci duty free obchodů Dubai Duty Free na mezinárodním letišti v Dubaji. Celkem se vyrobilo 3 210 lahví a cena jedné je 150$.

Highlands, 19yo, 43% abv, refill & oloroso Sherry casks, 150$

Novou 40letou Aberfeldy si nalahvujte sami

Nová whisky Aberfeldy 40 Year Old

A máme tu druhou dnešní novinku z palírny Aberfeldy. Jedná se o trojici 40letých single cask whisky, které si sami můžete natočit přímo ze sudu.

Všechny tři sudy byly naplněny 22. srpna roku 1978 a jedná se o sudy po bourbonu typu hogsheads.

A teď vás určitě zajímá, z jakých sudů si můžete vybrat. Tak se na to pojďme podívat.

  • sud #5029, obsah alkoholu 50,1%, najdete v něm tóny zimolezu (to je ale marketing) a čerstvě posekané trávy s chutí hřebíčku a cereálií
  • sud #5030, obsah alkoholu 47,3%, tady objevíte tóny citronového tvarohu a toastu s máslem
  • sud #5031, obsah alkoholu 46,1%, a tady dokonce ucítíte tóny crème brûlée ovoněného citronem

Za cenu 2 500£ si pak láhev můžete vlastnoručně natočit z jednoho z těchto sudů.

Tři pijáci vytvořili míchanou whisky

Nová whisky The Three Drinkers Scotch Whisky Cask Selection No 1

Experti ze seriálu The Three Drinkers Do Scotch Whisky vytvořili, s podporou Cask Trade, míchanou whisky.

Nová 17letá whisky The Three Drinkers Scotch Whisky Cask Selection No 1 je inspirována lokacemi, které diváci v seriálu navštíví. Lahvovaná je s obsahem alkoholu 45%. Není barvená a ani filtrována za studena. Ve whisky nalezneme sladké a ovocné tóny spolu s fondánem, sušenými meruňkami a lehkým náznakem kouře.

Dostupných bude celkem 300 lahví, každá s podpisy všech tří protagonistů. Whisky můžete zakoupit na e-shopu Master of Malt za cenu 40,28£.

Seriál The Three Drinkers Do Scotch Whisky vysílá stanice Amazon Prime. Seriál bere diváky na výlet po Skotsku, kde poznávají chutě, kulturu a rozdílnosti whisky.

Nová whisky
Experti ze seriálu The Three Drinkers Do Scotch Whisky

Míchaná whisky ze Shetlandských ostrovů

Nová whisky Finished in Shetland

Shetlandy, nejsevernější území Skotska a celého Spojeného království, jsou domovem palírny Reel. Ta je známá svou výrobou ginů a také produkcí míchaných whisky.

Nová blended malt whisky Finished in Shetland je tvořena ze speciálně vybraných sudů skotské single malt whisky. Výsledná whisky pak posledních šest měsíců zrála přímo v palírně v sudech po sherry oloroso. To jí mělo stmelit a dodat další sladké tóny. Jedná se tak o první whisky, která v této nejsevernější palírně Velké Británie zrála.

Whisky je dostupná na stránkách palírny za 43£.

Ředitelé palírny vidí v úspěchu jejich míchaných whisky hlad po vlastní produkci palírny Reel. Snaží se tak zajistit finance pro vybudování palírny whisky.


Čtěte také:

Whisky týdeník 46/2019

Večer se Svach’s Old Well Whisky

Do palírny Rosebank se pomalu vrací život

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments