Whisky týdeník 36/2019

Vítáme Vás u nového vydání Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se tento týden objevila? Jste na správném místě. Tentokrát tu máme celou řadu zajímavých whisky. Z Islay k nám míří nový 16letý Laphroaig. Palírna Arran mění design a složení své základní řady. Glenfiddich Grand Cru je první whisky z nové edice, stejně tak Jura Two-One-Two #1. Nová whisky se také zařazuje do nabídky palírny GlenAllachie.

Nový 16letý Laphroaig exkluzivně pro Amazon

Nová whisky k nám přichází z ostrova Islay. Laphroaig, jedna z místních ikonických palíren, vydává novou 16letou whisky.

Tato whisky zrála pouze v sudech po bourbonu a jde tak o vítanou změnu v záplavě sherry sudů, které jsme poslední dobou svědky. V této whisky by se tak měla snoubit ikonická kouřovost Laphroaigu se sladkými tóny medu a karamelu. Ve whisky tak ucítíte pečené kaštany, karamel, med či bergamot. Whisky byla stočena s obsahem alkoholu 48%.

Celkem 11 500 lahví je dostupných exkluzivně přes internetový obchod Amazon. Cena láhve je 89,99€.

Islay, 16yo, 48% abv, ex-Bourbon barrels, 89, 99€

Arran mění design i složení své základní řady

Nová whisky Základní řada Arran
Základní řada Arran

Palírna Arran chce, v návaznosti na otevření další palírny na stejnojmenném ostrově, osvěžit svůj vzhled. Přišla proto s novým designem lahví své základní řady. Navíc také do své základní řady přidává dvě nové whisky.

První přírůstek je Arran Single Malt Barrel Reserve. Jedná se o NAS whisky zrající v sudech z amerického dubu. Lahvovaná je s obsahem alkoholu 43% a najdete v ní tóny citrusů a vanilky.

Druhá nová whisky je Arran Bodega. Jedná se také o NAS whisky, která zrála v sudech po sherry. Lahvována je s obsahem alkoholu 55,8% a najdete v ní tóny čokolády a třešní.

Whisky budou dostupné od 16. září na stránkách palírny. V základní řadě se připojí ke stávající 10leté whisky a whisky Bothy zrající v quarter casks. V říjnu by pak měly ještě přibýt whisky 18letá a 21letá.

Arran, NAS, 43% abv, American oak casks, ?£
Arran, NAS, 55,8% abv, ex-Sherry hogsheads, ?£

Glenfiddich Grand Cru je první whisky v nové edici

Nová whisky Glenfiddich Grand Cru
Glenfiddich Grand Cru

Známa palírna Glenfiddich představila svou novou edici Grand range a také první whisky vycházející v rámci této edice 23letou single malt Glenfiddich Grand Cru.

Tato nová whisky ze Speyside zrála v kombinaci sudů z amerického dubu a sudů po sherry. Poté 4 měsíce dozrávala v sudech z francouzské oblasti Champagne, které, a teď budu citovat: „byly použity pro fermentaci vína, které se eventuálně stane šampaňským“. Lahvována poté byla s obsahem alkoholu 40%.

Glenfiddich Grand Cru teď bude dva týdny dostupná pouze v britských obchodech Harrods. Poté bude, s cenovkou 200 liber, dostupná celosvětově.

Nová edice Grand se pak o další dvě whisky rozroste v roce 2020.

Speyside, 23yo, 40% abv, American oak & ex-Sherry casks and first-fill and second-fill French oak casks, 200£

První Jura zrající v sudech z dubu Muehlenberguova

Nová whisky Jura Two-One-Two #1
Jura Two-One-Two #1

Palírna z ostrova Jura vydává první whisky z nové edice Two-One-Two, edice věnované všem 212 obyvatelům ostrova Jura.

Jura Two-One-Two #1 je 13letá whisky, která zrála v sudech po bourbonu. Dozrávala pak v sudech z dubu Muehlenberguova. Tento poddruh dubu bílého není často používán a tak se v palírně rozhodli prozkoumat jeho vliv na whisky. Whisky, s obsahem alkoholu 47,5%, získala tóny citrónového koláče, skořice a karamelu.

6 000 lahví bude dostupných od září za 90 liber.

Jura, 15yo, 47,5% abv, ex-Bourbon barrels and chinkapin oak casks, 90£

GlenAllachie rozšiřuje svou základní řadu

Nová whisky GlenAllachie 15 Year Old
GlenAllachie 15 Year Old

Nová 15letá whisky rozšíří základní řadu této palírny ze Speyside. Whisky 20 měsíců dozrávala v sudech po sherry Pedro Ximénez a oloroso. Whisky je plná tónů rozinek, koření, banánů či čokolády.

GlenAllachie 15 Year Old byla lahvována s obsahem alkoholu 46%. Cena je 62,99 liber.

V základní řadě palírny se tak přidá k 10leté whisky v sudové síle a whisky 12leté, 18leté a 25leté.

Speyside, 15yo, 46% abv, ex-PX and oloroso puncheons and hogsheads, 62,99£

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments