Whisky týdeník 28/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. První dvě novinky si pro připravila skotská palírna Wolfburn. Douglas Laing přidávají novou whisky do své edice Rock Island. Irská palírna Teeling představila svou 37letou whiskey. Anglická palírna Spirit of Yorkshire vydává whisky na počest Yorkshire Day a japonská palírna Nikka oslavuje výročí svatby svých zakladatelů dvojicí limitovaných whisky.

Nové whisky z palírny Wolfburn

Mladá skotská palírna z oblasti Highlands představila dvě nové limitované whisky. Mey Games 2020 ‘Postponed’ a From the Stills – Summer 2020.

Wolfburn

Whisky Wolfburn Mey Games 2020 ‘Postponed’ vznikla na oslavu každoročních Mey Highland Games, které zaštiťuje sám princ Charles. Hry však byly tento rok odloženy. V palírně se přesto rozhodli, že svou speciální whisky pro letošní hry vydají. Whisky zrála 6 let v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry.  Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46%.

Nová whisky Wolfburn From the Stills – Summer 2020 je každoroční edice, kterou palírna vydává pro návštěvníky palírny. Z důvodu letošní složité situace se palírna rozhodla, nabídnou letošní edici i ve svém e-shopu. Pro tuto whisky byl vybrán new make z nakouřeného sladu destilovaného v roce 2015, který zrál v sudu po bourbonu a dvou quarter cask. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46%.

Od každé whisky bylo celkem vytvořeno 550 lahví. Zakoupit je můžete zde, na stránkách palírny Wolfburn každou za 55£ nebo obě dohromady za 99£.


Novinka v edici Rock Island

Rock Island Sherry Edition

Rock Island je řada blended malt whisky od nezávislé stáčírny Douglas Laing. Nyní se tato řada rozroste o novou whisky.

Rock Island Sherry Edition obsahuje single cask whisky ze skotských ostrovů. Najdete zde whisky z ostrova Islay, Jura, Arran či z Orknejí, které následně dozrávaly v sudech po sherry. Výsledná whisky byla lahvována s obsahem alkoholu 46,5%. Nebyla barvená ani filtrovaná za studena. Ve whisky naleznete kombinaci kouře a sladkosti.

Novinka se na pulty obchodů dostane během srpna. Cena bude 45,99£.


Teeling představil svou nejstarší whiskey

Teeling 37 Years Old Irish Single Malt

Irská palírna Teeling představila svou doposud nejstarší whiskey v edici Vintage Reserve Collection, Teeling 37 Years Old Irish Single Malt. Nová whiskey v této edici naváže na předchozí 30leté a 33leté plnění.

Nová whiskey byla destilovaná v roce 1983. Po celých 37 let pak zrála v sudu po bourbonu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 41,3%. Dle slov Jacka Teelinga, zakladatele Teeling Whisky Company, jde o pravý kus historie irské whiskey.

Celkem je k dispozici 175 lahví této novinky. Cena je 7 000£.


Spirit of Yorkshire slaví Yorkshire Day

Filey Bay Yorkshire Day

Každý rok se 1. srpna slaví Yorkshire Day, během kterého se oslavuje a propaguje toto historické anglické hrabství. Palírna Spirit of Yorkshire při této příležitosti vydává limitovanou edici své whisky Filey Bay, první z řady každoročních limitovaných plnění.

Nová whisky Filey Bay Yorkshire Day byla destilovaná v roce 2016 a zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry Pedro Ximénez. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 55%. Ve whisky najdete tóny sušeného ovoce, kokosu, medu, lískových ořechů, karamelu či pepře.

Celkem bylo vyrobeno 1 500 lahví této whisky. Whisky můžete zakoupit zde, v e-shopu palírny Spirit of Yorkshire za 85£.


Japonská palírna Nikka slaví svatbu

Masataka Takesturu a Jessie Roberta Cowan se oženili 8. ledna 1920 v Glasgow. Po svatbě se přestěhovali do Japonska, kde v roce 1934 založili známou palírnu Nikka. To jim vysloužilo přezdívky otec a matka japonské whisky. Letos od svatby uběhlo 100 let a na oslavu tohoto výročí vydává palírna Nikka dvě limitované single malt whisky.

Miyagikyo Apple Brandy Finish Single Malt a Yoichi Apple Brandy Finish Single Malt

Miyagikyo Apple Brandy Finish Single Malt a Yoichi Apple Brandy Finish Single Malt jsou obě NAS whisky lahvované s obsahem alkoholu 47%. Šest měsíců dozrávali v sudech po jablečném brandy.

Jablka mají pro palírnu Nikka historický význam. Právě výroba jablkového džusu a džemu nastartovala obchod, zatímco manželé čekali, až jim v palírně dozraje první whisky.

Whisky jsou dostupné ve vybraných e-shopech. Cena za jednu láhev je 195£.


Čtěte také:

Whisky týdeník 27/2020

Gold Cock Peated – nová whisky z Vizovic

Recenze whisky Talisker 10yo

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments